ПРЕЈЕДАЊЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА: У свечаној вечери не мора да буде 5.000 калорија
ПРАЗНИЧНИ дани су у току, пуни су изазова када је о здрављу реч. У журби и јурњави да се све стигне многи се оптерете и не схватају да су под стресом, нису ретке ни посекотине током кићења куће, опекотине од спремања разних специјалитета.
Све су то углавном мале повреде које можете да санирате сами...Али, најбитније је да током празновања не претерујете у јелу и пићу. У супротном славље може да вам пропадне.
Нутриционисти упозоравају да се током уобичајене славске вечере унесе између 3.500 до 5.000 калорија. Чињеница је да се храна са свечане трпезе врло често настави и сутрадан, па је лако да се израчуна откуд вишак телесне масе на крају празновања. Професорка др Будимка Новаковић са Медицинског факултета У Београду, стручњак за питања гојазности, адитива и нискокалоријских заслађивача, каже да у нашој земљи 65 одсто мушкараца и више од 50 одсто жена има прекомерну телесну масу, а од тога је у оба пола 24 процента гојазно:
- То значи да и у данима када нису празници грађани наше земље имају велики енергетски унос. Током празничних дана тај унос се значајно повећа.
При томе, како објашњава наша саговорница, нема грејс периода за утицај гојазности на здравље. Дакле, она у самом старту негативно утиче, поготово брз добитак килограма има вишеструке неповољне утицаје на организам, а уколико гојазност дуго траје, здравствене тегобе се погоршавају и умножавају.
Ипак, нема разлога да се у време славља држи дијета. Важно је да се буде умерен, да се ограничи унос масти и шећера, а предност даје протеинима и поврћу. Уз пун тањир савет је да се налази чаша воде, евентуално вина, а никако газираног пића или пива.
Пост и сувишни килограми
Пред Божић многи посте, али пост никако не значи да неће доћи до добијања сувишних килограма.
- У време поста многи једу велике количине посне хране како би се заситили, а она најчешће садржи бело брашно, додате шећере и транс масне киселине, пореклом из делимично хидрогенизованих биљних уља и имају велику енергетску вредност - каже професорка Новаковић. - Такође, током поста, конзумира се велика количина сувог воћа, које има висок садржај шећера, и језграстог воћа, које има високу енергетску вредност, што све није у духу умерености. Последица је добитак у телесној маси што сигурно није у сагласности са основном идејом поста, а то је умереност.
Нутриционисти кажу да је телу потребно три до четири дана да се опорави од превелике количине јела, калорија, масноће и шећера. Зато у данима након славља једите бистре супе, салате, воће и расол...
Шта да радите ако се преједете
Многи се и поред свих савета за време празника преједају. Ако вам се то догоди битно је да вас то не изнервира, јер нервоза додатно надражује желудац и тегобе преједања могу да се погоршају. Други битан савет је да опустите појас или се пресвучете у лагану одећу како бисте смањили притисак на стомак.
Након преједања добро је лагано прошетати. Пун стомак не подноси скакутање уз музику, тако да ако не шетате или не спремате сто - мирујте. Након преједања избегавајте да се наливате водом јер вода ће само додатно проширити желудац. Уколико је то могуће, попијте шољу чаја од нане или чашу газираног пића.
Опекотине - Одмах започните хлађење
Млаз воде са славине може да умири и опекотину. На опекотину никако не би требало да се ставља лед, јер то може довести до додатних оштећења ткива. Хладити треба текућом водом, потапањем у воду или стављањем влажнoг, чистог пешкира најмање 20 минута до пола сата или и дуже, док не престане бол. Хлађење треба започети одмах, али има смисла и два сата након повређивања, само је касније ефекат слабији. Ако је површина опекотине велика не треба спроводити хлађење дуже од неколико минута, јер ће доћи до снижавања телесне температуре.
Никако на опекотине не стављајте "народне лекове" као што су уље, маст, путер, брашно, лук, паста за зубе, лист боквице и слично, јер се тиме повећава ризик од инфекције.
Посекотине прво под млаз воде
Уколико се посечете, рана се неће инфицирати ако је одмах исперете под млазом воде. У овом случају никако се не препоручује да се за испирање користе алкохол или ракија. Осим водом рана се може испрати и тропроцентним хидрогеном, поготово ако постоје нечистоће које се водом нису уклониле. Када рана крвари, потребно је чистом тканином или газом покрити је и чврсто притиснути како би се крварење зауставило, а уколико се и након тога настави крварење, потребно је јавити се лекару.
БОНУС ВИДЕО - РЕЦЕПТ ГОТОВ ЗА ПЕТ МИНУТА: Направите посне бисере без коришћења шпорета
Препоручујемо
ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21
ЛЕК ИЗ ПРИРОДЕ: Чајевима ове четири биљке умирите кашаљ и избаците секрет
31. 12. 2022. у 18:50
СТАЛНО ВАМ СЕ ЈЕДЕ СЛАНО? Четири разлога који повећавају потребу за уносом натријума
31. 12. 2022. у 10:50
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)