Тамара Вучић обишла радове на изградњи Института за рани развој деце и инклузију

Танјуг

23. 01. 2025. у 17:54

СУПРУГА председника Србије Тамара Вучић обишла је данас са министром здравља Златибором Лончаром и министарком за бригу о породици и демографију Милицом Ђурђевић Стаменковски радове на изградњи Института за рани развој деце и инклузију на Бежанијској коси.

Тамара Вучић обишла радове на изградњи Института за рани развој деце и инклузију

Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Тамара Вучић је рекла да је од првог момента кад је крочила у овај комплекс осетила узбуђење, позитивну енергију и понос.

- Када смо, пре нешто више од годину дана, дошли да обиђемо радове на тадашњем центру за рани развој деце и инклузију, то је практично био радни назив. Ово је сада Институт за рани развој деце и инклузију. И тада, пре годину дана, то је била нека сива фаза. Сад већ видимо објекат у свом пуном сјају - навела је Вучићева.

Додала је да предстоји финализација односно опремање ентеријера.

- Верујем и надам се да ћемо на пролеће, симболично, када све цвета, буја и расте, свечано отворити овај Институт и да ће он тада почети са радом - рекла је она.

Према њеним речима, важност Института огледа се пре свега у значају раног развоја, у животу сваке јединке, сваке особе, сваког детета.

Фото: Танјуг/Јадранка Илић

- Ту се поставља та база, та основа која се касније само надограђује и развија. Светска здравствена организација је изнела податак да, глобално гледано, проценат деце узраста до 14 година има тешкоће у развоју, дакле тај проценат је пет одсто. Исти проценат је и проценат деце у Србији узраста од нула до шест година, које имају изразите развојне тешкоће - навела је Вучићева.

Додала је да је 12 одсто проценат деце које имају развојне потешкоће мало блаже природе или развојне ризике. Када све то збројимо, каже она, схватимо да када су деца у Србији у питању, чак 17 одсто њих захтевају додатну подршку и додатну помоћ, а то је око 60.000 деце.

- То је велики број и наравно да ће овај Институт бити отворен за све њих, али оно што је идеја водиља самог института, једна од важних делатности, јесте оснаживање мреже развојних саветовалишта којих у овом моменту, да имају неко основно развојно саветовање, у Србији имамо при 25 домова здравља. Али у пуној функцији их имамо само у пет градова наше земље - истакла је она.

Како је нагласила, план је да то проширимо и да оснажимо додатно ове већ постојеће.

- Верујем да ће тако и бити и да ће овај Институт бити не само важан ресурс, оно што је најважније за нашу децу и за наше родитеље, али и за бројне стручњаке, јер важна делатност је управо тај научни истраживачки рад. Ниједна земља, ниједна институција не може само да се бави овако комплексном темом - рекла је Тамара Вучић.

Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Истакла је да из тог разлога у Институту имају бројни капацитети за одржавање семинара, обука, предавања. Основна делатност јесте породично оријентисане ране интервенције, наводи Вучићева и додаје да то заправо значи да оснажимо родитеље да могу да мотивишу додатно, да капацитете и потенцијале своје деце унапреде.

- Деца највише верују својим родитељима, наравно причамо о здравим породицама, и у амбијенту породичног дома се најбоље осећају. То је један сегмент. Други сегмент је што смо се трудили да такав амбијент буде и овде у самом Институту, и кад је интеријер у питању, али наравно и екстеријер - нагласила је она.

Важна улога Института јесте, како каже, подизање свести о важности раног развоја. Руководилац пројекта испред Милениум тима Дејан Миладиновић рекао је да подршка раном развоју деце практично представља један национално интегрисан систем пружања саветодавних психолошких, педагошких и осталих услуга деци од рођења па до пете године живота, као и њиховим родитељима. Поред тога, додаје, ту је пружање стручних услуга деци која имају развојне потешкоће и застој у развоју.

- Што се тиче самог објекта, поред те намене, он је замишљен и као национални едукативни центар где ће се радити едуковање особља, медицинског особља и осталих људи који су укључени у рани развој детета. Објекат се простире на парцели од 2,1 хектар, има нето 17.700 квадрата, од тога 17.256 квадрата припада овом главном објекту, а 306 квадрата припада објекту где имамо шест бунгалова за смештај родитеља и деце које долазе ван Београда. И имамо објекат штале, који има око 145 квадрата, који је намењен за држање животиња, а све је то у склопу хипотерапије - навео је Миладиновић.

Објаснио је да постоји у објекту улазни хол са инфопултом, лево се налази терапеутски блок са базеном, а десно дијагностички блок и технологија.

- На спрату се налази научни истраживачки центар, са салама за састанке и са просторијама за удружења која се баве раним развојем деце. На задњем спрату објекта се налази администрација. Имамо апартмане, два апартмана за гостујуће професоре из региона, из иностранства. Објекат, поред те три етаже надземне, има и две етаже испод земље, где се налази 120 гаража, оне су намењене запосленима - казао је он.

У објекту је планирано да ради 160 људи, од тога 23 доктора специјалиста, 19 медицинских сестара и 79 медицинског особља, и осталих људи који се баве координацијом и одржавањем самог објекта. Капацитет овог објекта је 208 породица и планирано је да се ради у две смене.

- Сам објекат је пројектован и грађен да задовољи све стандарде зелене градње. Један од услова за изградњу овог објекта било је да минимално 70 одсто површине буде озелењено, што смо ми постигли кроз озеленљавање не само партера, него и самих кровова на објекту - рекао је Миладиновић.

Како је навео, објекат има свој аутономни систем грејања, вентилације и климатизације.

- Имамо 90 геотермалних сонди, дубине од 130 метара. Имамо једну соларну електрану од 300 киловата, која ће бити умрежена у електроенергетски систем ЕПС Србије, где ће моћи одређена енергија која се не буде искористила у самом објекту, да се буде искоришћена даље за продају - истакао је Миладиновић.

Министар здравља Златибор Лончар рекао је да статистика показује да пет одсто рођене деце има проблем са раним развојем, а да између осам и 12 одсто деце има делимичан проблем, односно кашњење у развоју.

- Овај објекат ће служити за ту децу и за њихове родитеље, из разлога да на време може да се открије који је проблем и када се открије да се што пре решава и да имамо ту децу и те породице које ће на време и открити и решити свој проблем, а не да лутају као што се то дешавало у ранијем периоду - навео је Лончар.

Разлика овог објекта је у односу на остале објекте који постоје у Србији и у региону јесте у томе што ћете на једном месту имати све од медицинског особља, људи разних специјалности, педијатара, психолога, психијатара, логопеда, социјалних радника, свих оних који су неопходни, истакао је министар здравља.

- Имаћете све услове да се на једном месту одради, од првог тренутка када уђу да се уради дијагностика, до момента кад оду да се одради терапија. Имате бунгалове за смештај и породица које треба да остану ту, едукативни центар, где ће се радити тренинзи за све оне из Србије, из иностранства, који ће наставити да раде са том децом када они оду у своја места - навео је Лончар.

Према његовим речима, остварио се један сан који је кренуо да се сања пре пет година. Кренули су да га сањају прво људи који имају тај проблем, а онда они који се баве тим проблемом - запослени, додао је он. - Појавила се Тамара Вучић која је својим ауторитетом и својом жељом омогућила и најзаслужнија је што овај објекат данас постоји, да се он направи. Као што видите, он ће ускоро бити пуштен у рад - истакао је Лончар.

Министарка Ђурђевић Стаменковски истакла је да је као мајка и као министар за бригу о породици и као грађанка Србије данас поносна на нашу земљу.

- Дугујем велико поштовање и дивљење онима који су веровали у ову идеју и наравно онима који су је спровели. Имати овакав објекат, у коме је готово 18.000 квадратних метара посвећено деци која имају потешкоће у раном развоју показује да Србија брине о будућности и жели да у здравственом и социјалном смислу наступа превентивно - рекла је она.

Истакла је да јој се нарочито допало што у овом комплексу имају и објекти у којима ће моћи да преноће и бораве оне породице које живе у унутрашњости и које због различитих разлога су принуђене да током лечења и терапије њихове деце проведу више дана у Београду.

- То показује да мислимо и на оне који живе ван престонице. То показује да желимо да овде пронађу и мир и утеху, спас и стручност, и све оно што је потребно да њиховој деци буде боље и да превазиђу све потешкоће - рекла је министарка.

Отварањем овог Института, наглашава Ђурђевић Стаменковски отвориће се многа врата за све те породице.

- Верујем да ћемо скратити та њихова путовања и тражења решења и да ће на овом месту успети да пронађу све оно што је њима потребно", навела је она. Како је рекла, Србија је издвојила значајна средства, а "сваки камен овде" финансиран из буџета Републике Србије.

- Буџет Републике Србије је као приоритет одредио бригу о породици, бригу о деци, а нарочито онима који имају потешкоће у раном развоју. Рани развој је нешто што је драгоцено да испратимо као процес. Рани развој је заправо темељ сваког појединца, а наравно да сви знамо да је самим тим темељ нашег читавог друштва и читаве нације - навела је Ђурђевић Стаменковски.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

СРБИН ЈЕ СВЕТСКО ЧУДО: Ово је списак најбољих фудбалера света у последење три године по броју голова