ОД НАРЕДНЕ ГОДИНЕ У ДАТА ЦЕНТРУ У КРАГУЈЕВЦУ: Највећи научни експеримент на свету чува податке у Србији
НАША земља, као пуноправна чланица Европске организације за нуклеарно истраживање (ЦЕРН), прикључила се групи од само шест земаља чланица којима је Савет организације поверио на чување податке који настају током експеримената са елементарним честицама. Ови подаци, који су кључни за експерименте које физичари из целог света спроводе у ЦЕРН-у, од наредне години ће се чувати у српском дата центру у Крагујевцу.
Ово је признање поверења у научну заједницу Србије, као и у наш ИТ сектор који ће бринути о правилном складиштењу и употреби података.
Овог месеца наша земља је потписала Меморандум о разумевању са ЦЕРН-ом о сарадњи у увођењу и експлоатацији Глобалне ЛХЦ рачунарске мреже (TheWorldwide LHC Computing Grid - LCG), у Државном дата центру у Крагујевцу. Овим меморандумом српски Дата центар из Крагујевца ће постати Тиер1 члан највишег нивоа сарадње унутар глобалне ЛХЦ рачунарске мреже.
Меморандум о разумевању, који су 9. децембра ове године потписали министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и шеф одељења за информационе технологије ЦЕРН Енрика Поркариу, означава јединствену прилику и подршку ЦЕРН-а да се наша земља прикључи једном од најзначајнијих научних пројеката у свету, као и ради формирања „Тиер-1 центра“ у Државном дата центру у Крагујевцу. Овај центар би пружио подршку извођењу ЦМС експеримента, и био део Глобалне ЛХЦ чија је намена да чува, обрађује, преноси и анализира податке. Од посебног значаја је што се у Србији отвара Тиер-1 врста центра који представља део фундаменталног слоја ЦЕРН-ове хијерархијске рачунарске мреже, слоја који се састоји од малог броја центара позиционираних у одабраним најнапреднијим земљама ИТ технологије.
Премијерка Брнабић је приликом састанка са делегацијом ЦЕРН истакла “Ово је велики и значајан моменат, када је реч о сарадњи Владе Републике Србије и ЦЕРН-а и Србија жели да постане једна од водећих земаља по питању високих технологија, вештачке интелигенције и биомедицине, и ова сарадња представља добру прилику и референцу за нашу земљу”.
- Потписивањем овог Меморандума Србија постаје део Глобалне рачунарске мреже ЦЕРН-а. Наиме, у Државном дата центру у Крагујевцу ћемо успоставити чвориште намењено за чување, обрађивање и анализу научних података са Великог хадронског сударача (ЛХЦ - Large Hadron Collider) у ЦЕРН-у. То је уједно и прилика да се у оквиру научне заједнице у Србији развију и профилишу стручњаци који ће радити са подацима нуклеарних истраживања и имати могућност да сарађују са око 5.500 научника из 240 института из 54 земље широм света - рекао је министар Јовановић.
- Државни дата центар постаће Тиер-1 центар ЦЕРН-а и омогућиће проширење капацитета у смислу чувања обраде и анализе података који се генеришу током експеримената у ЦЕРН-у. Поред тога што директно постајемо део процеса истраживања, наши ИТ стручњаци ће добити нова знања везана за управљање једним овако комплексним информатичким системом и омогућиће да добијемо нову генерацију стручњака који ће ово знање моћи да примене и на друге области науке - изјавила је министарка Беговић приликом потписивања.
- Потписивање овог Меморандума је сведочанство о визији Владе Србије и српске научне заједнице и њиховој посвећености истраживачком програму ЦЕРН-а, и обрнуто. Задивљени смо рачунарском инфраструктуром коју Србија пружа на располагање светској ЛХЦ рачунарској мрежи, а посебно ЦМС сарадњи. Сигурна сам да ће овај Меморандум још више ојачати дугогодишњу сарадњу између ЦЕРН-а и Србије и допринети остваривању наше заједничке визије да постанемо одскочна даска за научну заједницу у Србији и широм света. ЦЕРН наставља да буде посвећен заједничком развоју и дељењу знања са својим партнерима, а све у циљу даљег научног напретка - рекла је Енрика Поркари, шеф ИТ одељења ЦЕРН-а.
Република Србија је иначе постала 23. пуноправна земља чланица ЦЕРН-а 24. марта 2019. године, док смо били придружена чланица ЦЕРН-а од 15. марта 2012. године.
Препоручујемо
Отворен Иновациони хаб ЦДТ-а и представљена платформа еИновације
14. 12. 2023. у 13:33
ИЗВАНРЕДНИ РЕЗУЛТАТИ УЧЕНИКА ИЗ СРБИЈЕ: Додељене награде и признања (ФОТО)
13. 12. 2023. у 15:33
РОЂЕНИ ДА БУДУ БОГАТИ: Ова два хороскопска знака ће увек имати новца
24. 12. 2023. у 18:25
ТУЧА У ТРЖНОМ ЦЕНТРУ: Муж трошио паре на љубавницу - супруга помахнитала (ВИДЕО)
24. 12. 2023. у 12:35
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)