ЛАКСАТИВИ НИСУ РЕШЕЊЕ: Упозорење гастроентеролога - Не решавајте сами проблем са опстипацијом, некад је потребна и помоћ хирурга

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

22. 11. 2024. у 07:00

ЈЕДНА од најчешћих глобалних здравствених тегоба због које се тражи помоћ гастроентеролога је проблем са пражњењем црева.

ЛАКСАТИВИ НИСУ РЕШЕЊЕ: Упозорење гастроентеролога - Не решавајте сами проблем са опстипацијом, некад је потребна и помоћ хирурга

Фото: Профимедиа

Клиничка пракса показује да чак петина пацијента који дођу у гастроентеролошку амбуланту пати од овог стања. Затвор може да буде узрокован бројним факторима, од баналних до озбиљних обољења, због чега за сваки поремећај у вези са појавом констипације и другим тегобама везаним за столицу треба потражити стручну помоћ.

У интервјуу за "Новости" професор др Иван Јовановић, гастроентеролог каже да је најчешћи узрок проблема са пражњењем црева функционални поремећај, али никако не треба заборавити да може бити и симптом врло озбиљних обољења као на пример рака дебелог црева:

- Ако ставимо на једну страну обољења, било да се ради о органским или функционалним, затвор чији узрок није познат најчешће је последица комбинације једноличне исхране у смислу малог уноса влакнастих супстанци, затим недовољан унос течности и смањена покретљивост, односно, недостатак физичке активности. Не треба заборавити ни веома честу употребу лекова који могу довести до појаве затвора као што су опиоидни аналгетици, антидепресиви и слични медикаменти.

о Зашто је важно не занемаривати изостанак редовне столице?

- Треба по сваку цену покушати изаћи из зачараног круга све дужег и дужег изостајања цревног пражњења и ту лекар мора бити стрпљив, да има довољно знања из физиологије и могућих механизама настанка затвора. Проблем је комплексан и захтева свеобухватни приступ и понављане контроле, објашњења, разумевање и подршку пацијентима на предузетим мерама. Некада је потребно потражити помоћ и других специјалиста, радиолога, ендокринолога и хирурга, али обично се проблем може решити на задовољство пацијента у ординацији гастроентеролога. Затвор не треба лечити на своју руку, нарочито ако је проблем дуготрајан.

FOTO: Arhiva novosti

о Које су последице нелечења у овом случају?

- Што се тиче последица дуготрајног затвора, најчешће се ради о појави и других симптома у смислу надутости, некада болова у трбуху, услед напињања могу се појавити проблеми са хемороидима, спад органа, појава неких специфичних аноректалних стања и поремећај квалитета живота уопште. Са трајањем проблема симптоми се погоршавају.

о Да ли се код ових тегоба одмах прописују препарати за лакше пражњење (лаксативи) или се прво иде са неким хигијенско-дијететским режимом?

- Након краткотрајног али ефикасног испитивања којим се искључује постојање "алармних симптома" и потребе за колоноскопијом, пацијенте најпре треба "научити" како да обављају ову физиолошку функцију и како да евоцирају рефлекс пражњења црева, подстакну њихову покретљивост и проходност и обезбеде редовну столицу. У почетку предност треба дати природним намираницама које садрже влакнасте супстанце, саветовати пацијенте да узимају више течности и буду физички активни. Ако ове мере не дају резултате, треба се помоћи лаксансима. Приступ треба да буде индивидуалан, узимајући у обзир старосну доб болесника, пол, посао који обављају, односно сагледати могућности да овакав пацијент спроведе мере које се саветују.

Ендоскопија и колоноскопија

о Да ли затвор постоји као изоловани поремећај здравља, или је увек пратилац одређених стања?

- Прецизан одговор је и једно и друго. Затвор може да буде проблем за себе као манифестације синдрома нервозног црева у којем доминира затвор, или као хронични идиопатски затвор. Оба поремећаја су део спектра функционалних поремећаја. Међутим, никада, али никада, не треба изгубити из вида да затвор може да буде последица озбиљних обољења. Због тога би ендоскопски и колоноскопски преглед требало сматрати неопходним делом испитивања ових пацијената. Нарочито ако се ради о особама старијим од 45 година, које необјашњено губе у телесној маси, имају анемију услед недостатка гвожђа, пријављују видљиву крв у столици или су имали неког у ближој породици које имао рак дебелог црева.

о Колико дуго смеју да се узимају лаксативи и зашто постоје ограничења?

- Све лаксансе треба узимати рационално и онолико дуго колико је потребно проценити њихову успешност. Наравно, у разговору са пацијентом треба утврдити и какав је њихов однос према употреби лаксатива, да ли им то омета свакодневне активности и да ли имају нежељених дејстава. Неки од лаксанса имају и прописану фармакотерапијску дужину примене, од на пример четири недеље, када њихова даља употреба може имати штетне последице.

о Може ли се лаксатив узимати по потреби?

- Таква потреба је оправдана најчешће после промене животне средине, путовања, дуготрајних летова авионом, када се биолошки сат "збуни" и може доћи до изостанка пражњења од неколико дана, те је потребно помоћи да се "ресетује" систем. Других разлога готово да и не би требало да буде, сем евентуално постоперативно. Али се и тада треба посаветовати са лекаром.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)