OD POKVARENIH ZUBA, LEKOVA, DO SISTEMSKIH BOLESTI: Proverite - Ovo su razlozi zbog kojih vas muči zadah iz usta

I. K.

20. 11. 2024. u 07:00

NEPRIJATAN zadah iz usta najčešće je posledica loše higijene usta i zuba, kao i loših životnih navika.

ОД ПОКВАРЕНИХ ЗУБА, ЛЕКОВА, ДО СИСТЕМСКИХ БОЛЕСТИ: Проверите - Ово су разлози због којих вас мучи задах из уста

Foto Shutterstock

Jednostavnije rečeno paradontoza, propadanje zuba, šupljine u zubima ili naslage na jeziku stvaraju zadah, kao što do toga dovodi i konzumacija alkohola, cigareta i druge štetne navike. Istina je i da pojedini lekovi, kao što su antidepresivi, antihistaminici i relaksansi mišića, kao i medikamenti protiv bolova mogu da dovedu do pojave zadaha, koji se stručno naziva halitoza.

Dok redovna oralna higijena i zdrav način života mogu da budu ključni za kontrolisanje zadaha, važno je ne zanemariti ni potencijalne sistemske uzroke.

Ali, pre nego otkrijete ove uzroke prvi korak je da proverite da li imate loš zadah. Da bi to učinili pređite jezikom preko nadlanice, ostavite da se osuši deset sekundi i pomirišite. Ako se oseća neprijatno, znači da imate halitozu.

Foto Shutterstock

Krajnici i sinusi

Kada su krajnici upaljeni ili kada se u sinusima desi nakupljanje sluzi, može se osetiti neprijatan zadah. Ovo je često praćeno drugim simptomima poput bola u grlu, glavobolje i otežanog disanja.

Želudac i creva

Neprijatan zadah može da ukazuje na problem sa organima za varenje i tada se zadah obično oseća na sumpor. Tada bi trebalo potražiti pomoć gastroenterologa koji će da propiše efikasnu terapiju za poboljšanje stanja crevne flore i uopšte organa za varenje. Takođe, još jedan od razloga javljanja lošeg zadaha iz želuca, odnosno digestivnog sistema jeste prekomerna upotreba crvenog mesa u ishrani, što je karakteristično za ketogenu ishranu (keto dijeta).

Hormonalni balans

Promene u hormonalnom statusu, kao što su trudnoća, menstruacija ili menopauza mogu da utiču na zadah iz usta.Suvoća usta i smanjeno lučenje pljuvačnih žlezda tokom menopauze su česti uzroci neprijatnog zadaha.

Foto Shutterstock

Umnožavanje kandide

Prekomerni rast kandide, vrste gljivice koja je prirodno prisutna u ustima, može da dovede do halitoze. Ovo je često povezano sa belim naslagama na jeziku i unutrašnjosti obraza.

Šećerna bolest

Neregulisani šećer u krvi kod šećerne bolesti može da uzrokuje učestale probleme sa desnima, kao što je gingivitis, tj. upala desni. S druge strane, hroničan gingivitis predstavlja prepreku ka adekvatnom regulisanju šećera. Osim toga, nekontrolisani dijabetes može uzrokovati voćni miris iz usta, što je rezultat visokog nivoa ketona u krvi. Ovaj miris se često opisuje kao sličan acetonu ili preterano zrelom voću.

Jetra i bubrezi

Jetra i bubrezi zdrave osobe su glavni prečišćivači organizma. Kada ovi organi rade optimalno, telo se čisti od toksina na redovnom nivou, što održava homeostazu svih sistema organa. Međutim, u slučaju da jetra i bubrezi ne obavljaju svoj posao kako treba, toksini neće biti izlučeni iz organizma, što je povezano s neprijatnim zadahom. Kada bolest jetre uznapreduje, zadah počinje da ima miris plesni. U slučaju da pored neprijatnog zadaha primećujete i druge simptome bolesti bubrega i jetre, potrebno je što pre obratiti se nefrologu ili hepatologu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AKO ME ČASTITE JA ĆU DOĆI: Američki teniser otkrio cenu karata za oproštaj Rafaela Nadala