Feljton
RASKRSNICA NAŠE ISTORIJE - Sile Antante i i odbrana Srbije 1915.
* Zbog čega je povlačenje preko Albanije bio jedini put srpske vojske * Savremenici poredili albansku golgotu sa Velikom seobom i sa krahom Prvog srpskog ustanka * Šta su o 1915. govorili kralj Petar, njegovi oficiri i vojnici, diplomate, strani novinari i vojne misije... * Da li su srpske vojvode, savetujući se u Peći, „potrošile vreme i hranu“ * Šta je predlagao vojvoda Živojin Mišić – napad na neprijatelja ili separatni mir * Zašto su saveznici zahtevali da se Srbi ne predaju
Tekstovi
GOLGOTA I VASKRS SRBA: Značenje Krfa u našoj istoriji još nije jasno prepoznato
ONO no što se dogodilo sa Srbijom i Srbima od oktobra 1915. do septembra 1918. nezabeleženo je u istoriji Prvog svetskog rata, pa i u istoriji Evrope.
18. 03. 2021. u 18:00
ZAMUĆENA SLIKA SRPSKOG SLOMA: Saveznici su sprečili Srbiju da sama sebi pomogne
NA hitnoj savezničkoj konferenciji, koja je na zahtev vlade Aristida Brijana održana 4. decembra u Kaleu, Kičener je, u prisustvu dva premijera, ponavljao da Srbija više nije bila u stanju da produži borbu i da bi Saveznici trebalo da se povuku iz Soluna.
17. 03. 2021. u 18:00
TUŽNA SAHRANA TOPOVSKIH CEVI: Patrijaršija je bila nemi svedok jednog stradanja
ZAMENIK vojvode Putnika, pukovnik Živko Pavlović tvrdio je da mu je vojvoda Mišić još 24. oktobra, u telefonskom razgovoru, predlagao potpisivanje separatnog mira sa neprijateljem.
16. 03. 2021. u 18:00
POVLAČENJE ILI PROTIVUDAR: Vojvoda Mišić je ostao usamljen u zalaganju za ofanzivu
ODLUKA o konačnom napuštanju otadžbine, bez odlučujuće bitke, ostavila je težak utisak na srpske oficire i vojsku. Načelnik štaba Šumadijske divizije drugog poziva, generalštabni major Dušan Simović, potonji general avijacije, u pismu vojvodi Stepi Stepanoviću, svome nadređenom, od 27. novembra tražio je bitku, umesto povlačenja: "Ostajmo ovde, na ovoj poslednjoj grudi slobodne Srbije i umrimo časno".
15. 03. 2021. u 18:00
FELJTON - KAPITULACIJA NAJGORE REŠENJE: U seobi države studenički monasi poneli su mošti prvog kralja iz dinastije Nemanjić
SRPSKA Vrhovna komanda izdala je, konačno, 25. novembra u Prizrenu, zvanično naređenje o povlačenju vojske preko Crne Gore i Albanije. Komandantima armija data su uputstva o pravcima i načinu povlačenja. Glavnina, koja se sastojala od Prve, Druge, Treće armije i trupa odbrane Beograda, trebalo je da se kreće pravcem Peć, Andrijevica, Podgorica, Skadar.
14. 03. 2021. u 17:23
POZORNICA PORAZA I OČAJANJA: Srpska vojska, sabijena u Metohiji, iza leđa imala je zid od planina, a ispred sebe višestruko jačeg neprijatelja
U DEPEŠI komandantima armija od 21. novembra, posle neuspeha Kačaničkog manevra, vojvoda Putnik je naredio povlačenje svih srpskih snaga na levu obalu Sitnice, prema Peći, Đakovici i Prizrenu.
13. 03. 2021. u 18:00
ISTORIJA SRBIJE PRED OČIMA: Ministri su put od Kosovske Mitrovice do Prizrena prešli vozom i kolima
MINISTRI i diplomate su put od Kosovske Mitrovice do Prizrena prešli vozom i kolima.
12. 03. 2021. u 18:00
POJAVIO SE ČETVRTI NEPRIJATELJ: Srpska vojska na Kosovu bila je opkoljena sa svih strana
LESKOVAČKI protivudar bio je najznačajnija ofanzivna akcija srpske vojske u ratu 1915.
11. 03. 2021. u 18:00
PROTIVUDAR KOD LESKOVCA: Nemci i Bugari su sprečeni da srpsku vojsku opkole u dolini Toplice i Jablanice
ISTOG dana, kada su u Raškoj srpski prestolonaslednik, vlada i Vrhovna komanda potvrdili jedinstvo u nameri da "ostanu bez rezerve uz saveznike", u Londonu je ser Edvard Grej, ministar spoljnih poslova Velike Britanije, objašnjavao jednom službeniku francuske ambasade zašto je njegova vlada izgubila zanimanje za sudbinu Srbije.
10. 03. 2021. u 18:00
BORBENI VOJVODA ŽIVOJIN: Ulazak Bugara u Kačanik zaustavio je Mišićevu ofanzivu
KLOD i Alis Askju, bračni par poznat u Britaniji i SAD po veoma čitanim romanima, u Srbiji su boravili kao novinari "Dejli ekspresa" i dobrovoljci u jednoj od britanskih medicinskih misija.
09. 03. 2021. u 18:00
UZ SAVEZNIKE - ODANO I VERNO: Srbija, iako se našla u vrlo teškom položaju, odbila je separatni mir sa neprijateljem
POŠTO je vlada uveče, 28. oktobra, stigla u Kraljevo, Trubecki je primetio da je čak i krepki i smireni Pašić "najzad izgubio samopouzdanje".
08. 03. 2021. u 18:00
POVLAČENJE NA DVE MORAVE: Strah saveznika da Srbija ne potpiše separatni mir
BEZ odlaganja, 26. oktobra, vojvoda Putnik je naredio vojvodi Stepi Stepanoviću i generalu Iliji Gojkoviću da počnu povlačenje Druge armije i Timočke vojske sa graničnog fronta.
07. 03. 2021. u 05:00
SRBIMA VEZANE I RUKE I NOGE: Na zahtev regenta Aleksandra i vojvode Putnika, u povlačenje sa vojskom krenuo je i srpski kralj
KRALjEVO je na strane poslanike, prvog dana po dolasku, ostavilo utisak mira i sređenosti. Već sutradan su, međutim, stigle kolone izbeglica. Ogist Bop, francuski poslanik koji je prema Srbima pokazivao saosećanje koje među stranim diplomatama nije bilo uobičajeno, beleži:
06. 03. 2021. u 18:00
MLADI REGRUTI KREĆU NA PUT: Nemci su odvodili u ropstvo i muško i žensko stanovništvo
DEČACI su tih dana napuštali porodice i po naređenju države. Na sednici srpske vlade, održanoj 18. oktobra, odlučeno je "da se osim regruta od 1896. godine, pozovu iz okruga u koje je ušla neprijateljska (vojska) i klase 1897. i 1898. godine, organizuju vojnički i povuku u pozadinu.
05. 03. 2021. u 18:00
U BORBU DO POSLEDNJEG ČOVEKA: Dečaci, da bi sačuvali živote, slati su za vojskom
NEMAČKE i austrougarske trupe na srpskom frontu prešle su u opšte nastupanje već 18. oktobra.
04. 03. 2021. u 18:00
FRANCUSKA KOMANDA SE KOLEBA: Na dan napada Bugara Britanci se usmeravaju ka Egiptu
GENERAL Moris Saraj je hteo da svoje snage koncentriše na području Pirot - Skoplje - Veles i da nastupa ka Sofiji, dok bi mu jedan britanski korpus čuvao desno krilo.
03. 03. 2021. u 18:00
BUGARSKI NAPAD BEZ OBJAVE RATA: Srpska Vrhovna komanda je oslanjajući se na obećanja saveznika, zapostavila južni front i odbranu Makedonije
BUGARSKI napad nije otpočeo 11. oktobra, kako je bilo dogovoreno. U Sofiji su hteli da budu sigurni da su Centralne sile prešle reke i pomerile front u dubinu srpske teritorije.
02. 03. 2021. u 18:00
SAČUVAN JE OBRAZ BEOGRADA: Jauk i piska nevine dečice prolamaju se kroz ruševine
U RANO jutro 8. oktobra, iako nepobeđeni, branioci Ade Ciganlije morali su da se povuku na desnu obalu Save i da potope svoju rečnu flotilu. Nisu, ipak, uspeli da sruše most koji je spajao Adu sa obalom, čime je bio otvoren put za nastavak daljeg proboja nemačke pešadije. Ona će, napredujući ka Banovom brdu i Čukarici, zapretiti da odseče branioce na dunavskim obalama od ostatka srpskih trupa.
01. 03. 2021. u 18:00
DUŠMANSKA RUKA PALI I RUŠI: Borci su pevali posmrtnu pesmu "Svjati Bože, Svjati krepki"
MASIVNOM razaranju 6. oktobra je podvrgnut i Beograd. Srpska i saveznička artiljerija još je izbegavala da odgovori na vatru, da ne bi otkrila svoje položaje, ali je ipak uništena sva protivavionska artiljerija, zatim ruska baterija teške artiljerije kod Crkve Ružice na Kalemegdanu, jedan francuski top i jedna srpska haubica na Topčideru. Razbijena su sva svetla i pokidane sve telefonske veze, pa su ordonansi jurili i ginuli između rovova.
28. 02. 2021. u 18:00
ŠVABE RAZARAJU BEOGRAD: U plamenu su goreli nebo i zemlja, mrtvi su ležali na sve strane!
SVAKODNEVNI, sistematski artiljerijski napadi na Beograd počeli su 25. septembra, istog dana kada je, po admiralu Trubridžu, okončano povlačenje srpske teške artiljerije.
27. 02. 2021. u 18:00
STRAH OD BORBE PRSA U PRSA: Srpska pešadija bila bolja od nemačke
IAKO nije bio vojnik, novinar Gordon Smit, dopisnik "Njujork tribjuna", "Mančester gardijana" i "Dejli grafika", razumeo je u čemu je bila ključna prednost Nemaca i Austrougara nad Srbima.
26. 02. 2021. u 18:00
JUNAŠTVO ČIČA "TREĆEPOZIVACA: Samo je prvi poziv imao punu ratnu opremu
NAPAD austrougarske Treće armije u pravcu srpske prestonice očekivale su Trupe odbrane Beograda, pod komandom generala Mihaila Živkovića.
25. 02. 2021. u 18:00
SRBIJA OSUĐENA NA PROPAST: Britanci su 1915. godine obmanuli srpsku vladu
KADA pohod na Srbiju bude konačno otpočeo, britanskom admiralu Ernestu Trubridžu će ostati samo da svom dnevniku poverava ogorčenje zbog savezničkog napuštanja Srbije i poniženja koje je tako naneto Antanti.
23. 02. 2021. u 18:00
ENGLESKI ADMIRAL NA DUNAVU: Ernest Trubridž proveo je tri godine sa srpskom vojskom
BUGARSKA Prva armija, pod komandom generala Klimenta Bojadžijeva, sa četiri divizije i odredom pukovnika Stojkova, pet dana posle napada saveznika, manjim snagama je trebalo da nastupa ka Negotinu, a glavnim ka Nišu.
22. 02. 2021. u 18:00
TRI ARMIJE KREĆU NA SRBIJU: Nikola Pašić se isuviše mešao u rad Vrhovne komande
POSEBNO jak pritisak na Nikolu Pašića, da se spreči bilo kakvo ugrožavanje Bugarske, i da joj Srbija ustupi teritorije u Makedoniji, vršio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Sazonov.
21. 02. 2021. u 18:00
NESLAGANJA ANTANTE I SRBIJE: Pašićeva vlada je predložila preventivni napad na Bugarsku
U MAJU 1915, sa početkom velike ofanzive Centralnih sila na Istoku i otpočinjanjem ratnih dejstava na italijanskom frontu, pojačali su se zahtevi da članice Antante usaglase akcije protiv Austrougarske.
20. 02. 2021. u 18:00
OBRUČ SE POLAKO ZATVARAO: Srpska vlada počela je da šalje svoje inte lektualce u specijalne misije u savezničke zemlje
NIKOLA Pašić je već u avgustu 1914. u Nišu, na izradi srpskog i jugoslovenskog nacionalnog programa, okupio Jovana Cvijića, Aleksandra Belića, Slobodana Jovanovića, Ljubomira Jovanovića, Nikolu Stojanovića i Mirka Latasa.
19. 02. 2021. u 18:00
PAŠIĆ ODBIJA TAJNE NAGODBE: Nemci su preko emisara nudili Srbiji separatni mir
NEMCI su tokom 1915, pa i za vreme pohoda na Srbiju, preko nezvaničnih emisara, nagovarali vladu Nikole Pašića na separatni mir i nudili joj teritorijalne ustupke. Uglavnom su mislili na spajanje ostataka Srbije i Crne Gore, bez delova koje bi uzele Austrougarska i Bugarska, i njihovog izlaska na more u severnoj Albaniji.
18. 02. 2021. u 18:00
PLANOVI ZA UNIŠTENJE SRBIJE: Uzajamno neprijateljstvo načelnika austrougarskog i nemačkog generalštaba pomoći će progonjenoj srpskoj vojsci
SLOM savezničkog iskrcavanja na Galipolju zapečatio je i sudbinu Srbije. Bio je to prvi pokušaj vojski Antante da učine nešto i za nju. Srbija je pretrpela težak udarac trošenjem savezničkih snaga i vremena na Galipolju.
17. 02. 2021. u 18:00
FRONT SE PRENOSI NA ISTOK: Ulazak Osmanskog carstva u rat na strani Centralnih sila povećao je strateški značaj Srbije
NAJVAŽNIJE borbene operacije 1915. preneće se sa zapada na istok i jugoistok Evrope.
15. 02. 2021. u 18:00
NEŽELJENA ULOGA BEOGRADA: U jesen 1915. znalo se da će Srbiju napasti snage tri države
BEOGRAD je, u vreme izbijanja Velikog rata, u julu 1914, bio prestonica male zemlje u velikom usponu. Kraljevina Srbija je, prema statistikama iz 1901, imala najveći prirodni priraštaj u Evropi; uoči Velikog rata imala je oko 4.550.000 stanovnika.
14. 02. 2021. u 18:00
SVAĐE SA SOPSTVENOM ISTORIJOM: Šta bi se dogodilo da se Srbi 1915. nisu povukli, nego predali?
EPSKE razmere srpskog povlačenja iz 1915. kao da su prisilile srpske istoričare na oklevanje i uzdržanost.
13. 02. 2021. u 18:01
TRAJNO KOSOVSKO PREDANJE: Zaveti Srbe učinili borbenijim u suočavanju sa iskušenjima
RATOVI su usud srpske istorije. Srbi su, ponajviše zbog geografskih datosti, ratovali više i duže od mnogih nacija.
12. 02. 2021. u 17:58