ОПРЕЗ ПОСЛЕ ОПЕРАЦИЈЕ КАТАРАКТЕ: Инфекција ретка, али веома опасна

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 10. 2023. у 09:00

ОПЕРАЦИЈА катаракте сврстава се у најмање ризичну медицинску процедуру, јер су компликације у току саме интервенције и након ње могуће код највише два одсто пацијената.

ОПРЕЗ ПОСЛЕ ОПЕРАЦИЈЕ КАТАРАКТЕ: Инфекција ретка, али веома опасна

Фото Shutterstock

Ипак, како напомиње др Зора Игњатовић, хирург-офталмолог, овај мали проценат не значи да би уклањање катаракте требало олако схватити, како од стране хирурга, тако и од стране пацијената. Јер, инфекција ока након скидања катаракте, иако се дешава код једног на више хиљада захвата, представља хитно стање.

Докторка Игњатовић каже да је чињеница да уколико пацијент има, сем катаракте, здраво око, и ако катаракта није екстремно застарела, операција траје свега десетак минута, а одличан терапијски ефекат се постиже већ сутра или у наредних неколико дана.

- Па чак и тада, могуће је да у току саме операције дође до пуцања капсуле природног сочива у коју се уграђује вештачко, до кидања нити које сочиво и природно и вештачко, држе на месту, па чак и до откидања делова природног или вештачког сочива и његовог потонућа на очно дно - објашњава наша саговорница. - Понекад може да настане и оштећење рожњаче које резултира њеним трајним отоком, као и лезија на дужици, нарочито у пределу мишића који скупља зеницу, па она може остати неправилна или трајно широка. У постоперативном току, у малом проценту се могу појавити и проблеми на очном дну, као нека врста реакције крвних судова мрежњаче, па се јавља оток жуте мрље са замагљењем централног вида.

Када дође до компликација у току операције или након ње, неретко је потребно поновно хируршко лечење, док оштрина вида може да буде трајно изгубљена.

Фото Приватна архива

др Зора Игњатовић

- Има компликација које се морају решавати одмах, као на пример инфекција, која ако се реши на време, може имати сасвим добру прогнозу, или потонуће делова сочива на очно дно, које би требало решити у наредних неколико дана - каже др Игњатовић. - Уколико дође до отока рожњаче, ово стање мора да се прати неколико месеци, јер постоји могућност спонтаног опоравка, а уколико не прође решава се њеном трансплантацијом.

Да би се евентуалне компликације спречиле најбитније је да се уради припремни преглед пред операцију.

САМО У ПРОВЕРЕНИМ ЦЕНТРИМА

УКЛАЊАЊЕ катаракте требало би да се ради само у високоспецијализованим центрима.

- Важно је да лекар има искуства да уочи потенцијалне проблеме пре операције, упозори пацијента и направи план како би се ризик од нежељених догађаја максимално смањио, мада се понекад не може у потпуности избећи - каже др Игњатовић. - Зато је пожељно да се ризични пацијенти оперишу у центрима који могу да збрину све потенцијалне проблеме и који имају више искуства са таквим пацијентима.

 

- Лекар је пре интервенције у обавези да уочи предиспозицију, односно повећани ризик за неку интраоперативну или постоперативну компликацију - каже др Зора Игњатовић. - На пример, има особа које због одређене врсте глаукома или претходне трауме, већ имају слабе нити које држе сочиво или имају урођено рожњачу лошијег квалитета, па је она склонија развоју хроничног отока који води у трансплантацију. Такође, дијабетичари имају повећани ризик од отока жуте мрље на очном дну, пацијенти са хроничном упалом капака или сузне кесе имају повећани ризик од инфекције...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ХРВАТИ ШОКИРАЛИ РУСИЈУ: Урадили оно што чак ни Американци нису били спремни да учине