ЛЕТИ РАСТЕ БРОЈ ИНФЕКЦИЈА УХА: Упозорење лекара - Код мале деце упала је драматичнија
ЈАК бол у уву који се шири у врат, вилицу, и захвата половину главе, уз отежано жвакање је последица инфекције, која је најчешћа ОРЛ тегоба која погађа децу током лета. Што је дете млађе, чешће се јавља и повишена телесна температура и лоше опште стање
У интервјуу за "Новости" примаријус др Катарина Станковћ, оториноларинголог Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић", каже да се у току лета код деце смањује укупан број респираторних инфекција, али се повећава број летњих инфекција ува:
- Летње инфекције ува се јављају код оне деце која имају предиспозицију за кожне инфекције, и настају као последица продора инфекције из нечистих вода кроз микротрауме спољашњег ушног канала. Микротрауме најчешће настају зато што деца због свраба или церумена чешу уво чиме оштете кожу канала, а бактерије из нечистих вода продиру и изазивају обољење које се назива otitis externа (упала коже спољњег слушног канала).
Који симптоми прате ово стање?
- Оно се манифестује јаким болом у уву, чешће једнострано. Бол може бити веома јак уз ширење у врат, вилицу и захваћену половину главе. Код деце може да буде изражено отежано жвакање и исхрана. Што је дете млађе опште стање може бити драматичније. Код јаких упала поред бола у уву јавља се и ослабљен слух и понекад цурење из ува. Дијагнозу поставља искључиво лекар на основу симптома и клиничке слике детета. Понекад је неопходно урадити основне лабораторијске анализе и брис ува. Терапију преписује лекар у зависности од тежине обољења, али се свакако саветује да се уво не кваси пет до седам дана.
Колико су чести други ОРЛ проблеми током лета?
- Алергијски проблеми код деце су чешћи током пролећа и најчешће се смирују до краја јуна, због сезоне цветања полена трава, дрвећа и појединих корова. Међутим, деца која имају целогодишње алергије или имају хроничне (сталне) проблеме са крајницима могу имати тегобе и у току лета. Оне се манифестују у виду отежаног дисања на нос, хркања и повремених прекида дисања у сну. Секрет из носа може да буде споља видљив, али не треба да узнемирава родитеље и може да се манифестује у виду сливања низ задњи зид ждрела, што код деце може да провоцира кашаљ. Код деце која имају овакве хроничне тегобе родитељи би пре летовања требало да се посаветују са својим лекаром.
Зашто нека деца имају честе упале уха, грла, проблеме са цурењем носа?
- Код деце узраста до пет година честе инфекције горњих дисајних путева су последица колективних боравака. Код већине деце као реакција на честе инфекције долази до увећања трећег крајника, који у почетку има протективну улогу, међутим уколико је дете често болесно он губи ту улогу и постеје резервоар инфекције. Код деце код које је увећан трећи кајник чешће се јављају симптоми постназалног сливања, кашља, отежаног дисања на нос, чешћих респираторних инфекција и упала ува.
Да ли постоје неке универзалне терапије које би се могле препоручити у вези тегоба са честим инфекцијама, уха, грла, носа (сирупи, капи, антибиотици...)?
- Уколико се јави акутна респираторна инфекција која траје дуже од 48 сати, родитељи треба увек да се јаве лекару. Мере превенције код деце која имају честе акутне респираторне инфекције горњих дисајних путева и ува подразумевају редовну и обавезну тоалету носа искључиво спрејовима морске воде и елиминацију назалног секрета (издувавање носа или аспирација секрета). Код деце која су склона летњим инфекцијама ува саветује се превентивно стављање спрејова који спречавају задржавање воде у спољашњем слушном каналу.
Трећи крајник
КАДА се препоручује операција трећег крајника, у ком узрасту и у којим конкретним ситуацијам?
- Операција трећег крајника се саветује деци код које је постављена дијагноза хронично увећаног или измењеног трећег крајника. Најчешће последице овог стања које захтевају операцију трећег крајника су стално отежано дисање на нос чешће упале ушију, хронични кашаљ, и честе респираторне инфекције доњих дисајних путева. Тегобе увећаног трећег крајника се најчешће јављају код деце узраста од две до пет година, уз могуће изузетке.
Верује се да боравак на мору јача респираторни имунитет. Међутим, има ли одлазак на море у ово доба године алетрнативу, поготово ако родитељи не могу деци да приуште летовање на мору?
- Летовање било које врсте, одлазак из градске средине, свакако у позитивној мери утиче на дисајни пут код деце, јер се претпоставља да загађење, присуство алергена и колективи у градској средини претстављају фактор који је доминантан за понављајуће инфекције горњих дисајних путева. Летовање на мору је значајно као и летовање на планини, у сеоској средини или на рекама и језерима, тоалета носа спрејовима са морском водом може да замени боравак на мору.
Када је оправдано потражити помоћ ОРЛ специјалисте, а када родитељи не би требало да буду забринути?
- Када се говори о акутним респираторним инфекцијама и упали ува код деце дијагнозу може поставити педијатар. Дечјем оториноларингологу треба упутити дете које има понављајуће акутне инфекције ува, грла и носа, више од шест у току годину дана и децу која имају хроничне тегобе са ушима и крајницима.
Препоручујемо
ПОГЛЕДАЈТЕ ЈЕЗИК: Обратите пажњу на ове симптоме, откриће вам од чега болујете
04. 07. 2024. у 12:00
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)