ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА: Од 110 пацијената који чекају бубрег 30 су деца

И. К.

22. 06. 2023. у 14:45

НАЦИОНАЛНИ дан донора Србија је дочекала са само 15 урађених трансплантација, 2.000 пацијената који чекају орган као једини лек, као и са непознатим бројем преминулих грађана који нису дочекали трансплантацију.

ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА: Од 110 пацијената који чекају бубрег 30 су деца

Фото Shutterstock

Дан донора је посвећен сећању и неизмерљивој захвалности донорима и њиховим породицама, које су у најтежем тренутку, када су се животи њихових најмилијих угасили, смогли снаге и дали сагласност за трансплантацију.

У Србији тренутно на кадаверичну трансплантацију бубрега чека око 80 одраслих и 30 деце, нову јетру чека око 90 одраслих, док је ново срце потребно за 40 одраслих.

- Свест грађана на тему донирања органа је на веома ниском нивоу, а директна последица тога је тренутно стање у програму трансплантације, које је евидентно веома лоше - рекао је Младен Тодић, председник Удружења "Заједно за нови живот". - Неопходна је едукација, како бисмо схватили да је статистички гледано 20 пута већа шанса да нам затреба орган, него да будемо донори. А са друге стране, апелујем на све битне чиниоце у друштву, државу, струку, пацијенте, медије и цркву да се укључе у подизање свести грађана и да заједничким снагама отклонимо страхове који прате ову тему. Ми који смо дочекали трансплантацију се сваког шестог јуна јавно захвалимо нашим донорима који су нам спасли и продужили животе.

Од почетка године у Војномедицинској академији урађено је 13 трансплантација, од чега су урађене три кадаверичне трансплантације јетре, два бубрега и осам трансплантација бубрега од живих донора.

- Војномедицинска академија располаже свим потребним ресурсима, а превасходно едукованим кадром за извођење ових најкомплекснији хируршких процедура - рекао је пуковник доц. др Момир Шарац, васкуларни и трансплантациони хирург у ВМА. - Организационо смо у стању, што смо и доказали у протеклом периоду да у року од сат времена можемо да организујемо екипе како за мултиорганске експлантације, тако и за трансплантације донираних органа. Са поносом истичемо да је успостављена врхунска сарадња војног и цивилног здравства, које је дала добре резултате, а превасходно за трансплантацију јетре која представља једну од најкомплекснијих и најзахтевнијих процедура, не само у хирургији, већ у целокупној медицини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)