КАДА ЈЕ ЗАГАЂЕЊЕ У "ЦРВЕНОЈ ЗОНИ": Савет пулмолога - Испирајте нос раствором да не удишете отрове
ТОКОМ претходних дана квалитет ваздуха у Србији није био задовољавајући, а према најавама метеролога време остаје магловито и хладно, тако ће бити и убудуће, наручито у већим градским центрима, где је загађење често "у црвеној зони".
Иако апсолутна заштита од загађујућих честица није могућа, постоје начини како да се спречи да загађујуће материје из ваздуха продру до плућа. То је веома битан начин превенције, јер подаци објављени прошле године показују да у нашој земљи због последица аерозагађаења годишње умре више од 6.000 људи, јер Србија је, нажалост, према неким проценама, на првом месту у Европи управо са болестима које могу да се доведу у везу са загађењем ваздуха.
- Негативан утицај аерозагађења може да се смањи тако што нећемо да проветравамо просторије у раним јутарњим и вечерњим сатима, када је загађење највеће - каже др Весна Радуловић, пулмолог. - Не треба ни да се излази у шетњу када се у ваздуху осећа јак мирис смога и када је лоша видљивост, јер то значи да се смог спустио ниско. Такође, не би требало да се вежба на отвореном при високом загађењу и у зони интензивног саобраћаја. Потребно је редовно одржавати тоалету носа испирањем слузнице носа физиолошким раствором или неким другим сланим раствором који је предвиђен за то. Важно је уносити довољно течности као и довољно свежег воћа и поврћа јер они садрже антиоксидансе који чисте ћелије од слободних радикала.
Докторка Радуловић напомиње да нису потребни дигитални уређаји да бисмо видели какав је квалитет ваздуха:
- Вазхдух не сме да се види и у њему не сме да се осети непријатан и јак мирис. Уколико је то случај будите уверени да је загађен.
Оштећење алвеола
У ЗАГАЂЕНОМ ваздуху има чађи, сумпор-диоксида, азот-диоксида, честица величине ПМ 10 микрометара и два и по микрометара које због своје величине када их удахнемо пролазе дуж целог трахе-бронхијалног стабла, и тако стижу до алвеола и оштећују их. Тај плућни део где се одвија фина размена гасова због њиховог присуства бива оштећен. На тај начин погоршавају се плућне болести, али не само плућне. Ове честице улазе у крвоток и оштећују и друге органе, пре свега кардиоваскуларне, а фактори су ризика и за друге малигне болести, а не само за плућне.
Јесен и зима по правилу су периоди године када је квалитет ваздуха, нарочито у градским срединама, веома лош и аерозагађење велико. Термоелектране, топлане, ложишта, моторна возила доводе до тога да ваздух који удишемо буде нездрав и лош. При томе, Београд је на врху светске листе градова са најзагађенијим ваздухом.
- Најугроженије особе су деца, труднице, старији људи, хронични болесници, нарочито они који болују од хроничних плућних болести (астма и опструктивни бронхитис) - каже наша саговорница и додаје да је аоерозагађење утицало на значајан пораст оболеле деце од бронхијалне астме и алергија.
Иначе, подаци показују да је број превремених смртних случајева због загађења ваздуха у Европи око 400.000 годишње. На глобалном нивоу услед лошег квалитета ваздуха премине скоро седам милиона људи.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)