ЗЛАТНИ БОР СЕ ВРАТИО ЗЛАТИБОРУ: Тим љубитеља природе почео сађење првих 800 садница четинара по коме је наша позната планина добила име

Борис Субашић

25. 11. 2024. у 20:00

СПАСИЛАЧКУ акцију "позлаћивања" Златибора младим златним боровима волонтери удружења "Дискавер Сербија" (Discover Serbia) почели су у последњи час, јер су у целој нашој држави остала само четири стабла племенитог дрвета по коме је цела једна планина добила име!

ЗЛАТНИ БОР СЕ ВРАТИО ЗЛАТИБОРУ: Тим љубитеља природе почео сађење првих 800 садница четинара по коме је наша позната планина добила име

фото: Discover Serbia

Тим истинских љубитеља природе прошлог викенда почео је сађење првих садница белог бора чије ће иглице после калемљења постати - златножуте.

- У Србији постоје још само четири златна бора и због тога је свака племка, гранчица коју узимамо за калем, права драгоценост. Поступак се мора обављати веома пажљиво да ни на који начин не угрозимо последње златне борове, а са друге стране морамо да створимо оптималне услове да калеми успеју. Припремили смо 800 садница белог бора за подлоге, а првих 200 ћемо калемити од марта. Наша акција не подразумева само бригу о младицама дрвећа, већ и о подмлатку Златибораца: део садница златног бора биће понуђен на продају, а сакупљени новац ће се искористити за изградњу инфраструктуре за златиборске малишане - каже шумарски инжењер Владимир Павловић, оснивач и председник Удружења "Дискавер Сербија".

фото: Discover Serbia

Инжењер Владимир Павловић на Златибору

Природњаци кажу да је њихов првенствени циљ спасавање и обнова популације златног бора, али, дугорочно посматрано, овај подухват је и велики експеримент чији ће се резултати видети за двадесетак година. Тада ће са већ одраслог дрвећа почети да падају шишарке са семеном и сазнаће се да ли ће из њих, без калемљења, нићи младице златног бора.

фото: мрежа Икс

Златни бор

- Веома је важно сачувати ове ретке појаве како због биодиверзитета тако и због чињенице да се касније могу искористи на начин који сада није познат. Златни бор обично има око 50 до 60 одсто златних четина, које су у ствари ретка промена на белом бору коју је први пут забележио шумарски инжењер Салих Омановић 1927, а прво калемљење отпочео је др Михаило Тошић 1994. С обзиром на то да се ради о соматској промени, златне четине нису наследна карактеристика. Ако се производе саднице из семена потомство ће дати нормалну, зелену, боју четина, због тога смо се одлучили за вегетативно размножавање, односно калемљење: саднице су белог бора, а племке су гранчице златног бора који смо нашли на терену - каже проф. др Владан Иветић са Шумарског факултета у Београду.

фото: Discover Serbia

Прва садница

Владимир Павловић додаје да је Удружење "Дискавер Сербија" настало 2015. окупљањем истинских љубитеља природе, међу којима је било више од 40 инжењера шумарства и екологије, али и 10 доктора наука.

- То нису "теоретичари" који воле природу само на фотографијама, већ истински љубитељи природе и природњаци са огромним теренским искуством. И сам сам пре оснивања Удружења провео 15 година радећи у "канцеларији" на терену, где су гумене чизме обавезан део дрес-кода, а фотеља је седиште теренца "лада нива". Ми радимо на теренима којима не газдују предузећа и институције које су обавезне да обављају садњу и за то добијају средства. Наш циљ је да чувамо природна богатства Србије, да пошумљавамо и оплемењујемо пределе о којима нико нема формалну обавезу да брине. То радимо са волонтерима који желе да уживају у природи на истински начин - каже Павловић.

фото: Discover Serbia

 

Удружење "Дискавер Сербија" је само ове године организовало 70 еколошких акција широм Србије, али његови чланови кажу да су им најдраже оне на Златибору.

- Најдраже нам је када волонтери открију да је Златибор и даље наша најлепша планина, много већа од простора града који на њој никао током последњих десетак година. На фразу да је градња хиљада апартмана угрозила планину увек одговарам питањем: шта би било да уместо апартмана имамо хиљаде викендица? Тек тада од планине ништа не би остало. Златибор је срећом и даље велики, недирнут и прелеп за оне који желе да га открију - каже Павловић.

фото: Discover Serbia

Волонтери у акцији

ОЗЕЛЕЊАВАЈУ СРБИЈУ

ВОЛОНТЕРИ организације "Дискавер Сербија" су у априлу 2022, на Златибору, за само два дана посадили 10.000 стабала црног бора. Ове године су у Петровчићу засадили још 2.024 нова стабла, на планини Јељен крај Чачка још 3.000 садница горског јавора и црног бора, као 6.000 садница смрче на Старој планини. Више пута чистили су Лим и његове обале, вештачко језеро Међувршје и многе друге водотокове Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

МИСТЕРИОЗНИ НЕСТАНАК ТИТА: Нико није знао где је био 13 дана, а када се вратио више није био исти