ФЕЉТОН- СПАСИЛАЦ МНОГИХ ЈЕВРЕЈА: Доласком нове власти после Другог светског рата Рошови су морали да се иселе из земље
У ОСЛОБОЂЕНИ Београд, Ђорђе Рош, из кога је изнет готово мртав, долетео је као пилот, јунак, победник.
Са само 24 године имао је иза себе ратове, ране, заробљеништво и сав други јад и муку коју рат доноси. Ваљало је укључити се у нови живот и градити неку своју мирнодопску причу. Одлази са братом Душаном у Беч на школовање и тамо упознаје девојку, Норвежанку, Осту. Иако врло заљубљен, проси је, али под условом да она пристане да промени веру. "Ћуд је женска смијешна работа", промениће веру зарад жеље срца, па Оста долази у Београд, прихвата православље и постаје Љубица, а Ђорђе Рош постаје почасни конзул Краљевине Норвешке у Београду. Тако су од једног Немца и Норвежанке, протестанткиње, постали узорни, православни српски пар који је славио славу и био врло посвећен вери и цркви.
Године после Великог рата, биле су године изградње и великог ентузијазма. Београд се градио и постајао свет. Град је постајао метропола. Браћа Рош су основала фирму "Рош експорт--импорт" која је добро радила и развијала се освајајући нове послове и тржишта. Фирма је била званични представник немачке тешке индустрије у Краљевини.
НЕМАЧКО бомбардовање Београда 1941, означило је почетак Другог светског рата на нашим просторима. Краљ и влада отишли су у избеглиштво, држава је капитулирала и Немци су ушли у град. Прво што су урадили било је да одаберу лепе и луксузне куће у које ће се сместити њихови официри. Тако су браћа Рош, Душан и Ђорђе, изашли са породицама из својих вила. Браћа су имала и по један аутомобил, "пакард" и "хорх" и оба су одузета за потребе немачке војне команде.
Ђорђе Рош био је дубоко побожан човек који је поштовао веру у којој је рођен, иако то није била вера његових предака. Тридесетих година прошлог века, манастир Грачаница био је запуштен и оронуо, па је Ђорђе одлучио да га о свом трошку обнови. Уз благослов патријарха Варнаве за две године, од 1935. до 1937, обновљена су сва здања овог манастира и изграђени конаци. Патријарх Варнава и Ђорђе Рош били су и у личном пријатељству и касније је Рош тврдио да је патријарх био отрован, како се, иначе, сумњало.
ХРАБАР и непосредан, није презао ни од кога, па ни од немачког генерала када га је видео у свом аутомобилу. Пришао је Немцу, представио се и објаснио му да је то његов аутомобил.
Случај или судбина, то је био генерал Турнер који је прихватио комуникацију и позвао Роша да га посети, што је овај и учинио. И сада долази епизода која је достојна најфантастичнијих филмова. Генерал је испричао да су њега повукли са Источног фронта и да се он жестоко томе противио, али команда се морала поштовати. Наиме, Турнер је као млади војник био заробљен на српском фронту и био дирнут како су се сељани односили према њему, који је, као заробљеник, био на принудном раду. Тај моменат је Рош вешто искористио придобивши генерала да учини нешто незамисливо: да помогне обнову манастира Жича, који је тешко страдао у бомбардовању. Негде у неком кутку војничког, немачког мозга, остало је лепо сећање на народ који га је, заробљеног и гладног, нахранио и није мучио, а могао је.
ЗАМРШЕНИМ путевима судбине тај се заробљеник нашао опет у борби против истог народа, после доста година и постигнутих еполета. На ту жицу неумрлог саосећања ишао је Рош када је придобио једног немачког генерала да учествује у обнови једног српског манастира. Тако су се, у Рошовом аутомобилу, возили немачки Србин Рош и немачки генерал, пут српског манастира кога је скоро порушила војска тог генерала. Надреалан призор, али је њих било више у животу човека Рошове величине.
Иако је имао познанство са немачким генералом, Ђорђе није сарађивао са окупатором, још мање делио њихово виђење света. Свих ратних година, куће браће Рош биле су куће спаса за многе Јевреје, а са једном, Рију Хамерле, Душан се и оженио. Прво је, својим каналима, пребацио у Швајцарску, а онда се тамо и венчао. Многи Јевреји за свој спас могу да захвале браћи Рош, која су омогућила и често финансирала пребацивање целих породица у Швајцарску.
КРАЈ рата значио је да се сви Рошови морају иселити из земље. Предратни богаташи, заступници немачке индустрије, оба брата су се нашла на списку за стрељање без суђења. То што нису били сарадници окупатора, није ништа значило. Нису се борили против њега, а успут су били и капиталисти који су богатство стекли у трговини са Немачком, што је било довољно да се нађу међу првима за стрељање. Раније заслуге за домовину и народ нису се рачунале. Борбе, рањавања, патриотизам, ништа се није бодовало у систему вредновања нове власти и Рошови су морали да се, одвојено и разним путевима, евакуишу из земље која, ослобођењем, није више била место где они могу да живе. Није то био лак пут, нити без опасности. Срећом, на том путу нико није страдао и породица се поново окупила у Швајцарској. Требало је одлучити где ће се започети нови живот, и то омогућити. Одлучују се за Аргентину и, после доста мука и перипетија, настањују се 1948. у Буенос Ајресу.
Способан бизнисмен и човек од акције, Ђорђе Рош улази у пословне токове и живот почиње да добија устаљени ритам. До 1955, када је војна хунта збацила Перона, послови су ишли добро и није било разлога за бригу. Одласком Хуана Перона и његове владе почело је немирно раздобље у Аргентини, које није погодовало никоме ко је имао послове и везе код перониста. Безвлашће, боље речено свевлашће припадника хунте, натерало је Рошове да поново мењају место боравка. Овога пута одлучили су се за Немачку, земљу која је нудила много прилика за послове, будући да је морала да се опоравља и гради, од последица рата.
Околност да су генетиком били Немци и да је цела породица говорила немачки, сигурно су превагнули у одлуци да њихов дом буде тамо где су им живеле генерације предака.
СУТРА: БОРБА ЗА ОПСТАНАК ХИЛАНДАРА
Препоручујемо
ФЕЉТОН - ЗАТИРАЊЕ ЦАРСКЕ ПОРОДИЦЕ: Британија није дала да породица Романов дође у Лондон
07. 06. 2021. у 18:00
ФЕЉТОН - ПЛАН ЗА ШИРЕЊЕ ПРЕСТОНИЦЕ: Врло брзо "Луди Шкот" је постао "Лукави Шкот"
04. 06. 2021. у 17:37
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)