Фељтон
Текстови
Дојадио турски зулум
Зека Буљубаша је оставио сплаварење и придружио се Стојану Чупићу у борби против љутих Османлија.
Прво ватрено крштење
Зека Буљубаша побио стражаре и запалио складиште и постају. Узбуна међу турским војницима, радост и признања међу устаницима.
Напади на српска села
Устаници се служили фактором изненађења. Зека добио десетину и заробљене турске чамце, којима је са момцима крстарио десном обалом Саве, чувајући српске крајеве.
Устаници као војска
Стојан Чупић, прве године устанка, постављен за мачванског војводу. Бира и именује војне старешине. Поставља Зеку за буљубашу на Дрини, са овлашћењем да формира одред.
Удар српских јунака
Карађорђе планирао да предухитри Турке, ослободи нове крајеве на правцима турских напада, спречи њихове концентрације. Хтео да подстакне народ у тим крајевима на устанак и помери границе ослобођене Србије.
Битке широм Мачве
Шабачкој се прикључила и турска босанска војска. Са нешто момака стигао и Карађорђе, који ј и рањен у борби. У опседнутом Шапцу борбе између босанских и Турака из месног гарнизона. Бежанија у Босну.
Сукоби и преговори
Турци отворили ново пристаниште на Сави, пребацују джебану набављену у Аустрији, а Зека је са голаћима отима. Устаничке старешине мислиле да се ради о примирју и повукли се са Дрине. Стојан Чупић и голаћи једини и живи бедем.
Црни Ђорђе на Мишару
Потучени су Турци код Делиграда, па се Карађорђе повукао отуда и са овом и Шумадијском војском пошао у сусрет босанским Турцима. Главне турске снаге на Шабачком пољу, а устаничке се утврђују на Мишарском.
Тактиком против бројнијих
Изграђен шанац испод мишарског платоа. Старешине тражиле да Карађорђе буде са коњицом, због могућности да га опколи непријатељ али је вожд то одбио због морала пешадије и одлучио да остане са њима.
Устаници у извидници
Зекини голаћи око турског логора прикупили обавештења о јачини и распореду њихових снага. Сулејман-паша забринут протуреним вестима да је Карађорђе довео огромну војску и тражи појачање из Босне.
Спремни за одлучан бој
Шанац за осам хиљада војника и четири топа. Српска коњица и устаничке заседе спречили турске провокације. Карађорђе наредио да се пуца тек када се непријатељ приближи, на његов знак, а тада да се огласе и топови – картечом.
Бој за - певање
Турци кренули силовито, уверени да су устаници побегли. Српске салве направиле пустош у турским редовима, приморале их на безглаво повлачење, уз огромне жртве
Велика устаничка победа
По подне, новим снагама, Турци нападају коњицом и пешадијом. Усредсређеном топовском и пушчаном ватром, Карађорђе одбија напад. Отварају се капије шанца за напад српске пешадије.
Слом турске војске
Карађорђе послао војску на дринске прелазе ка Босни. Пресретање бегунаца и преко Саве. Нови сукоби и српске победе.
Витешки ратници
Победе скоро голоруке српске војске на Делиграду, Мишару и долини Јужне Мораве, ослобађање Београда и Шапца и други ратни успеси, задивили су Европу и свет.
Устаници преко Дрине
Напредовање према Јањи, Бијељини, Зворнику. У мају месецу 1807. године, устаничке снаге продиру кроз босанску Посавину и угрожавају Брчко и Тузлу.
Варљива ратна срећа
Турска команда мобилише све расположиве снаге. Уз француску помоћ у људству и артиљерији, Хасан-паша креће у офанзиву. Борбе настављене у јуну 1807. године - устаници се добро држали.
Мир само привидно
Руски мир са Француском донео погодности Турцима. Босански везир Али-паша држао на Дрини 40.000 војника. Карађорђе задржао сву мобилисану војску.
Недеље устаничке офанзиве
У Босни је било 18.000 устаника, који су заузели Сребреницу, Јању, Бијељину, угрозили Тузлу и Брчко. После катастрофе на Чегру, Карађорђе наредио напуштање ослобођених територија у Босни, због одбране Мачве.
Устаници стално будни
Ноћни рат Зекиних голаћа. Турци само на дринским прелазима изгубили око хиљаду војника. Жестоке борбе 1810. године.
Вештином против јачег
Турци око Дрине сконцентрисали 40.000 војника. Карађорђе, после прогона Хуршид-паше са Варваринског поља, са делом устаничких снага дошао у помоћ.
Карађорђе стиже свуд
Али-паша узалуд гранатирао и своје, да би их вратио у борбу. После Лознице, устаници и са Црне Баре протерали Турке преко Дрине.
Срби опет нападнути
Букурешки мир наметнуо веома тешке услове Србији. Турци гомилају огромне снаге на источном, југоисточном и западном фронту и крећу у напад. Одбрамбена линија Цер - Китог – Равањ.
Голаћи животима у историју
Огромне турске снаге, уз помоћ француских инжењераца, продиру у шанац. Надљудска храброст устаника. Зека Буљубаша са својима остао: Све што имамо је Србија.