ГАСОВИ И НАДУТОСТ И ЗБОГ МАЊКА ВИТАМИНА: Ово су разлози због којих можете да имате гастроинтестиналне тегобе

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

26. 11. 2024. у 07:00

УКОЛИКО често осећате нелагоду и бол у различитим деловима трбуха, узрок може да буде превелика количина гасова.

ГАСОВИ И НАДУТОСТ И ЗБОГ МАЊКА ВИТАМИНА: Ово су разлози због којих можете да имате гастроинтестиналне тегобе

Фото Shutterstock

У медицини ова појава назива се метеоризам или флатуленција. Симптоми овог стања су често избацивање гасова, као и подригивање. Могућа је и појава надутости стомака, али није нужна.

Гасови у стомачној шупљини настају као последица прогутаног ваздуха, али и као продукт варења хране. Сходно томе главни узрок који доводи до гомилања гасова унутар стомачне дупље су слабо жвакање хране и пребрзо гутање, али и неадекватна исхрана, као и уношење намирница које изазивају гасове - газирани сокови, слаткиши, жвакаће гуме, махунарке, купус, броколи, краставац, односно поврће које садржи угљени хидрат мелитрозу. Узрок би требало потражити и у интолеранцији на одређену храну, алергијама, стресу, физичкој неактивности и пушењу.

С обзиром на то да пуштање ветрова и подригивање изазива осећај стида и непријатности, многи трпе ово стање и не траже помоћ. Да би оценили да ли имате превише гасова или претерано подригујете, гастроентеролози упућују да просечна одрасла особа током сваког дана произведе од пола до литар и по гаса, што за резултат има испуштање ветрова од 14 до 23 пута дневно. Такође, потпуно нормална појава јесте повремено подригивање након оброка.

Уколико вам се чини да производите више гасова од тога што је нормално, узрок би могао да буде и у овим стањима:

Синдром пропустљивих црева

Свачија црева су пропусна, али та пропустљивост може да варира. Код особа које имају синдром пропустљивих црева, што је чест проблем, слузокожа црева постане превише пропустљива, односно, спојеви ћелија у зидовима црева су ослабили и ствара се довољно простора да бактерије и токсини имају слободан пролаз у крвоток. Један од симптома овог стања је и појава веће количине гасова.

Фото Shutterstock

Успорен рад црева

Када се црева празне мање од три пута недељно, сматра се да је успорен рад црева односно да постоји проблем са лењим цревима. До овог поремећаја долази када нерви који се налазе у зидовима црева и који би требало да покрећу црева како би избацили садржај напоље једноставно се не покрећу довољно и садржај остаје у цревима дуже него што је нормално. Последица лењих црева су управо гасови.

Нервозна црева

Нервозна црева, мукозни колитис, спастични колон, спастички колитис, ИБС неки су од назива под којима је познат синдром иритабилног колона. Овај синдром може да узрокује појаву јаког и тупог бола, као и стварање веће количине гасова. Углавном га узрокује стрес, а оно што је важно јесте да не наноси никакву конкретну штету организму.

Фото: Shutterstock

Недостатак витамина Д

Према бројним медицинским истраживањима недостатак витамина Д може да буде узрок бројних гастроинтестиналних тегоба, укључујући и стварање велике количине гасова у цревима. Улога витамина Д у раду црева је у томе да су његови рецептори смештени дуж дебелог црева и помажу регулацији упале у њима.

Фото Shutterstock

Недостатак витамина Б12

Витамин Б12, познат и под називом кобаламин, припада групи витамина које људски организам не може сам да ствара. Биљке не садрже витамин Б12, па је примарни извор овог витамина храна животињског порекла. Његов дефицит може, између бројних других тегоба, да узрокује и умор, губљење даха, дијареју, нервозу, трњење руку и ногу, хематолошке промене, гастроинтестиналне проблеме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит