СРПСКИ МАНАСТИРИ ОСВЕТЛИЛИ УНЕСКО: Изложба о Дечанима, Грачаници, Пећкој патријаршији и Богородици Љевишкој у Паризу (ФОТО/ВИДЕО)
Светлост којом сија овај град као драгуљ историје и културе читавог европског континента, по свему судећи, иста је она тиха светлост којом горе дечанска кандила и којом сијају Високи Дечани, како православним Србима, тако и целом цивилизованом свету.
Тим речима обратио се у уторак увече Његова светост патријарх српски господин Порфирије на отварању величанствене изложбе о српским манастирима на Косову и Метохији у седишту Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско) у Паризу.
Изложба је приређена поводом обележавања 20 година од уписа манастира Високи Дечани на Унескову Листу светске баштине, док су две године касније на Листу Листу светске баштине у опасности додати манастири Грачаница и Пећка патријаршија, као и Црква Богородице Љевишке у Призрену.
- Стављањем Високих Дечана и остале три поменуте српске светиње под своју заштиту, Унеско је показао њихов универзални значај за цео цивилизовани свет, истовремено их чувајући за будуће нараштаје, за све оне који траже мир, теже добру и љубе светлост. Због тога смо и као народ и као црква неизмерно благодарни Унеску који је својом делатношћу учинио да се по ко зна који пут покажу истинитим речи Јеванђеља, да светлост светли у тами – казао је патријарх.
Патријарх Порфирије је истакао да су Високи Дечани, због тешких и сложених историјских околности, кроз које је српски народ кроз векове пролазио, а кроз које, нажалост, и данас пролази, своју примарну светлоносну мисију константно, ћутке и достојанствено остваривали сведочећи и у најмрачнијим временима да је светлост једини исправни пут и једини прави циљ свакога човека.
- Тако су они, када је тама зла, греха, мржње и насиља била најгушћа, и када се чинило да наступа њен тријумф, својом светлошчу обасјавали пут ка добру, врлини, миру и љубави. Како оснивачи манастира, тако и њихови житељи јесу људи који припадају једном конкретном народу, али будући просвећени и освећени благодети божјом, они превазилазе границе народа из кога су потекли и поистоветивши се са Христом постају универзални људи и по љубави припадају свима. И Дечани превазилазе границе народа и цркве којој припадају и такође имају иниверзални значај, припадају целом свету, што не негира њихову примарну припадност српском народу и Српској православној цркви који су их изнедрили – закључио је патријарх.
Изложбу о српским манастирима као светској баштини који је уједно угрожена у нашој јужној покрајини, организовало је Министарство културе Републике Србије, у сарадњи са Сталном делегацијом Републике Србије при Унеску, Канцеларијом за Косово и Метохију, Канцеларијом за културну и јавну дипломатију и Српском православном црквом – Епархијом рашко-призренском.
- Српска културна баштина на Косову и Метохији и даље је, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи. Напади и покушаји преименовања и фалсификовања историје постали су готово свакодневница. Само ове и прошле године догодио се 31 напад на културна добра. Време после јуна 1999. године било је нарочито драматично. Велики број српскх цркава и манастира је оштећен или потпуно уништен. Током насиља 2004, више хиљада Срба је протерано с КиМ, а многе цркве уништене – истакао је министар културе Никола Селаковић, истакавши да је Унеско фантастичну српску ризницу духа препознао као светско добро и благо читавог човечанства.
На отварању у главном холу Унеска, куда пролазе сви запослени ове међународне институције, били су амбасадорка Србије Ана Хрустановић, при Унеско Роксанда Нинчић, БиХ Бојана Кондић Панић, директорка Културног центра Натали Бељански, владике западноевропски Јустин и рашко-призренски Теодосије, представници многих земаља, пријатељи Србије попут пуковника Жака Огара и Пола Антоана, а у нашој делегаицји био је и директор Канцеларније за јавну и културну дипломатију Арно Гујон.
- Ово наслеђе је јединствено. Та баштина је инкарнација живе историје. Српско наслеђе на Косову је живо, то нису музеји, свакога дана из њих чују се литургије – поручио је Арно Гујон, подсетивши да је црква Богородице Љевишке у Призрену савременица париског Нотр Дама.
Директор Центра за светску баштину Унеска Лазаре Елондо Асомо је нагласио да је уписивање на светску листу признање универзалне вредности наслеђа чија је заштита обавеза читаве међународне заједнице.
- Верујем да ће ова изложба продубити знање о историјском значају ових споменика за човечанство као целину – казао је Асомо.
Поводом изложбе је истакнуто да се ради о врхунским остварењима српске средњовековне уметности, чији су ктитори српски световни владари и црквени великостојници. Наглашено је да је реч о прворазредним споменицима културе који представљају домете српског уметничког стваралаштва на подручју Косова и Метохије у средњем веку. Организатори су подвукли да изложба спаја визуелну уметност, интерактивне медије и културну историју. Из Министарства културе су навели да је у циљу преношења дубоког значаја ових светих места, изложба фокусирана на „урањање“ посетилаца у деликатну равнотежу између духовног и културног богатства и њиховог тренутног стања угрожености, приказујући унутрашњост и спољашност четири културна добра, детаље богатог зидног сликарства и њихов значај за српску историју и Српску православну цркву.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)