ОД ПОКВАРЕНИХ ЗУБА, ЛЕКОВА, ДО СИСТЕМСКИХ БОЛЕСТИ: Проверите - Ово су разлози због којих вас мучи задах из уста

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

20. 11. 2024. у 07:00

НЕПРИЈАТАН задах из уста најчешће је последица лоше хигијене уста и зуба, као и лоших животних навика.

ОД ПОКВАРЕНИХ ЗУБА, ЛЕКОВА, ДО СИСТЕМСКИХ БОЛЕСТИ: Проверите - Ово су разлози због којих вас мучи задах из уста

Фото Shutterstock

Једноставније речено парадонтоза, пропадање зуба, шупљине у зубима или наслаге на језику стварају задах, као што до тога доводи и конзумација алкохола, цигарета и друге штетне навике. Истина је и да поједини лекови, као што су антидепресиви, антихистаминици и релаксанси мишића, као и медикаменти против болова могу да доведу до појаве задаха, који се стручно назива халитоза.

Док редовна орална хигијена и здрав начин живота могу да буду кључни за контролисање задаха, важно је не занемарити ни потенцијалне системске узроке.

Али, пре него откријете ове узроке први корак је да проверите да ли имате лош задах. Да би то учинили пређите језиком преко надланице, оставите да се осуши десет секунди и помиришите. Ако се осећа непријатно, значи да имате халитозу.

Фото Shutterstock

Крајници и синуси

Када су крајници упаљени или када се у синусима деси накупљање слузи, може се осетити непријатан задах. Ово је често праћено другим симптомима попут бола у грлу, главобоље и отежаног дисања.

Желудац и црева

Непријатан задах може да указује на проблем са органима за варење и тада се задах обично осећа на сумпор. Тада би требало потражити помоћ гастроентеролога који ће да пропише ефикасну терапију за побољшање стања цревне флоре и уопште органа за варење. Такође, још један од разлога јављања лошег задаха из желуца, односно дигестивног система јесте прекомерна употреба црвеног меса у исхрани, што је карактеристично за кетогену исхрану (кето дијета).

Хормонални баланс

Промене у хормоналном статусу, као што су трудноћа, менструација или менопауза могу да утичу на задах из уста.Сувоћа уста и смањено лучење пљувачних жлезда током менопаузе су чести узроци непријатног задаха.

Фото Shutterstock

Умножавање кандиде

Прекомерни раст кандиде, врсте гљивице која је природно присутна у устима, може да доведе до халитозе. Ово је често повезано са белим наслагама на језику и унутрашњости образа.

Шећерна болест

Нерегулисани шећер у крви код шећерне болести може да узрокује учестале проблеме са деснима, као што је гингивитис, тј. упала десни. С друге стране, хроничан гингивитис представља препреку ка адекватном регулисању шећера. Осим тога, неконтролисани дијабетес може узроковати воћни мирис из уста, што је резултат високог нивоа кетона у крви. Овај мирис се често описује као сличан ацетону или претерано зрелом воћу.

Јетра и бубрези

Јетра и бубрези здраве особе су главни пречишћивачи организма. Када ови органи раде оптимално, тело се чисти од токсина на редовном нивоу, што одржава хомеостазу свих система органа. Међутим, у случају да јетра и бубрези не обављају свој посао како треба, токсини неће бити излучени из организма, што је повезано с непријатним задахом. Када болест јетре узнапредује, задах почиње да има мирис плесни. У случају да поред непријатног задаха примећујете и друге симптоме болести бубрега и јетре, потребно је што пре обратити се нефрологу или хепатологу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи