ДО СРЕДИНЕ СЕПТЕМБРА уочљиво је било незадовољство грађана у Војводини, мада се број учесника у протестима и даље мерио у хиљадама а не десетинама хиљада.
Повезане вести
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - КОРЕНИ АНТИБИРОКРAТСКЕ РЕВОЛУЦИЈЕ: Стварање српског покрета на Косову и протести и штрајкови радника у Југославији
СРЕДИНОМ осамдесетих година прошлог века Југославија и Србија биле су захваћене великим унутрашњим превирањима и протестима, економском и политичком кризом која је озбиљно уздрмала саме темеље система, снажно пољуљала већ одавно накривљену зграду југословенског федерализма и широм отворила врата за сукобе унутар политичке, управљачке номенклатуре, не само у равни међурепубличких и републичко-покрајинских односа, већ и унутар републичких и покрајинских олигархија.
15. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ГРЕШНИЦИ СА ПРАВЕ СТРАНЕ ИСТОРИЈЕ: Комунистичко отпадништво није мимоишло ни југословенску партијску структуру
У СОЦИЈАЛИЗМУ не може невин човек бити осуђен. Чим је осуђен, сигурно је крив. Ова идеја, записана и овековечена у роману "Отпадник" Добрице Ћосића била је дугогодишњи кредо комуниста, израз истинског уверења у суд Партије, али и димна завеса и рам за вишедеценијске сурове политичке обрачуне у њеном руководству. Одступање од ове укорењене догме у Источној Европи изнедрило је дисидентски покрет, који је у Југославији био сведен на свега неколицину личности, међу којима је, без сумње, било највеће име Милована Ђиласа.
13. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПРВА ЗВОНА ЗА СЛОБОДУ МИСЛИ: Облици отпора интелектуалаца политичким суђењима, цензури и угрожавању људских права
ПРЕМА интензитету и облицима деловања, дисидентска борба је прошла више етапа. Током педесетих и шездесетих критика власти могла се наћи софистицирано и прилично увијено у појединим либералнијим студентским, научним и књижевним часописима: "Студент", "Сусрети", "Видици", "Филозофија", "Праксис", "Књижевне новине", а све отвореније уочи студентских немира 1968. па до завођења чврсте руке 1972.
12. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ШТАП И ШАРГАРЕПА ЗА ДИСИДЕНТЕ: Опозициони покрет у Титовој Југославији - бунтовници или либерална фасада режима
ЗАХВАЉУЈУЋИ специфичним условима самоуправног социјализма, у Југославији и Србији се развила специфична дисидентска и полудисидентска сцена шаролика како по националном саставу, идеолошком деловању и нивоу критике, тако и по степену страдања као нужној одредници дисидентства.
11. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК -ДОМОВИНА , ТО ЈЕ - СЛОБОДА: Милован Ђилас и Михајло Михајлов, први дисиденти који су се нашли на светској сцени
У БЕОГРАДСКОМ часопису "Република", започета је нека врста реконструкције историјата дисидентства у Југославији и Србији после 1945. године. У уводном тексту тог серијала, Небојша Попов објавио је оглед под насловом "Дисидентска скривалица", у коме је изнео став да се "под дисидентима и дисидентством обично подразумева једна особена политичка и културна појава у земљама "реалног социјализма" из раздобља између Стаљинове смрти (1953) и пада Берлинског зида (1989).
10. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ГЛАС КРИТИКЕ ПРОТИВ МОЋИ: Дилема истраживача - како слику о дисидентима сместити у чврсти рам историјске науке
ИСТОРИЈА дисидентства у Југославији, а то значи и у Србији, првенствено у Бограду као епицентру интелектуалног и политичког отпора власти успостављеној после 1945. године, несумњиво је занимљива и привлачна, али до данас недовољно истражена тема о једној етапи наше не тако давне прошлости.
09. 06. 2021. у 17:14
ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ДИСИДЕНТИ, МИНСКО ПОЉЕ ЗА ВЛАСТ: Репресије, прогони и суђења политичким неистомишљеницима у Србији
ЈАВНОСТ у свету, као и на домаћем терену, пре неколико деценија много пажње је посвећивала дисидентима, чија се акција, у првом реду лична, у одбрани људских права и грађанских слобода – пре свега права на слободу говора, штампе и удруживања – одвијала у земљама Источне Европе, у државама ,,реалног социјализма“.
08. 06. 2021. у 17:14
Најновије из рубрике
РЕД КИШЕ, РЕД СНЕГА, А У ПАУЗИ СУНЦЕ: Временска прогноза за среду, 27. новембар
РЕПУБЛИЧКИ хидрометеоролошки завод дао је најновију временску прогнозу за наредне дане.
27. 11. 2024. у 01:00
Преминула новинарка Анка Цвијановић
ПОСЛЕ тешке болести, у 74. години, у Београду, преминула је новинарка и вишедеценијска чланица Удружења новинара Србије (УНС) Анка Цвијановић.
26. 11. 2024. у 23:28
СЛАВИМО СВЕТОГ АПОСТОЛА ФИЛИПА: Један обичај са укућанима сви верници треба да испоштују (ВИДЕО)
СРПСКА православна црква и њени верници обележавају 27. новебра празник посвећен Светом апостолу Филипу, ђакону из Кесарије (данашња Палестина) који је целог живота проповедао хришћанство и описмењавао све оне који су желели учити, без обзира на веру и националност.
26. 11. 2024. у 22:07
СТИГЛЕ СЈАЈНЕ ВЕСТИ: У Србији рођено чак 200 беба више него прошле године
МИНИСТАРКА за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, објавила је на свом званичном Инстаграм профилу охрабрујуће податке о порасту броја новорођених у Србији. Према њеној објави, у октобру 2024. године рођено је 200 беба више у односу на исти месец 2023. године.
26. 11. 2024. у 21:00
Гујон: Представљањем дигиталне верзије Мирослављевог јеванђеља у Данској, настављена културна офанзива
ДИГИТАЛНА верзија Мирослављевог јеванђеља - најстаријег сачуваног српског илустрованог рукописа представљена је данас у Копенхагену у Краљевској библиотеци Блек дајмонд, а том приликом директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон упознао је данску јавност и дипломатски кор из скоро 40 земаља са посебним духовним и материјалним значајем тог рукописа из 12 века написаног на старословенском језику и ћириличном писму.
26. 11. 2024. у 19:53
Коментари (0)