МНОГО МЕДИКАМЕНАТА МОЖЕ ДА НАРУШИ ЗДРАВЉЕ: Е картон спречава да пацијент пије по шаку лекова

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

08. 08. 2023. у 14:30

ЈЕДНО хронично обољење довољно је да наруши здравље комплетног организма, и проузрокује потребу за применом мноштва лекова, што се додатно компликује код пацијената са више хроничних обољења.

МНОГО МЕДИКАМЕНАТА МОЖЕ ДА НАРУШИ ЗДРАВЉЕ: Е картон спречава да пацијент пије по шаку лекова

Фото: Shutterstock

Примена више од пет лекова истовремено назива се полифармација, а што је пацијент старије животне доби то је број медикамената које узима већи. У својој пракси фармацеути и лекари се сусрећу са пацијентима којима је прописано и далеко више од пет лекова дневно, понекад и више од 20, чија је клиничка оправданост често упитна. Здравствени радници су уверени да ће увођењем јединственог информационог система у здравство Србије, чије ће централно место бити е-картон, са свим подацима о терапији и клиничком стању пацијента, овај проблем бити превазиђен.

У интервјуу за "Новости", примаријус др Ненад Миљковић, председник Европске асоцијације болничких фармацеута, каже да код старијих, присуство полифармације, удружено са присуством коморбидитета, може да доведе до нежељених догађаја попут, учесталих падова, повећања морталитета и инвалидитета:

- Феномен примене више од пет лекова, посебно је присутан у популацији старијој од 60 година, за коју се очекује пораст у бројности, на глобалном нивоу са једне милијарде у 2020. години на 2,1 милијарду до 2050. године. За оне старије од 80 година, тај број ће премашити 426 милиона према прогнозама Светске здравствене организације.

* Како дође до тога да једном пацијенту буде прописано мноштво лекова?

- Посебан изазов у прописивању и увођењу нових лекова, као и у модификацији постојеће терапије, представља прелаз пацијента из дома здравља на болничко лечење и обрнуто, јер подаци о многобројним лековима, које пацијент користи, нису адекватно интегрисани у здравствени информациони систем кроз све нивое здравствене заштите. Примера ради, прописана терапија од стране изабраног лекара на примарном нивоу здравствене заштите није видљива здравственим радницима који раде у болницама. Стога, пацијент преноси информације о лековима које користи, усмено или путем доступних налаза лекара са примара на пријему у болницу. У самој болници, лекари прописују нову или модификују постојећу терапију, чију примену, усклађеност и ефикасност прате болнички фармацеути.

FOTO: Arhiva novosti

Др Ненад Миљковић

* Дакле, у болници је могуће да неки лекови буду укинути, а други прописани?

- Практично да, али је отежавајућа околност у томе што у многим болницама, праћење терапије по пријему, и током боравка у болници, је отежано због одсуства компјутеризованог прописивања лекова. Другим речима, посебно код пацијената који примају велики број медикамената, следљивост података о дозирању, дужини трајања терапије, потенцијалним интеракцијама лекова, нежељеним ефектима, отежана је одсуством одговарајућих софтверских решења, која би помогла оптимизацију и усклађивање терапије.

* Када пацијент добије извесне лекове на болничком лечењу, ко води рачуна о њиховој примени након отпуста?

- То је додатни изазов, јер чињеница да се након отпуста пацијента из болнице, подаци о терапији не похрањују аутоматски у здравствени информациони систем на примару, већ пружају у виду отпусне листе која понекад није разумљива, како пацијенту тако ни здравственим радницима, у погледу дужине трајања терапије, интервалу дозирања и компатибилиности са постојећом хроничном терапијом пацијента. Ризик од дуплирања терапије, учесталих лек-лек интеракција посебно је висок код полифармације, када се велики број лекова прописује пацијенту, који често није у потпуности упознат са свим комерцијалним називима лекова, њиховим генеричким именима (назив активне супстанце), дозама, и начину примене лека.

ИСКЉУЧИВАЊЕ

* Како лекар да зна који лек пацијенту може да искључи?

- Свако искључивање лека из терапије требало би да буде спроведено на основу процене бенефита и ризика по пацијента. То се пре свега односи на лекове који имају ограничену ефикасност код старијих пацијената, лекове који имају висок ризик да изазову нежељени ефекат, лекове који могу да погоршају већ постојеће здравствене проблеме изазване другим болестима, као и лекове које треба користити са опрезом код старијих пацијената. Применом ових критеријума, софтверски интегрисаних у здравствени информациони систем, унутар 72 сата по пријему у болницу, на пример, смањује се могућност примене неодговарајуће терапије пацијенту, смањују се нежељене реакције на лек, као и дужина боравка у болници, што је од посебног значаја за геријатријску популацију.

* Зашто је полифармација посебно опасна за старије?

- Код старијих пацијента, додатни ризик по безбедност представља измењена фармакокинетика (аспорпција, дистрибуција, метаболизам и елиминација) и фармакодинамика лека повезана са старењем, односно начином на који тело пацијента реагује на терапију једним или мноштвом лекова. Да би се избегли здравствени ризици, које полифармација представља по безбедност пацијента у неодговарајућем здравственом информатичком окружењу, где информација о леку не пронађе увек свој пут до фармацеута и лекара на прави начин, потребно је заштити пацијента у виду оптимизације терапије кроз проверу оправданости сваког прописаног лека у складу са потребама пацијента и учинковитошћу терапије. Таква процена може резултирати престанком примене неких од многобројних лекова, посебно у случају када је присутно одсуство очекиваног терапијског одговора код пацијента, или када су нежељени ефекти лекова посебно изражени.

* Постоји ли начин да се прописивање више лекова истовремено избегне?

- Изазови полифармације могу се превазићи уз присуство усклађеног и интегрисаног здравственог информационог система, у коме су похрањени сви подаци о терапији пацијента у његов е-картон, уз приступ лабораторијским параметрима и историји болести, како би се спровела оптимизација терапије и процена ефикасности лечења пацијента. Контролисан и безбедан приступ овим подацима уз одобрење пацијента, требало би да буде омогућен, како болничким фармацеутима и лекарима на секундарном и терцијерном нивоу здравствене заштите, тако и фармацеутима у јавним апотекама и изабраним лекарима, како би заједничким снагама унапредили терапију пацијента и учинили је безбедном независно од нивоа здравствене заштите где се пацијент лечи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор