ОТКРИЈТЕ КАКО ЈЕ СРЕЋА ПОВЕЗАНА СА ЗДРАВЉЕМ: Позитиван став доприноси и превенцији болести
ОСЕЋАЈ среће неретко ствара утисак да олако и једноставно можемо да решимо многе проблеме и препреке. И то је позитиван став.
Међутим, недавна истраживања показују да је осећај среће уско повезан и са добрим здрављем.
Научне студије откриле су да срећа може да учини срце здравијим, имуни систем јачим, а самим тим и животе дужим. Како то обично бива, већ су се јавиле разне полемике на тему утицаја среће на здравље. Док једни не сумњају да је срећа пресудна за добро здравље, други верују да је ситуација заправо обрнута. Они су мишљења да заправо добро здравље узрокује срећу. Било како било, здравље без среће изгледа да заиста не иде.
Срце
дија из 2005. открила је да срећа доводи до нижег броја откуцаја срца и крвног притиска. У студији, учесници су оценили своју срећу више од 30 пута у једном дану, а затим поново три године касније. Првобитно, најсрећнији учесници имали су нижи број откуцаја срца током праћења (око шест откуцаја спорије у минути), а најсрећнији учесници током праћења имали су бољи крвни притисак.
Антитела
Студија из 2006. истраживала је везу између среће и ређег оболевања. Група у којој је био 81 учесник, примила је вакцину против хепатитиса Б. Након што су примили прве две дозе, учесници су себе оценили на девет позитивних емоција. Они који су били високо у позитивним емоцијама имали су скоро двоструко већу вероватноћу да ће имати висок одговор антитела на вакцину. Уместо да само утиче на симптоме, показало се да срећа буквално делује на ћелијском нивоу.
Имунитет
Изгледа да мрзовоља и недостатак осећаја среће слабе имуни систем. У експерименту из 2003. године, 350 одраслих особа се добровољно изложило прехлади. Пре експеримента истраживачи су их звали шест пута у две недеље и питали колико су искусили од девет позитивних емоција, попут осећаја енергије, задовољства и смирености тог дана. После пет дана у карантину, код учесника са најпозитивнијим емоцијама била је много мања вероватноћа од прехладе.
Карцином
Срећа је важан фактор и у тежим, дуготрајним стањима, а не само краткорочним боловима. У студији из 2008. учесници који су изјавили да су срећни и задовољни животом већину или све време имали су око 1,5 пута мање шансе за дугорочна здравствена стања попут хроничног бола или проблема са видом у наредне две године. Друга студија из исте године открила је да су се жене са раком дојке присећале да су биле мање срећне и оптимистичне пре постављања дијагнозе него жене којима није дијагностикован карцином. То сугерише да срећа и оптимизам могу бити одређена заштита од болести.
Бол
Студија из 2001. тражила је од учесника да оцене своје недавно искуство позитивних емоција, а затим (пет недеља касније) да оцене колико су искусили негативне симптоме. У негативне симптоме спадали су напрезање мишића, вртоглавица и горушица. Учесници који су пријавили највиши ниво позитивних емоција на почетку заправо су постали здравији током студије. Чињеница је да се здравље срећнијих учесника побољшало током пет недеља. Студија из 2005. сугерише да позитивне емоције такође ублажавају бол у контексту болести. Жене са артритисом и хроничним болом оцењивале су се сваке недеље на основу позитивних емоција као што су интересовање, ентузијазам и инспирација. Учеснице са већим степеном среће изјавиле су да немају више такав осећај бола као на почетку студије.
БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави
Препоручујемо
ЧУВА ВИД, РЕДУКУЈЕ ХОЛЕСТЕРОЛ: Сува шљива је много више од природног лека за пробаву
01. 01. 2023. у 22:21
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)