КАКО ПРЕПОЗНАТИ И ЛЕЧИТИ СИНУЗИТИС: Најчешћи изазивачи упале су бактерије, вируси и гљивице (ФОТО)
Синуси су шупљине испуњене ваздухом које се налазе у костима лица и главе (кранијума). Подељени су на четири групе: максиларне, етмоидалне, сфеноидалне и фронталне. Синузитис је упала слузокоже којом су те шупљине обложене.
Синуси су шупљине испуњене ваздухом које се налазе у костима лица и главе (кранијума). Подељени су на четири групе: максиларне, етмоидалне, сфеноидалне и фронталне.
Синузитис је упала слузокоже којом су те шупљине обложене. Код новорођенчета су синуси развијени, али слабо, једино су присутни максиларни (у горњој вилици) и етмоидални у етмоидалној кости кранијума – овако на питање у ком најранијем животном добу се може јавити синузитис одговара др Бојан Перишић, специјалиста ОРЛ из КБЦ „Др Драгиша Мишовић-Дедиње“, и додаје: „Остале групе синуса развијају се касније и буду формиране око 15. године.
Теоретски, иако се ретко дешава, од синузитиса може оболети и новорођенче, али како расту кости лица и главе, тако расту и синуси и повећава се могућност појаве ове упале. Синузитиси у дечијем узрасту нису чести, али нису ни тако ретки. Због потенцијалних компликација које могу бити последица упале у овом узрасту, важно је на време препознати синузитис код деце, а потом га и адекватно лечити.
Утичу ли неке раније прележане болести уха, грла или носа на његову лакшу појаву?
- Сва стања која ремете нормално дисање кроз нос и адекватан проток ваздуха кроз носне шупљине, попут урођених деформитета носа и вилице, увећаног трећег крајника код деце, повреда, девијације носне преграде, упале слузнице носа изазване алергијом (алергијски ринитис) или тзв. неалергијски ринитиси (вазомоторни ринитис), те полипоза носа, могу бити значајни фактори који утичу на чешћу појаву синузитиса.
Да ли су неке особе лакше подложне овом запаљењу и, ако јесу, због чега?
- Особе које пате од алергијског ринитиса, имају криву носну преграду, раде у слабо вентилисаним просторима или у прашини, болују од вазомотроног ринитиса који је последица поремћаја баланаса у нервној контроли функције слузокоже носа, чешће оболевају од синузитиса.
Који су први а који већ поодмакли симптоми синузитиса?
- Запушеност носа, појачана секреција његовог садржаја, осећај надражености слузнице носа, сливање садржаја позади у уста, главобоља, повишена телесна температура, неки су од првих симптома синузитиса. С обзиром на то да ти симптоми нису специфични и карактеристични само за синузитисе, често се стање прогласи прехладом или, уопштено, респираторном инфекцијом. Појава болова или осећаја притиска у пределу лица или између очију, чеона главобоља која не пролази, осећај „пуноће“ у глави при сагињању, појава жутог или зеленог секрета из носа, осећај трњења зуба у горњој вилици, већ су симптоми који би требало да изазову озбиљну сумњу на синузитис.
Хронични синузитиси се карактеришу честим главобољама, сталном запушеношћу носа, сливањем секрета низ задњи зид ждрела у уста, хроничним кашљем, осећајем притиска у пределу лица.
Јавља се и лети
Најчешће хладноћу и зимско време везујемо за упалу синуса, али јавља се и лети. Шта је провоцира када је топло време и ваљало би избегавати?
- Синузитиси су чешћи у зимским месесцима, када више има респираторних инфекција, јер највећи број ових запаљења и настаје ширењем инфекције из носа, али нису неуобичајени ни у летњим месецима. Тада могу настати као последица купања и роњења у води која садржи нечистоће, дугих боравака у климатизованом простору уз неадеквтано одржавање система за климатизацију, у коме могу да се запате различити микроорганизми (бактерије, вируси, гљивице), активације алергије на амброзију...
А узрочници?
- Синузитиси најчешће настају ширењем инфекције из носа јер се изводни канали свих синуса завршавају тамо, а најчешћи изазивачи су бактерије, вируси и гљивице. До упале слузокоже синуса може доћи и након стоматолошких интервенција, када се током вађења зуба из горње вилице оштети доњи зид максиларног синуса и тиме омогући патолошка комуникација између шупљине синуса и усне шупљине и продор бактерија из уста у шупљину синуса.
Шта од симптома не бисмо смели да занемаримо уз реченицу „проћи ће само“?
- Стална или готово стална запушеност носа, секреција из носа и дуготрајно сливање секрета низ задњи зид ждрела у уста, бол и притисак у пределу лица, честе главобоље без јасног неуролошког разлога, али и често отицање или црвенило очних капака које прати дуготрајну запушеност носа, неки су од симптома које не треба игнорисати и који изискују јављање на преглед код оториноларинголога.
У шта може да прерасте синузитис ако се занемари и не лечи?
- Компликације нелечених синузитиса су бројне, а због анатомског положаја синуса и онога што се налази у њиховој околини, и потенцијално врло опасне. У зависности од тога у ком правцу се запаљенски процеси из синуса шире, делимо их на егзокранијалне и ендокранијалне. У егзокранијалне убрајамо тзв. орбиталне компликације, када се процес из синуса шири ка очној дупљи, затим упале костију лица, стварање циста у самим синусима, ширење процеса на средње уво и ждрело. Ендокранијалне компликације су озбиљније, а настају ширењем упалног процеса из синуса на структуре унутар лобање, пре свега на мождане овојнице, мождано ткиво или венске крвне судове који се налазе унутар лобање (кавернозни венски синус).
Може ли се, када пређе у хронично обољење, ипак излечити?
- Може. Хронични синузитиси, као и акутни, могу се лечити нехируршки и хируршки. У нехируршке мере спадају медикаментозна терапија антибиотицима, антигљивичним лековима, антиалергијским лековима уколико постоји алергија, локалним кортикостероидним спрејевима, применом лекова за побољшање тзв. мукоцилијарног транспорта тј. адекватну евакуацију секрета из синуса. У хируршке мере убрајамо операције самих синуса када се евакуше секрет, уклања оболела слузокожа синуса или цисте у њима које настају као последица хроничне упале, али и операција полипа у носу или девиране носне преграде, што омућава адекватну вентилацију синусних шупљина.
Када је операција решење?
- У случају појаве компликација или ако примењене медикаментозне мере не дају адекватан резултат.
У којој мери изложеност клима уређајима може довести до тога?
- Боравак у климатизованим просторима може бити узрок синузитиса уколико се клима уређаји не чисте и не одржавају адекватно, па су, као такви, потенцијални извор микроорганизама или нечистоћа. Нагли и чести прелази из веома раслађених просторија у спољашњу, врло топлу, средину и обратно, могу изазвати поремећаје у функционисању слузнице носа, а самим тим и олакшати настанак синузитиса.
Како да се заштитимо ако смо у радном окружењу где не можемо искључити или прилагодити себи рад еркондишна?
- Редовно чишћење клима уређаја и прилагођеност унутрашње температуре спољашњој, а препорука је да температурна разлика не буде већа од 10 степени, су добри начини да заштитимо своје здравље уопште, а самим тим и синусе.
Да ли заиста помаже испирање носа морском водом?
- Испирање морском водом јесте добар начин одржавања тоалете (чишћења) носа, а самим тим и смањења могућности за инфекцију синуса. Хипертони раствори слане морске воде у спрејевима смањују и оток слузнице носа што омућава адекватан проток ваздуха кроз носну шупљину што је неопходан услов за нормалну вентилацију и пражњење параназалних синуса.
Шта не би требало да радимо на своју руку, а распрострањено је мишљење да би ваљало и да помаже?
- Примена непроверених метода лечења, попут капи порекла различитих егзотичних биљака, а посебно самоиницијативно узимање антибиотика без јасних знакова да се ради о бактеријском синузитису, нису мере које би требало предузимати. На појаву раније наведених симптома, требало би потражити помоћ лекара.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)