ИЗ ПИЈЕТЕТА ПРЕМА ЖРТВАМА НЕМАМО ПРАВО НА ЗАБОРАВ: У Новом Саду обележено сећање на хиљаде убијених цивила и бачених у ледени Дунав
НА Кеју жртава рације у Новом Саду, у присуству многобројних грађана, данас је обележена 83. годишњица једног од најтрагичнијих догађаја у историји тог нашег града, тродневног погрома у Другом светском рату у којем су припадници мађарске Хортијеве окупационе војске, полиције и жандармерије побили и под лед Дунава бацили више од 1.200 цивила, углавном Срба, Јевреја и Рома.
Обраћајући се окупљеним грађанима и званичницима, међу којима су били представници АП Војводине, Војске Србије, дипломатског кора, верских заједница, градова и општина страдалника у рату, јеврејских општина, Матице Рома и потомака жртава Новосадске рације, градоначелник Милан Ђурић је рекао да је циљ тог масовног убијања невиних људи био да се измени етничка структура становништва.
Он је подсетио на то да је од 4. до 30. јануара, током злогласне рације у јужној Бачкој, у Новом Саду и десетак других места мучки побијено неколико хиљада цивила, само зато што су били друге вере и нације.
- Ова хладна дунавска обала и данас носи универзалну поруку читавом свету, шта може да се догоди кад правда и право утихну пред силом освајача и моћника – истакао је Ђурић.
Поручивши да морамо неговати културу сећања на те догађаје, градоначелник је нагласио да је то од изузетне важности у очувању идентитета једног града и државе.
Подсетивши на трагичну судбину новосадског проте Стевана Иванчевића, кога су зликовци убили у његовој кући заједно са читавом породицом, Ђурић је напоменуо да злочиначка Новосадска рација потврђује став да идеологија поделе, мржње и искључивости не сме никад на надвлада здрав разум и људскост.
- Мржња не сме бити јача од љубави и Србија никад више не сме да изгуби своју слободу. Ми је морамо сачувати – поручио је градоначелник.
Молитвени помен служио је митрополит бачки Иринеј, уз саслужење епископа мохачког Дамаскина и новосадског свештенства, а у свом обраћању окупљенима је истакао важност сећања на невино настрадале.
- Ми немамо право на заборав, с једне стране из пијетета према жртвама а с друге да бисмо били спремни на то шта се све може дешавати у будућности. То можемо лако претпоставити на основу онога што се дешава у садашњости.
Владика Иринеј је казао да се данас у разним деловима света врше злочини који су слични некадашњој Новосадској рацији а по обиму врло често и већи.
- На нама је, у складу са поруком блажене успомене на нашег патријарха Павла, да се трудимо да увек будемо људи, па и у нељудском времену, да останемо и опстанемо као људи – поручио је митрополит Иринеј.
Помен Јеврејске заједнице одржао је врховни рабин Србије Исак Асијел а програм обележавања годишњице погрома завршен је полагањем венаца и цвећа крај споменика „Породица“.
Са брода Речне флотиле венац у Дунав је спустила председница Скупштине града Новог Сада Дина Вучинић, заједно са представницима Јеврејске општине и Матице ромске.
Потом је помен жртвама одржан и код спомен обележја на Штранду, месту на којем су људи масовно убијани и бацани под лед.
КАНДИДАТ ЗА РУМУНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА ЂОРЂЕСКУ: Украјина је измишљена држава, биће подељена сто посто
КАНДИДАТ за председника Румуније Калин Ђорђеску изјавио је да је Украјина „измишљена држава“ коју ће поделити суседи.
30. 01. 2025. у 13:44
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај
ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис
30. 01. 2025. у 07:58
ДОНОСИ НЕСРЕЋУ УКУЋАНИМА: Верује се да једна ствар никако не сме да се стави у ковчег покојника
ВРЛО често се људи изненаде када виде обичаје у појединим деловима наше земље везано за сахране, а преносили су се са колена на колено и све до данас опстали.
02. 02. 2025. у 08:45
Коментари (0)