ПРЕПОЗНАЈТЕ СИМПТОМЕ НА ВРЕМЕ: Рак простате трећи карцином по броју оболелих
У СРБИЈИ од рака простате сваке године оболи 2.300 мушкараца, а премине више од 1.000 и то је по учесталости оболевања трећи карцином, одмах иза рака плућа и дебелог црева, упозорило је Удржење медикалних онколога поводом 17. новембра, када се обележава Светски дан мушког здравља и борбе против рака простате.
Иако је доста чест и смртоносан овај малигни тумор, сада има другачију, повољнију прогнозу:
- Када сам пре 35 година био млад лекар, пацијенти са метстазама карцинома простате су умирали у тешким мукама, а данас то није тако - каже професор др Зоран Џамић, директор Клинике за урологију Универзитетског клиничког центра Србије.
Ипак, не би требало чекати да болест узме маха.
- Мушкарци старији од 50 година, односно 45, ако постоји породична историја болести, требало би једном годишње да ураде тумор маркер ПСА и уролошки преглед - каже професор Џамић. - Рак простате ретко даје ране симптоме, али се може јавити поремећај у квалитету мокрења: отежано и учестало мокрење, ноћно мокрење, смањење јачине млаза, крв у мокраћи. У узнапредовалој фази болести јављају се болови у костима, пре свега карлице.
Научни сарадник др Нада Бабовић, медикални онколог из Института за онкологију и радиологију Србије, истиче важност индивидуалне терапије:
- Уколико је тумор локализован у простати и ниског је ризика, пацијенту се могу понудити три опције: активно праћење уз редовне прегледе уролога, одстрањење целе простате или радиотерапија, самостално или у комбинацији са хемијском кастрацијом.
Према најновијим препорукама у метастатској фази препоручује се комбинација хормонске терапије са хемиотерапијом или иновативним лековима који делују на хормонске рецепторе.
Докторка Бабовић каже да ови лекови у Србији још нису доступни о трошку здравственог осигурања.
- Њихово увођење би било веома значајно јер суштински одлажу прогресију болести и продужавају преживљавање, а на тај начин се и смањују трошкови неге и лечења компликација болести у каснијој фази, као што су, рецимо, преломи костију или компресија кичмене мождине.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
КОЈА ЈЕ НАЈСЛАБИЈА, А КОЈА НАЈЈАЧА? Одређене крвне групе носе ризик појединих болести
06. 11. 2022. у 18:50
ХРАНОМ УБЛАЖИТЕ РЕУМУ: Добар избор намирница може да олакша тегобе (ЈЕЛОВНИК)
04. 11. 2022. у 18:50
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)