ОД БОЛА У ВРАТУ ДО ПРОБЛЕМА СА МОКРЕЊЕМ: Ево како да препознате спондилозу - не може да се спречи, али може да се успори

И. Ковачић

19. 02. 2022. у 14:50

БОЛ и укоченост у врату, честе потиљачне главобоље, утрнулост једне или обе руке, слабост мишића руку и ногу, немогућност хода на прстима или петама, као и немогућност подизања ноге савијене у колену, као и поремећај мокрења - све то могу да буду последице окоштавања кичменог стуба, односно спондилозе. У зависности од тегоба одређује се начин лечења: или вежбање и лекови, или - под нож.

ОД БОЛА У ВРАТУ ДО ПРОБЛЕМА СА МОКРЕЊЕМ: Ево како да препознате спондилозу - не може да се спречи, али може да се успори

Фото: Free Images Pixabay

У интервјуу за "Новости", професор др Милош Јоковић, директор Клинике за неурохирургију Универзитетског клиничког центра Србије и председник Спиналног удружења Србије, каже да је кључно да се спондилоза успори, јер се не може спречити, а када се појаве симптоми онда се лечи.

- Спондилоза је неминован пратилац старења, али колико ће брзо да се развија и доведе до проблема зависи и од тога колико смо физички активни, да ли имамо прекомерну телесну тежину, и да ли се правилно хранимо. Када дође до потребе за њеним лечењем, врло малом проценту пацијената је потребно хируршко лечење. Већини су довољни лекови и физикална терапија, али, иако звучи једноставно, многи годинама лутају од ординације до ординације, па чак помоћ траже и од "костоломаца". Зато смо, у покушају да овим бројним пацијентима помогнемо на прави начин и бар мало реда уведемо у ово, формирали Спинално удружење Србије. За лечење спондилозе важан је мултидисциплинаран приступ неурохирурга, неуролога, физијатра, реуматолога, ортопеда, патолога, а неретко и других специјалиста, а наше удружење то омогућава.

* Како се поставља дијагноза окоштале кичме?

- Дијагностика је данас доступна скоро свима. За почетак, неопходно је урадити обичан рендгенски снимак. У зависности од клиничко-неуролошког налаза потом се може урадити снимак скенером, на коме се боље виде коштане структуре, као и магнетном резонанцом, на којој се боље интерпретирају нервне структуре. Међутим, поред налаза подједнако је битно и како се пацијент осећа. Јер, неки пацијенти имају изражене дијагностиковане дегенеративне промене, али благу клиничку слику и обрнуто.

* Шта је онда критеријум за лечење?

- При одлуци о модалитету лечења, неопходно је управо разматрање корелације дијагностике и клинике. Што би се рекло, не оперише се "снимак" него пацијент. У овом пољу се и праве највеће грешке о одлуци рецимо за оперативно лечење. У прилог овоме говори чињеница да особе у седмој деценији у више од 90 одсто случајева на рендгенском снимку имају знаке спондилозе, али знатно мањи проценат има симптоме.

Фото: архива "Новости"

др Милош Јоковић

* Које оперативне технике су на располагању и колико су ефикасне?

- Добро постављена дијагноза је 90 одсто кључна за успех операције. Лоше процењен пацијент, недовољно јасна индикација, компромитује ову врсту хирургије, а таква вест се шири међу пацијентима, па они који би имали вишеструку корист од операције из страха је одбију. Оперативне технике су различите и зависне од тога шта је у основи дегенеративне болести у коју спада и дискус хернија као најчешћа.

* Колико може да буде изражено окоштавање кичмених пршљенова?

- Израженост или степен дегенеративних промена узрокован је вишеструким факторима. Са једне стране анатомијом кичменог стуба, мишићној структури, занимању, животниом навикама. Изражена спондилоза доводи до значајног сужења спиналног канала (спиналана стеноза) које узрокује додатне симптоме и знаке болести. Најчешћи је неурогена клаудикација, што значи да пацијент након хода осети бол у доњем делу леђа који се шири дуж ногу, праћен слабошћу ногу, а пролази тако што пацијент чучне, седне или се савије унапред.

* Са старењем се губи и мишићна маса, колико слаби мишићи доприносе спондилози и обрнуто?

- Губитак мишићне масе у процесу старења је природно незаустављив процес, али ако дође до претераног губитка говоримо о саркопенији. Узроци су најчешће физичка неактивност, непрактиковање било ког вида вежабања, али и други фактори као што су неки хормонски поремећаји, исхрана и слично. Спондилоза и саркопенија чине један зачарани круг. Старењем и дегенеративним променама дискуса долази до смањења простора између пршљенова, што узрокује дегенеративне промене и на лигаментима, зглобовима...

Фото: Depositphotos

* На који начин се то манифестује?.

- Мишићна слабост узрокује појаву нестабилне кичме, а организам покушава да претераном осификцијом (формирају се остеофити на пршљеновима) стабилизује кичму. Та задебљања узрокују сужење и кичменог канала и канала кроз који пролазе нерви што све доводи до појаве симптома спондилозе.

Активност и кад умину тегобе

* Која физичка активност највише прија кичми?

- Свака физичка активност је добра, од шетње, пливања, јоге... Међутим, постоје и специфичне вежбе за одређене делове тела, на пример врат или доњи део леђа, и у зависности о каквом дегенеративном оштећењу се ради. Најважније је да пацијент не престаје да ради научене вежбе и када тегобе прођу, јер се оне скоро увек враћају. Вежбањем јачамо паравертебралне и трбушне мишиће који држе кичму у правилном положају и успоравају спондилозу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗА НАШУ ЗЕМЉУ УВЕК ИМАМ МОТИВАЦИЈУ: Алекса Аврамовић блиста после пласмана на Евробаскет