СРБИ И ЈУГОСЛАВИЈА: Преиспитивање прошлости у име садашњости и будућности
23. 02. 2021. у 17:14
ЗНАЊЕ о прошлости југословенске државе и српског народа у XX веку данас нам је потребније него икад.
Повезане вести
ИГРА ДУПЛОГ КОЛОСЕКА: Од ватрених Југословена Трумбић и Супило су се преобразили у хрватске националисте
ДА су посланици Народне скупштине Краљевине Србије били мудрији и проницљивији када су 7. децембра, 1914. године изгласали Нишку декларацију и тиме озваничили да је један од ратних циљева Краљевине ослобођење и уједињење Јужних Словена - историја Срба у 20. веку можда не би била тако крвава.
04. 12. 2020. у 10:14
ЦАРСКА РУСИЈА ПРОТИВ УЈЕДИЊЕЊА: Политички врх у Петрограду није веровао у југословенску идеју
У НАЈКРИТИЧНИЈИМ тренуцима Првог светског рата, у децембру 1914, Српска народна скупштина усвојила је Нишку декларацију у којој се истицало да су приоритетни ратни циљеви Србије: ослобођење Хрвата, Словенаца и Срба који живе у Аустроугарској и уједињење са њима.
03. 12. 2020. у 07:41
ЕВРОПА НИЈЕ БИЛА ПРОТИВ ВЕЛИКЕ СРБИЈЕ: Скептично расположење сила Антанте према југословенској идеји, пре свега због сопствених интереса
НА Балкану увек присутне, "велике силе" имале су значајан утицај у стварању Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
03. 12. 2020. у 10:14
СА СРБИЈОМ ИЗ СТРАХА ОД РАТНЕ ОДШТЕТЕ: Паника у Загребу и Љубљани да ће постати плен победника била пресудна за формирање Краљевине СХС
ИАКО су после Женевске конференције, на којој су на видело избиле дубоке разлике између представника Југословенског одбора, Народног вијећа из Загреба и српске владе у погледу будућег државног уређења Југославије, а у Београду су отпочеле припреме за проглашење нове државе.
02. 12. 2020. у 17:14
ДУХ НЕСЛОГЕ И ПРЕ УЈЕДИЊЕЊА: На Женевској конференцији пропао покушај договора "троименог народа"
У НОВИМ околностима, насталим у лето 1918. године, када су силе Антанте одлучиле да са политичке карте Европе избришу Хабзбуршку царевину, др Анту Трумбићу, председнику Југословенског одбора у Лондону, једног нелегитимног политичког тела, које је заправо осмислио Никола Пашић, Краљевина Србија више није била потребна као на почетку рата.
02. 12. 2020. у 10:14
Најновије из рубрике
ДРАМА ДВОЈЕ ЉУБАВНИКА ИЗ НЕГОТИНА ЈОШ БЕЗ ЗАКОНСКОГ ЕПИЛОГА: Љубавни четвороугао завршен озбиљним опекотинама
НЕГОТИН и даље потреса прича о несвакидашњем инциденту у којем је жена (48) полила свог емотивног партнера (59) средством за чишћење по гениталијама и другим деловима тела, услед чега је мушкарац задобио тешке опекотине.
05. 01. 2025. у 19:53
НЕ ХАЈУ ЗА ЖРТВЕ: Сви медији у Србији поштују Дан жалости поводом масакра на Цетињу, осим Шолакових Н1 и Нове (ФОТО)
ДАН жалости обележава се данас у Србији, а што наравно прате и медији који су своје логотипе уподобили са Даном жалости поводом трагедије у Црној Гори.
05. 01. 2025. у 18:06
САВЕЗНИЦИ ОДЛУЧУЈУ ЦРНА ГОРА НАПАДА ПРВА: Наредба краља Петра за рат се завршавала покличем: "Брат је мио које вере био!"
У ПЕРИОДУ од 1909. до 1912. године, Радомир Путник, Живојин Мишић, Петар Бојовић и Степа Степановић, четворица будућих војвода поново су били заједно, на положајима са којих су могли одлучујуће да утичу на припрему војске и земље за велике догађаје.
05. 01. 2025. у 18:00
ЏЕРУЗАЛЕМ ПОСТ: Моше Пијаде – важна личност у борби против историјског ревизионизма
ЏЕРУЗАЛЕМ Пост посветио је велику пажњу Моши Пијади, историјској личности чији су лични губици током Холокауста били огромни, будући да је већина његове породице, укључујући браће и сестре, убијена у концентрационим логорима. У тексту се истиче да је Пијаде и данас важан у борби против историјског ревизионизма.
05. 01. 2025. у 17:42
ПРАЗНИК И ДУПЛЕ ДНЕВНИЦЕ: Бадњи дан није званично нерадни дан, а ево шта послодавци могу да ураде
ПРЕМА Закону о државним и другим празницима у Републици Србији, 6. јануар (Бадњи дан) није званично проглашен за нерадни дан.
05. 01. 2025. у 17:37
OZBILJAN ISTORIČAR
23.02.2021. 20:26
Povodom napisa- laži, kako su navodno komunisti i Tito zabranjivali istinu o Jasenovcu... Neverovatno je da pored desetina filmova o NDH, hiljada naučnih radova i knjiga, spomenika i muzeja, fotografija i svedočenja, sačuvanih snimaka Titovih govora, vodjenja ekskurzija u Jasenovac i cifre od 700 000 ubijenih u udžbenicima za decu neko može da priča takve stvari. Još je to neverovatnije kad se zna da je gotovo cela postavka ustaških krvoloka iz filma pobijena od strane što partizana, što domaćih sudova, što Odeljenja za zaštitu naroda i Uprave državne bezbednosti, da su partizani likvidirali gotovo ceo vojni i politički vrh NDH i na Blajburgu posebno kaznili odgovorne za ustaški teror. Ne videti tako očigledne i krupne fakte i pričati revizionističke mantre prikazuje ili potpunu neupućenost u temu ili lošu nameru. I jedno i drugo je sramno po tako osetljivom pitanju kakvo je stradanje u NDH.