ЈОВАНКИН ЛИК ОТРГНУТ ОД ЗАБОРАВА: Књига Олге Радић “Жена која је пушила ‘житан’” у издању “Службеног гласника” о нашем архитекти
НЕДАВНО је у издању "Службеног гласника" објављена књига "Жена која је пушила 'житан'", чија је ауторка архитекта Олга Радић (1960-1921).
Главна јунакиња књиге је архитекта Јованка Бончић Катеринић (Ниш, 1887 - Београд, 1966) која је дипломирала на Техничком факултету у Дармштату 1913. године и тиме постала прва жена у Немачкој са академским звањем архитекте и дипломом инжењера. Од 2013. године, обележавајући стогодишњицу дипломирања Јованке Бончић, у Немачкој једна важна награда за научна достигнућа почиње да носи њено име. У међувремену, Јованка Бончић је код нас била у потпуности заборављена.
Када се, пре извесног времена, Олга Радић послом нашла у Дармштату, шетајући градом наишла је на улицу која се зове Јованка Бончић штрасе. Изненађена да се о овој њеној колегиници и земљакињи код нас такорећи ништа не зна, почиње да истражује њену биографију и разоткрива причу о једној јединственој и непоновљивој жени. Истовремено, Олга Радић открива и талентованог истраживача и писца у себи. Успева да дође до потомака Јованке Бончић у Београду, Сарајеву и Бостону, а затим и да упозна човека који је своје студентске дане провео у њеној кући, свакодневно слушајући и помно бележећи њена сећања која су га фасцинирала, као да је предосећао да ће се више од пола века касније на његовим вратима појавити неко ко ће трагати за сваким делићем прошлости Јованке Бончић, склапајући мозаик њеног живота.
Пројекти Међу најзначајнијим делима Јованке Бончић Катеринић су Бановина у Бањалуци, Кур-салон у Бањи Ковиљачи и Ветеринарски факултет у Београду
Књига "Жена која је пушила 'житан'" писана је у првом лицу једнине, те читалац стиче утисак да му Јованка Бончић лично прича о свом узбудљивом животу и ту причу гради онако како се гради кућа - од темеља нагоре. Сазнајемо о њеној породици, окружењу, детињству и младости, похађању Треће мушке гимназије у Београду (како би лакше могла да се упише на студије у иностранству), а затим о почетку студирања на београдском Универзитету, добијању стипендије и одласку у Дармштат. У Немачкој Јованка стиче не само диплому архитекте, већ и доживотног партнера, украјинског племића и колегу архитекту, Андреју Катеринића са којим ће изродити три сина. Породица ће једно време живети у Санкт Петербургу, Риги, Кијеву и Одеси, да би после Октобарске револуције Јованка успела да помогне мужу и синовима да пребегну у Београд. Она ће већ 1925. са Николајем Красновим радити у Архитектонском одељењу Министарства грађевина у Београду, а њен ауторски потпис ће носити пројекти за зграде Учитељског и Ветеринарског факултета у Београду, Бански двор у Бањалуци, део бањског купатила и пројекат за довршење Кур-салона у Бањи Ковиљачи, основна школа у Обреновцу и многе приватне куће широм Србије. И супруг Андреј је пројектовао многе значајне зграде у Београду, а њих двоје ће заједно прославити и златну свадбу 1964. године.
Будући да је роман "Жена која је пушила 'житан'" опремљен богатом архитектонском грађом и да обилује детаљима из историје наше архитектуре, према мишљењу уредника Петра Арбутине, књига "Жена која је пушила 'житан'" припада новом жанру у књижевности који је он назвао архитектонски роман. Такође, осим што помаже да се отргне од заборава лик Јованке Бончић Катеринић као важан лик наше прошлости, књига је истовремено прожета истанчаним описима атмосфере старог Београда, базираним на конкретним чињеницама, а илустрованим занимљивим фотографијама, како из државних архива, тако и из бројних приватних колекција.
Архитекта Олга Радић, већ три године није међу нама, али су се њен супруг и деца постарали да ово њено значајно дело угледа светлост дана.
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)