ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА: Од 110 пацијената који чекају бубрег 30 су деца
НАЦИОНАЛНИ дан донора Србија је дочекала са само 15 урађених трансплантација, 2.000 пацијената који чекају орган као једини лек, као и са непознатим бројем преминулих грађана који нису дочекали трансплантацију.
Дан донора је посвећен сећању и неизмерљивој захвалности донорима и њиховим породицама, које су у најтежем тренутку, када су се животи њихових најмилијих угасили, смогли снаге и дали сагласност за трансплантацију.
У Србији тренутно на кадаверичну трансплантацију бубрега чека око 80 одраслих и 30 деце, нову јетру чека око 90 одраслих, док је ново срце потребно за 40 одраслих.
- Свест грађана на тему донирања органа је на веома ниском нивоу, а директна последица тога је тренутно стање у програму трансплантације, које је евидентно веома лоше - рекао је Младен Тодић, председник Удружења "Заједно за нови живот". - Неопходна је едукација, како бисмо схватили да је статистички гледано 20 пута већа шанса да нам затреба орган, него да будемо донори. А са друге стране, апелујем на све битне чиниоце у друштву, државу, струку, пацијенте, медије и цркву да се укључе у подизање свести грађана и да заједничким снагама отклонимо страхове који прате ову тему. Ми који смо дочекали трансплантацију се сваког шестог јуна јавно захвалимо нашим донорима који су нам спасли и продужили животе.
Од почетка године у Војномедицинској академији урађено је 13 трансплантација, од чега су урађене три кадаверичне трансплантације јетре, два бубрега и осам трансплантација бубрега од живих донора.
- Војномедицинска академија располаже свим потребним ресурсима, а превасходно едукованим кадром за извођење ових најкомплекснији хируршких процедура - рекао је пуковник доц. др Момир Шарац, васкуларни и трансплантациони хирург у ВМА. - Организационо смо у стању, што смо и доказали у протеклом периоду да у року од сат времена можемо да организујемо екипе како за мултиорганске експлантације, тако и за трансплантације донираних органа. Са поносом истичемо да је успостављена врхунска сарадња војног и цивилног здравства, које је дала добре резултате, а превасходно за трансплантацију јетре која представља једну од најкомплекснијих и најзахтевнијих процедура, не само у хирургији, већ у целокупној медицини.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)