"ПРАВЕ" КЛОН ПРОКУПЦА: Наши истраживачи раде на значајном пројекту са колегама из Шпаније
НАШИ истраживачи са Пољопривредног и Биолошког факултета, Института за мултидисциплинарна истраживања у сарадњи са Институтом за винову лозу и вино из Ла Риохе у Шпанији, тренутно раде на пројекту под насловом "Генетичка карактеризација прокупца: нови ресурси за одрживу и климатски отпорну српску винску индустрију".
Пројекат траје наредних годину и по дана и свакако ће допринети унапређењу нашег винског сектора, а посебно наших старих аутохтоних сорти.
Према речима руководиоца пројекта проф. др Славице Тодић, са Пољопривредног факултета, "прокупац" је наша веома стара и најзначајнија аутохтона сорта. Интересовање за њено гајење и производњу вина је из године у годину све веће. Најбројнији чокоти су у Жупи, Топлици и Шумадији.
- Наша истраживања предвиђају секвенцирања генома 10 "клонова" прокупца, што ће дати увид у њихову генетичку структуру и варијације омогућујући будућу клонску селекцију варијетета најбоље адаптираних на климатске промене и са потенцијално најбољим квалитетом вина - објашњава професорка Тодић. - Циљ нам је да овим истраживањима издвојимо чокоте који ће бити полазна основа за прозводњу серификованог клонског садног материјала прокупца који ће бити доступан свим заинтересованим винаријама.
Волнијев хербаријум
МИНИСТАРСТВО пољопривреде, водопривреде и шумарства, у периоду 2020-2022. године, финансирало је пројекат "Валоризација генетских ресурса винове лозе у Србији: геномски приступ за виноградарство 21. века", током кога је истражен део наше природне и културне баштине која се односи на старе чокоте винове лозе у најзначајнијим српским виногорјима. Посебно је значајан Волнијев хербаријум из Сремских Карловаца, који чува више од 100 хербаризованих примерака сорти винове лозе, гајених на Фрушкој гори у периоду 1812-1824. године, а што представља другу такву најстарију колекцију у свету. Пронађено је девет потпуно непознатих и 49 генетичких профила, које вероватно осликавају део наше винске средњовековне историје.
Учесници пројекта истичу да ће климатске промене, у наредним годинама, довести у питање гајење бројних интернационалних сорти у винским регијама у којима тренутно доминирају. Као једно од решења виде истраживања регионалних сорти које су боље адаптиране на локалне услове.
- Неке од њих, које су у прошлости биле више распрострањене код нас, још увек се комерцијално гаје у мањем обиму, али је неопходно побољшати њихове особине - каже проф. др Вера Ракоњац, са Пољопривредног факултета. - Други правац истраживања су стари чокоти који представљају остатке наше винске историје и преживели су вероватно векове без било каквих наших интервенција. Постоји могућност њихове ревитализације и комерцијалне производње.
Научни саветник са Института за мултидисциплинарна истраживања Мирослав Николић каже да претходна истраживања, публикована у угледном међународном научном часопису "Frontiers in Plant Science", показују да је "прокупац" заиста веома стара сорта.
- Оно што је посебно занимљиво је да је зачинак крајински, такође наша аутохтона сорта, потомак прокупца - каже Николић. - У претходним истраживањима нисмо успели да откријемо родитеље, односно педигре прокупца, па је то, такође, један од важних циљева овог пројекта.
Дописни члан САНУ проф. др Жељко Томановић истиче да се узорци старих чокота маркирају и по нашим манастирима и црквама који чувају веома старе лозе, непознате старости и нејасног порекла, тако да се заиста очекују занимљиви резултати.
- Велики изазови које носе климатске промене се могу ублажити применом научних истраживања и геномских технологија - наводи професор Томановић. - Најзначајније винске земље у Европи улажу значајна средства у истраживања и унапређење винског сектора између осталог и кроз ревитализацију старих аутохтоних сорти за које се очекује да могу бити много отпорније на промене климе од конвенционалних широко гајених сорти.
Пројекат финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД), а реализује ACDI/VOCA преко пројекта "Велика мала привреда".
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)