ВУЧИЋ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ "ЈЕДНАКЕ. СИГУРНЕ. ОСНАЖЕНЕ": Нулта толеранција према онима који су спроводили насиље над женама (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

25. 11. 2024. у 09:10 >> 09:50

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић изјавио је на отварању конференције "Једнаке. Сигурне. Оснажене", која се одржава поводом почетка кампање "16 дана борбе против насиља над женама", да се смањује број случајева насиља над женама и поручио да је његов политички захтев за Владу Србије нулта толеранција према онима који су спроводили насиље над женама.

ВУЧИЋ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ ЈЕДНАКЕ. СИГУРНЕ. ОСНАЖЕНЕ: Нулта толеранција према онима који су спроводили насиље над женама (ВИДЕО)

Фото: N.Skenderija

Обраћање Вучића

- Погледао сам најновије бројеве и за нијансу мање и примера насиља над женама и изречених мера приласка него што је било прошле године. Свакако огроман број и даље. Данас има мање насиља, али је добро да говоримо још више па макар и утисак у јавности био да га има више, да бисмо насиље суштински смањили. О сваком насиљу неопходно је јавно говорити. Неопходно је да институције делују. Такође је најважније да постоји јавна, морална осуда за све оне који учествују у насиљу над женама. Немогуће да било који спортиста, радник у култури, политичар који је проводио насиље над женама, сутра може потпуно нормално да настави као да се ништа није догодило. А то нам се иначе дешава. Насилницима не дугујемо ништа, онима који мисле да је могуће да се иживљавају над женама, а да не сносе никакву одговорност, нису криви само они, него смо и ми, уколико се са њима по том питању сагласимо. Један од мојих политичких захтева за Владу биће нулта толеранција према онима који су проводили насиље над женама. За мене је кључно питање овде колики број жена и девојчица стварно и суштински пријави насиље, нешто мање од 15 посто девојчица. Ако је 32.000 људи добило привремену меру, то је више од 1 посто мушкараца у овој земљи, онда тај број постаје драматично већи. Хоћу да замолим девојчице и жене да пријаве насиље. Наравно да је потребна сарадња са цивилним друштвом, невладиним сектором. Ја имам троје деце, једно женско, не могу ни да замислим како бих се осећао да је она изложена насиљу - казао је председник.

Он је сваког оца, брата и супруга позвао да размисле како би се осећали да је њихова ћерка, мајка, супруга или сестра изложена таквом насиљу и да им никада не падне на памет да предузму насиље према некоме.

- Ми морамо да доносимо око тога потребне и строже мере, строже законе, морамо да говоримо о томе и морамо да се боримо за то да жене, које су способније и одговорније од нас, не буду изложене насиљу и да то спречавамо по сваку цену. У том смислу и наши правосудни органи и тужилаштво које је самостални орган, морају да имају пуну подршку државе, као и полиција која свој посао мора да ради на најстрожи могући начин - рекао је Вучић.

Истакао је да је важно показати чврсто јединство по том питању, као и колико је то значајно за наше друштво и земљу.

- И да се заједнички боримо свакога дана против оних који насиљу прибегавају. И ту нема пардона. Могао је да нам донесе десет златних медаља, могао је да нам донесе десет златних лавова, могао је да буде председник и владе и државе и краљ ове владе или државе, наш однос увек мора да буде исти. Морамо да заштитимо жене, морамо да заштитимо девојчице и ту не сме да буде никаквих компромиса - нагласио је Вучић.

Обраћање Елвире Ковач

Потпредседница Народне скупштине Елвира Ковач изјавила је да је доношење Закона о спречавању насиља у породици важан корак у изградњи родно равноправног и праведног друштва.  

- Закон о спречавању насиља у породици представља централни део законодавства у овом контексту. Законом се уређује спречавање насиља у породици и поступање државних органа и организација у спречавању насиља у породици и пружању заштите и подршке жртвама насиља - рекла је Ковач.

Нагласила је да је идеја закона да се успостави јединствени оквир реаговања свих органа у случајевима насиља у породици.  

- Активности Народне скупштине Републике Србије имају за циљ, наравно, изградњу правног оквира, који ће обезбедити да жене буду једнаке, сигурне и оснажене. Активности Народне скупштине Републике Србије имају за циљ изградњу родне демократије - рекла је она.

Ковач је додала да само уз институционалну заштиту жене могу бити једнаке, оснажене и сигурне.  

- Да бисмо постигли да жене буду једнаке, сигурне и оснажене, важна је солидарност, солидарност жена и мушкараца, свих нас. Јер солидарност и правда за жене нам даје солидарно, слободно и праведно друштво - рекла је она.

Додала је да је кампања против насиља над женама била врло интензивна и да су је подржали народни посланици.

- И Србија треба да буде поносна на то што је била међу првих десет, тачније осма земља која је ратификовала такозвану Истанбулску конвенцију и самим тим ми смо допринели томе да она ступи на снагу. Тада смо у Народној скупшни Србије гласали о предлогу закона о потврђивању те конвенције, била су присутна 164 народна посланика на гласању, од њих 164, 159 је гласало за, а петоро није гласало - рекла је Ковач.

Потпредседница Скупштине рекла је да Конвенција прописује циљеве који се односе на заштиту жена од свих видова насиља, спречавање, процесуирање и елиминисање насиља над женама и насиља у породици.

- Конвенција дефинише допринос у сузбијању свих облика дискриминације над женама, промовисање суштинске једнакости између жена и мушкараца, укључујући и оснаживање жена, изузетно значајну израду свеобухватног оквира, политика и мера заштите и помоћи свим жртвама - рекла је Ковач.  

Како је навела, да би се обезбедила примена, значајан је механизам за праћење и Србија периодично доставља извештаје о њеној примени, као и о процени мера које су органи власти у Србији предузели у погледу управо примене.

Обраћање Татјане Мацуре

Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура изјавила је да је свака пета девојчица у Србији доживела насиље, а да од тога 74 одсто њих нису имале поверење да се о таквом искуству изјасне институцијама и породици.

Додала је и да је други податак који је за њу поражавајући то што је у Србији у последњих десет година више од 400 убијених жена и то само према писању медија, а да је само три одсто њих претходно пријавило насиље.

- Желим да данас ипак сви ставимо прст на чело и размислимо да ли би неке од њих макар биле живе данас и седеле можда овде са нама да су претходно пријавиле или да је неко из њиховог непосредног окружења које сведочи о насиљу, то учинио уместо њих - рекла је Мацура.

Додала је да је циљ конференције да се пошаље порука да је врхунски циљ изградити друштво без насиља и да су институције система ту за све жене и девојчице које су жртве насиља и да имају снажан одговор на то насиље, али и да то што се о насиљу у Србији данас више говори, према њеним речима, не значи да га има више.

- Ја сам имала срећу и задовољство да на почетку свог мандата разговарам са министрима у Влади Републике Србије који се баве овом темом и оно што јесте важно је да насиља има мање него што га је било раније, али се о њему више говори и то је добро, зато што кроз дијалог који ћемо водити и кроз медије и институције система можемо да охрабримо жртве да пријаве насиље - навела је Мацура.

Нагласила је да је податак који говори у прилог томе тај да је 32.000 хитних мера изречено на основу Закона о спречавању насиља у породици и да је изградња друштва без насиља немогући задатак уколико се не отвори дијалог у институцијама са свим релевантним саговорницима, али и да је кабинет који води ове године определио више од 100 милиона динара како би подржао организације које се баве спречавањем насиља над женама.

- Са моје стране, то су разговори пре свега са релевантним и ресорним министрима у Влади Републике Србије, са којима сам се већ до сада имала прилике да сретнем. То значи и разговор са медијима и пре свега са организацијама цивилног друштва. Моја врата су и даље отворена за све колегинице и колеге у Влади Републике Србије. Желим да и њихова врата буду отворена за мене, да размењујемо идеје и да радимо заједно на изградњи друштва без насиља - истакла је Мацура.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији