КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (12): Романи у првом плану
ПИЈАНОВИЋ: И ове године у првом плану је био роман - бројем наслова, жанровском разноликошћу, па и квалитетом
МИЛЕТА АЋИМОВИЋ ИВКОВ (Београд)
2. МОДРЕ ЖИЛИЦЕ, Ђорђо Сладоје (Центар за српске студије, Бањалука)
3. ПРИЧЕ О ПИСЦИМА, Михајло Пантић ("Архипелаг")
4. БАЊА, Јовица Аћин ("Агора")
5. СТАЛНА ПОСТАВКА, Миодраг Кајтез ("Агора")
МНОГО је нових књига. Број им се сваке године увећава и чини се да то неће престати. Мало је, чини се, и с годинама све мање књига чија је уметничка израђеност и вредност ванредна. У роману Д. Кекановића тема је спретно усаглашена са садржајем, композицијом и начином приповедања. У њему се, кроз слојевиту причу о ломовима историје, оданости, љубави и верности, визија средњовековне прошлости функционално значењски једини са немирном савременошћу. Елегични лиричар Ђ. Сладоје, на подлози слика сећања и стварности једног времена, спевао је сликовит, мелодиозан и сетан роман у стиховима. Његова вредност је у поетско-симболичкој снази оживљавања и умешности метафизичког проницања и обасјања.
Кроз биографске есеје, белешке и приче о блиским, драгим и сродним писцима М. Пантић је испричао вишеделну причу о томе како је уметност књижевности скопчана са умешношћу живљења. Са трајањем у пријатељству и плођењу лепоте и смисла. Аћинова приповедна књижевност је многолика, хибридна: есејистична и наративна. Често саопштена из померене перспективе, фантастична и гротескна.
Значењима богата. Склон стваралачком експерименту, у роману кафкијанске атмосфере и џојсовске перспективе и начина, М. Кајтез је, кроз бројне симболичке и асоцијативне међутекстовне релације, нашем разумевању приближио сложен однос духа и игре, текста и света.
* * * * * * *
ПЕТАР ПИЈАНОВИЋ (Београд)
1. ПРИВРЖЕНОСТ, Драго Кекановић (СКД "Просвјета")
2. ДЕЦА, Милена Марковић ("Лом")
3. ПЕТЉА, Дејан Алексић ("Лагуна")
4. НОЋНА ПРОЈЕКЦИЈА, Ото Хорват ("Академска књига")
5. НЕБО, ТАКО ДУБОКО, Весна Капор (СКЗ)
КАО и претходних, тако и ове године у првом плану је био роман - бројем наслова, жанровском разноликошћу, па и квалитетом. Међу ауторима су и три досадашња добитника "Мешине" награде - Петар Сарић, Александар Гаталица и Слободан Владушић. Дела у мом избору упућују на сродност њихове разлике. Д. Кекановић одавно је борхесовски наратив заменио националним темама и поступком модерне класике. Његов роман је уверљив доказ пуне стваралачке зрелости.
Давно је написано: "Песници су чуђење у свету". На најбољи начин то потврђује М. Марковић и њен роман - поема, као брутална песничка истина о себи и другима. Поменуто "чуђење" или бар пријатно изненађење повтрђује и вешто исплетена романескна "петља" песника Д. Алексића. Стишана и мудра, култивисана и помало кишовска потрага за идентитетом обележава роман О. Хорвата. Ганутљива је и проживљена тужбалица В. Капор која је могла да буде казана и мало нижим гласом. Осим ових дела, пуну пажњу завређују романи "Без" Боре Ћосића и "Опсена" Гавре Влашкалина.
* * * * * * *
МИЛАН ТОДОРОВ (Нови Сад)
2. ЦАРИНСКА УЛИЦА У НОВОМ САДУ, Ласло Блашковић ("Архипелаг")
3. МОКРИНСКЕ ХРОНИКЕ, Срђан В. Тешин ("Архипелаг")
4. НЕБО ТАКО ДУБОКО, Весна Капор (СКЗ)
5. О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА, Петар Матовић (КЦ Новог Сада)
АЛАБАХАРИЈЕВ роман о луцидном краљу Африке постаће свакако, ако већ није, најутицајнији роман године. Модерно разбарушена фикција свеприсутног приповедача чији јунак лута кроз афричко - европски простор обесмишљене цивилизације, представља умешно избегавање дескриптивног света и замки једностраних тумачења. Модерни сензибилитет и препознатљив тип мушке енергије уз топлину интимног, дају живописан глас Блашковићевом роману.
Његови јунаци представљају разноврсни скуп периферијских ликова који су стално у искушењу да дигну главу. С. В. Тешин премерава жанр у маниру анегдотске приче са вешто одабраним елементима заводљивих призора из детињства. Сматрам највећом вредношћу ових увезаних хроника то што превазилазе простор личног доживљаја обрачунавајући се испод површине многих протраћених образаца масовне културе. В. Капор уздрхталом лирском вокацијом у којој доминира игра светлости и "неба тако дубоког", те универзалношћу поруке надограђује живот који се "расцепи за трен". Проза у равни егзистенцијалне лирике која, опет, размиче границе романескног исказа. Контемплативан и на моменте афористички разигран Матовићев стих у најновијој песничкој мапи говори убедљивим језиком о урбаним токсинима савременог живота.
* * * * * * *
КАТАРИНА ПАНТОВИЋ (Нови Сад)
1. СМРТНИ ИСХОД АТЛЕТСКИХ ПОВРЕДА, Милица Вучковић ("Booka")
2. КАРАНТИН У ПАКЛУ, Јелена Маринков (КР "Рашић")
3. О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА, Петар Матовић (КЦ Новог Сада)
4. АУТОХИПНОЗА, Ђорђе Деспић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. СЛУШНИ АПАРАТ, Велимир Кнежевић (Завод за проучавање
културног развитка)
НОВИ роман М. Вучковић на рафиниран и сугестиван начин раскринкава модел романтизоване "велике љубави", а у бити патолошког и токсичног односа са нарцисоидним мушкарцем, уводећи у савремену српску прозу врло важну тему. У фокусу збирке Ј. Маринков су промашени, деструктивни љубавни односи и женска телесност и сексуалност, као и контаминирани и тескобни породични и друштвени односи, о којима проговара на ретко експресиван и бескомпромисан начин.
Лирски јунак нове збирке П. Матовића истовремено је препуштен линеарној и депресивној посттранзицијској свакодневици али и дистанциран од ње, што му омогућава да преиспита властиту сврху и сврху поезије у индивидуалном и колективном искуству. У новој књизи Ђ. Деспића се жуђени предели детињства, природе и бившег живота нежно и меланхолично дозивају у опсесивном и аутохипнотичком вртлогу реминисценција. Друга збирка В. Кнежевића доноси зачудне, језовите и луцидне тадићевске метафоре проистекле из синестезијских искустава, понегде остварене и кроз занимљиву риму, што га издваја као јединствен и оригиналан песнички глас на тренутној сцени.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Још нема изразитог фаворита
20. 02. 2022. у 16:29
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10): Лирски и прозни крик времена
19. 02. 2022. у 16:21
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (9): Странице између срца и разума
18. 02. 2022. у 16:19
КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (8): Исповести о људској уклетости
17. 02. 2022. у 16:19
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)