Фељтон
СТРАНЦИ КОЈИ СУ ЗАДУЖИЛИ СРБИЈУ
У нашим невременима - ратовима, великим националним искушењима и историјским прекретницама, велики и племенити људи, из разних делова света, долазили су у Србију да јој помогну. Они су учествовали у ономе што смо преживљавали, уткали су труд, најбоље године свог живота, а често, и сам живот.
Текстови
ФЕЉТОН - ЉУБАВ И БРИГA ЗА ОБИЧНЕ ЉУДЕ: Краљица Марија се потпуно посветила добротворном раду
ВЕЛИКО је било срце краљице Марије и у њега је смештала не само своју породицу, него цео народ. Од првих дана показивала је љубав и бригу за обичне људе у чију земљу је дошла и заволела је као своју. Била је омиљена међу дипломатским кором, начитана, елегантна, достојанствена, али обичан свет је, буквално, обожавао.
12. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - НАЈВОЉЕНИЈА СРПСКА КРАЉИЦА: Марија је освојила срца људи своје нове домовине
ЖИВОТ ове изузетне жене могао би се поделити на четири дела и гласио би: први део - ћерка краља, други - жена краља, трећи део - удовица краља, и она последња четвртина - краљица у егзилу.
11. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - САЧУВАО ЈЕ СРПСКУ ДУШУ: Када је Ђорђе Рош видео у каквом су стању Хиландар и његови монаси, одмах је прионуо на његово обнављање
ПОРОДИЦА Рош дефинитивно се настанила у Немачкој 1960. године.
10. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН- СПАСИЛАЦ МНОГИХ ЈЕВРЕЈА: Доласком нове власти после Другог светског рата Рошови су морали да се иселе из земље
У ОСЛОБОЂЕНИ Београд, Ђорђе Рош, из кога је изнет готово мртав, долетео је као пилот, јунак, победник.
09. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ СПАСАО ХИЛАНДАР: Отац Ђорђа Роша, Себастијан, дошао је у земљу коју не познаје да одради посао
КАДА зазори дан и први зраци сунца дотакну куполу цркве Ваведење Пресвете Богородице у Хиландару, монасима је то знак да почну прву јутарњу молитву у дану који ће бити још један у низу сличних, нанизаних на дуго уже векова које броји ова српска светиња.
08. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЗАТИРАЊЕ ЦАРСКЕ ПОРОДИЦЕ: Британија није дала да породица Романов дође у Лондон
БЕЗНАЂЕ и несрећа која се надвила над оним што је представљало Србију у том тренутку, тешко је и описати. Људи су масовно умирали, упирући поглед на хоризонт одакле је требало да дођу лађе спаса, а оне нису ни кренуле. Тек 15. јануара, Никола Пашић шаље депешу цару Николају у којој моли за спас. Депеша је цару уручена 18. јануара и он сместа зове Велику Британију и Француску и поставља услов: ако се одмах не упуте спасилачки бродови на Јадранску обалу, Русија ће напустити савезнике и склопити сепаратни мир са Немачком.
07. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - РУСИЈА НИЈЕ НАПУСТИЛА СРБИЈУ: Цар Николај Други Романов ушао је у рат иако његова земља није била војнички спремна
ПРВА руска револуција избила је јануара 1905, када је свештеник и раднички вођа Георгиј Гапон најавио процесију до Зимског дворца, да би се цару предали захтеви радника. Велики број грађана кренуо је ка Зимском дворцу, држали су се за руке, неки су носили иконе и певали царску химну "Боже, цара храни". Искуснији и флексибилнији монарх схватио би важност тренутка и неопходност да се састане са представницима народа и постигне неки договор. Николај Романов се на то оглушио и отишао у Царско село.
06. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - СПАСИЛАЦ КОМЕ СМО ЗАУВЕК ДУЖНИ: За време владавине цара Николаја Русија се економски развијала
ЊЕГОВ народ га није волео онда када им је био цар. Дали су му надимак Крвави Николај, после мирних протеста 1905, који су угушени у крви, када је на демонстранте који су носили иконе и, чак, цареве слике, отворена ватра.
05. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ПЛАН ЗА ШИРЕЊЕ ПРЕСТОНИЦЕ: Врло брзо "Луди Шкот" је постао "Лукави Шкот"
ПАМЕТНИ Шкот визионарски је предвидео да град у развитку мора да иде јединим путем који му се отвара, на југ, пратећи шумадијски друм.
04. 06. 2021. у 17:37
ФЕЉТОН - ВИЗИОНАР МОДЕРНОГ БЕОГРАДА: Када је је Франсис Макензи стигао данашњи Трг Славија био је мочварно земљиште
БЕОГРАД 1876. Престоница кнежевине Србије, у трку да постане европски град, али још увек носи јак печат турске касабе.
03. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЦАРИЦА БЕОГРАДСКОГ ПОЗОРИШТА: Вела Нигринова је отишла тихо, без театралности која је била њен живот
ПРВА представа новооснованог Народног позоришта одиграна је 22. новембра 1868. и била одржана у гостионици "Код енглеске краљице".
02. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ЧАРОЛИЈА ГЛУМЕ И ХРАБРОСТИ. Уметницу Велу Нигринову је обожавао и женски и мушки део Београда, све до њене преране смрти
ОТАЦ јој је био Чех, мајка Немица, рођена је у Љубљани 1862, као Августа. Свој живот везала је за Србију у којој је оставила неизбрисив траг у позоришном, али и боемском животу престонице. Августа је име добила по оцу, као прво дете у браку где су, после ње, рођене још три ћерке и два сина. Све ћерке су постале глумице, али ниједна као Вела.
01. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ДОБРОТВОР МАНАСТИРА ХИЛАНДАР: Цар Иван Грозни имао је српске претке и по оцу
ИМАО је само три године када му је 1533. умро отац, велики кнез Москве Василиј Трећи Иванович.
31. 05. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ТРАЈНО ДОБРО ПЛЕМЕНИТИХ ЉУДИ: Узвишено је оно што су учинили за нашу земљу
СРБИЈА још од најранијих година постојања има тежак судбински запис.
30. 05. 2021. у 06:45