ЗА "ВЕРУ" САМ СЕ СПРЕМАО ЦЕО ЖИВОТ: Редитељ и сценариста Недељко Ковачић о новим ликовима у серији о српској Мата Хари
ДУГО очекивана серија "Вера", настала према истинитој причи о четворострукој шпијунки из времена Другог светског рата, 21. јануара, стиже премијерно на РТС 1, где ћемо је пратити викендом.
Вера Пешић говорила је шест језика, кретала се у највишим београдским круговима, упловила је у шпијунске воде и постала сарадник врха немачке, француске и енглеске обавештајне службе. Информације је марљиво прикупљала и рапортирала југословенској служби. Истоимени филм, снимљен по идеји продуценткиње Данке Милошевић, до сада је погледало више од 80.000 људи код нас, у Републици Српској, као и у западној Европи, а биће представљен и америчкој и канадској публици. Редитељ Недељко Ковачић, који заједно са драматургом Кристином Ђуковић потписује и сценарио, за "ТВ новости", каже да није изненађен успехом ове мелодраме са елементима трилера.
- Од почетка смо хтели да направимо и филм и серију за публику и, у том смислу, нисам изненађен. Врло ми је драго што је много људи видело "Веру" и што сам чуо да су многи гледали филм на основу препоруке пријатеља. То је најбоља врста рекламе коју један филм може да има - искрен је наш саговорник, који је завршио филмску и ТВ режију на београдском Факултету драмских уметности.
- На премијерама су нам прилазили људи из публике да нешто питају, да заподену разговор, што ми је бескрајно драго. Приђе ми тако професор историје и помислим сад ће да ме критикује, а њему се заправо свидео филм и хоће да поприча мало.
Јована Стојиљковић има оно нешто што сам тражио у глумици која ће оживети Веру. Она плива кроз живот захваљујући својој бистрини, самосталности и храбрости, одлике које је тешко одглумити па и глумица мора да их у некој мери поседује
*Да ли су вам "загревање" за филмски првенац "Вера" биле документарно-игране серије "Тајне службе Србије" (2020) и "Јованка Броз и тајне службе" (2021), које су снимане под вашом редитељском палицом?
- Моје загревање за "Веру" трајало је 30 година. Велики сам љубитељ историје и историјских тема, од малих ногу. Волим да читам књиге из историје, различите мемоаре, дневнике, документарну литературу. Снимао сам разне ствари пре "Вере", али у смислу припреме за бављење историјским темама, слободно могу да кажем да се за овај филм спремам цео живот.
*Темељно сте истражили чињенице које се односе на датуме, места, историјске личности и догађаје. У којим деловима текста сте себи допустили слободу да зађете у фикцију?
- Одредио сам где себи могу да дам слободу да измишљам приватне карактере, односе, психологије, али сам се трудио да задржим чињенице. Однос између реалног и романсираног у филму је пола-пола. Наши сарадници, генерал Светко Ковач и новинарка Драгана Бокан, припремили су солидан досије о Вери из разних извора, Архива Србије и Београда, затим из предратних југословенских, немачких, четничких, партизанских извора, као и извора УДБА. Када смо све то прочитали, схватили смо да су подаци о њеном животу помало недоречени па и контрадикторни. Њен живот као шпијуна није толико документован да би онемогућио неку врсту залажења у фикцију. И тако смо решили да направимо нашу филмску Веру, као лик, како је ми видимо, да би то привукло и гледаоце. Основне чињенице смо задржали онако како је било приказано и доступно у документима, али дали смо себи прилично слободе, нарочито у причи о томе ко је био Верин прави отац. Ту смо пуно домаштали, да би направили узбудљиву филмску причу, јер постоји интрига око очинства у стварним документима, али не толико прикладна за екранизацију.
*Филм траје два сата, а свака од 10 епизода серије по педесет минута. Значи ли то да ће Верин љубавни живот, као и друштвени живот, бити много детаљније приказан у серији?
- Хоће, наравно! Вера се два пута удавала, што у филму нисте видели. Имала је један брак пре рата, који је кратко трајао. Упознаћете њеног првог мужа (Бане Томашевић), који се касније враћа у њен живот за време рата. А за време окупације ушла је у брак из интереса са високим немачким чиновником Хајнцом, Краусовим колегом (Влада Алексић). Улоге Милице Томашевић и Мионе Марковић много су шире у серији, а ликови које тумаче имају и врло занимљиву судбину за време рата, када Вера и проба да им помогне, а помало им и дође главе. Такође ћете упознати Смиљу, Верину најбољу другарицу из детињства (Ленка Петровић), која се удала за Јеврејина и тако настрадала у холокаусту. То је један врло емотиван и битан део приче. У серији ћемо много боље упознати и Пелагију (Зинаида Дедакин), Верину станодавку која је снабдева разним артиклима за време окупације. У улози др Ненада Прокића, Вериног колеге у немачком прес бироу гледаћемо и Хаџи Ненада Маричића.
*Врло емотивне су и оне сцене у којима Вера схвата шта заправо нацисти раде њеном народу и у њеној домовини, односно, у каквом се вртлогу заправо нашла...
- Схвата где је зашла. У серији је процес њеног освешћивања много дужи и сировији. И биће још много атрактивних сцена за које није било простора у филму, попут оне у којој се види Верин рад на припреми ноторне антисемитске изложбе, одржане у Недићевом Београду, као и прво приказивање телевизије у предратном Београду. Има много занимљивих ствари у другом делу приче, који се дешава за време окупације. У филму је први, предратни део приче, однео превагу, па део за време рата и окупације дође као неки расплет, епилог. У серији, првих пет епизода прате период до рата, а других пет, за време рата. И управо је тај окупацијски део, који је мање приказан у филму, много боље објашњен у серији.
*Хоћемо ли сазнати више и о Верином односу са народним послаником, Танасијем Тасом Динићем, историјском личношћу, чији лик тумачи наш прослављени глумац Никола Којо?
- Тај однос је много богатији и приснији у серији, па ће тако и доћи више до изражаја. Којо сипа шарм из рукава, где год се појави. Таса Димић био је и аташе у Чехословачкој, ветеран Првог светског рата и министар унутрашњих послова за време Недића. Све време је радио за Енглезе, а када је побегао пред партизанима, Енглези су га вратили налевокруг и предали Титу. И онда су му судили и стрељан је. И лик Ђорђа Роша (Жељко Димић) ће бити више заступљен, као и његов однос са Вером. Биће више занимљивих интрига, јер ће се испоставити да и Рош игра на више страна, тако да и он увлачи Веру у своју шпијунску игру, паралелну, коју крије од Карла Крауса (Петар Зекавица). Тако да сви све шпијунирају и нико никоме не верује.
*Мада сте годину и по дана тражили глумицу која ће играти главну јунакињу, већ у првом кругу кастинга за Јовану Стојиљковић рекли сте: "Ово је Вера"...
- Ја сам одушевљен Јованом! Били смо свесни да глумица која ће бити у свакој сцени филма, може или да направи или да обори тај филм. Драго ми је да се нисам преварио, јер Јована има оно нешто што сам тражио у глумици која ће оживети Веру. Лик који плива кроз живот захваљујући својој бистрини, самосталности и храбрости - одлике које је тешко одглумити, па и глумица мора да их у некој мери има, да би била уверљива на платну. Права Вера, на историјским фотографијама је симпатична, лепушкаста жена па сам се питао чиме ли је толико привлачила мушкарце. Схватио сам да је, за разлику од патријархално васпитаних представница њене епохе, она куповала мушку наклоност на харизму.
*Наш познати глумац Александар Срећковић Кубура толико је верно дочарао лик мајора Славка Радовића у филму, да су сцене пребијања и силовања Вере, неке од најпотреснијих...
- Кубура је сјајан глумац и диван човек и било је право задовољство радити с њим. Сцена у којој пребија и силује Веру испала је толико страшна, да сам је у монтажи ублажио. И његов лик ће више проиграти у серији, јер он све време прогони Веру, и пре рата и за време рата. И, на крају, она га убије. У серији ћемо имати прилике да објаснимо читав сплет околности, шта се збивало са њих двоје и за време рата, као и чињеницу да његов лик, Славко, није једнодимензионалан, јер и он има развојни пут као карактер.
*Можда звучи парадоксално, али на крају филма гледаоцу је жао што је Вера, упркос томе што је сарађивала са нацистима, доживела такву судбину и што је заједно са мајком Анђом (Анита Манчић) стрељана у 25. години...
- Драго ми је због тога, јер ми смо све време то и желели. Пошто смо се сусрели са проблемом, да морамо да признамо да правимо причу о некоме ко је радио са нацистима, и како онда публика може да има емпатију према таквој главној јунакињи? Гледалац мора да има емотивно учешће са јунаком, да би пратио причу, а тај јунак ради са нацистима. И зато смо се потрудили да објаснимо њену унутрашњу мотивацију и читав сплет околности како је она упала у све то, а касније покушала и да се ишчупа. Да објаснимо шта је све радила како би гледалац могао да се емотивно идентификује са њом и да стварно сагледа њену судбину у три димензије. У серији ћете видети да је још као девојчица у Лесковцу гледала чувене холивудске глумце у биоскопу. И то је неко психолошко објашњење зашто је као девојка из провинције дошла у Београд, са великим сновима. На биоскопском платну гледала је сав тај гламур, лепе људе, аутомобиле и хаљине и хтела је да буде део тог великог света. И то је оно што је њу мотивисало.
*Сви ликови у филму приказани су онако како их доживљава главна јунакиња, укључујући и четнике...
- Четници су приказани и као мало застрашујући, јер их све време гледамо из Верине визуре. Биће још тих сцена у серији, јер ће она још неколико пута долазити код Косте Пећанца (Тихомир Станић) и на крају код Радослава Ђурића (Вук Костић), мајора југословенске војске. Вук је унео врло занимљиву ноту у своју улогу, и то врло интуитивно, тако да смо врло брзо нашли однос између њега и Вере. Трудили смо се, код свих ликова, да добију још неку додатну димензију, јер нико није једностран, ништа није црно-бело. Као и у шпијунажи, као и у рату, као и у животу, и радња "Вере" је највећим делом у тој сивој зони, где су ствари врло релативне и где и морал и патриотизам могу да се тумаче и овако и онако, зависи од тога ко их исказује и ко их тумачи.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)