НЕ ОДЛАЖИТЕ РАЂАЊЕ: Доктор Ана Јеремић , клинички ембриолог - Вантелесна не може да заустави сат

Татјана Марковић

05. 01. 2023. у 21:00

НАПРЕДАК у области биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО), који се види у повећању успешности поступка, као и већој доступности ових процедура о трошку државе, никако не би требало тумачити као охрабрење женама да одлажу рађање.

НЕ ОДЛАЖИТЕ РАЂАЊЕ: Доктор Ана Јеремић , клинички ембриолог - Вантелесна не може да заустави сат

Фото Shutterstock

Јер, како у интервјују "Новостима", каже доктор Ана Јеремић, клинички ембриолог, шеф одсека кабинета за ембриологију у ГК "Народни фронт", унапређивање, и омасовљавање, поступака БМПО само повећава могућност зачећа, али не може да анулира све природне препреке за трудноћу.

Докторка Јеремић каже да Србија има намеру да као национални приоритет постави популациону политику, исказује кроз велика улагања у процесе БМПО. Тако је сада процедура потпуно бесплатна: за добијање првог детета неограничен број стимулисаних поступака са неограниченим бројем замрзавања и неограниченим бројем криоембриотрансфера, за добијање другог детета два стимулисана поступка са неограниченим бројем замрзавања и три криоембриотрансфера.

- Ово се односи на парове који раде поступак са сопственим репродуктивним материјалом, а старосна граница за жене је 45 година. За поступке са донираним ћелијама Република Србија плаћа паровима и женама без партнера, три поступка са донираним сперматозоидима или јајним ћелијама и три криоембриотрансфера, где је старосна граница 45 година. Ми смо једина земља у Европи која све напред наведено плаћа. Са друге стране, све ове погодности, никако не смеју бити повод женама за одлагање рађања, јер је БМПО крајња мера у добијању потомства.

* Значи, не сме се заборавити да ако се променио начин живота, биологија жене, ипак није?
- Не бих се сложила да се биологија жене није променила. Нажалост променила се у лошијем правцу. У пракси је све чешћи случај да имамо младе пацијенткиње које имају ослабљену резерву јајника, пацијенткиње са превременом оваријалном инсуфицијенцијом. То раније није био случај. Нажалост, такве пацијенткиње су кандидати за донацију репродуктивних ћелија. Са друге стране, све већи број пацијенткиња које због начина живота имају проблеме везане за репродуктивну ендокринологију, и којима је потребна помоћ неке од БМПО процедура, што не мора нужно значити и вантелесну оплодњу.

Фото: Приватна архива

* Да ли у БМПО важе исте законитости као код природног зачећа, што старији пар мања шанса за успех поступка?

- Да, правило је исто. Било природним зачећем, било путем вантелесне оплодње, што је жена старија шанса за успех се смањује у оба случаја. За разлику од мушкараца код којих се сперматогенеза обнавља, код жена то није случај и број и квалитет јајних ћелија се само може смањити, а на то се не може утицати. О томе сведоче бројне студије.

*Имате ли утисак да жене некад можда пребрзо, недовољно припремљене улазе у поступак, а да није испитан и регулисан рецимо ендокринолошки статус, хормони, инсулинска резистенција, гојазност, и колико то умањује могућност успеха?
- Конкретно у ГАК "Народни фронт" се посебно на ово обраћа пажња. Како на Одељењу стерилитета, са саветовалиштем за стерилитет, амбулантом и ендоскопском салом, где се парови прво јављају, тако и на Одељењу за вантелесну оплодњу у оквиру припреме за поступак, пацијенткиње подлежу детаљном испитивању које укључује увид у анамнестичке податке, основне анализе, хормонски статус, ултразвучни преглед са фоликулометријом, спермограм итд.

БИОПСИЈЕ ВЕЋ НА СТАДИЈУМУ БЛАСТОЦИСТЕ

* КОЈИ је најранији стадијум да се открију дефекти плода, може ли да се интервенише већ на нивоу оплођене ћелије?
- Већ у ембрионалном стадијуму у ту сврху се ради биопсија бластомера и материјал шаље на генетско испитивање, а ембриони замрзавају да би се сачекали резултати генетике. Постоје две основне врсте генетичких тестова: преимлантациони генетски скрининг у коме се добијају информације о броју хромозома и потенцијалним анеуплоидијама и преимплантациона генетска дијагностика где се анализирају појединачни гени и утврђује ризик од наследних болести. Некада су се биопсије бластомера радиле на стадијуму ембриона трећег дана, а данас се ради на стадијуму бластоцисте. И методе у генетичкој лабораторији су се усавршиле. Када добијемо извештај о генетици сваког појединачног ембриона, ради се криоембриотрансфер само здравих ембриона, тј. враћамо у материцу само генетички исправне ембрионе.

* То подразумева мултидисциплинарни приступ?
- По потреби се укључује консултација ендокринолога, хематолога, уролога и других специјалиста. Даље пре БМПО поступка, некада је потребно урадити хистеросалпингографију, хистероскопију, лапароскопију, инсеминације и некад се на овом путу испитивања проблем реши и пацијенткиња остане трудна без вантелесне оплодње. Ако и тад не дође до трудноће, имамо комплетно обрађену пацијенткињу тј. пар који је сада спреман за процедуру вантелесне оплодње.

* Где је место ембриолога у целом поступку БМПО, колико је важно да се изабере најбоља ћелија, време аспирације?
- Клинички ембриолог је неизоставни део тима једнако важан као и гинеколог, са којим чини тандем, без чијег заједничког рада и деловања није могуће доћи до циља. Све зреле јајне ћелије подлежу методама микрофертилизације и на том стадијуму се не ради селекција. Међутим, зрелост и квалитет јајних ћелија су важни, исто као и здрав сперматозоид, с обзиром на то да ће они заједно дати ембрион. Дан ембриотрансфера је стадијум за селекцију, којом приликом се одабирају најбољи ембриони тј. они који имају највећу шансу да дају здраву бебу.

* Ембриолози су укључени и у дијагностичке и терапијске процедуре?

- Да, и то у процедуре као што су: колекција ооцита приликом трансвагиналне аспирације фоликула, конвенционална ин витро фертилизација, интрацитоплазматско инјектирање сперматозоида, праћење морфокинетике, асистирани hatching, биопсије бластомера, ембриотрансфер, замрзавање и одмрзавање ембриона као и репродуктивних ћелија и ткива, технике селекције сперматозоида, као и многе друге.

Фото: Приватна архива

* Ипак, ембриолога, нема довољно?
- За државу са проблемом наталитета, као што је нажалост наша, неопходно је постојање много већег броја ембриолога. За очекивати је да по овом питању буду предузете одговарајуће мере да се ово питање реши, и то кроз континуирану и контролисану едукацију, као и кроз детаљно законско регулисање њиховог положаја укључујући и коефицијенте за утврђивање основне зараде. Разлог због којих их нема довољно лежи и у томе што је код нас ова област у експанзији тек последњих десетак година. Нажалост, статус ембриолога није онакав какав заслужују, и радимо на томе да побољшамо њихов положај.

* Које су нове светске смернице у БМПО, у којем правцу се иде на повећању успешности поступка?
- Дошли смо до момента кад упркос повећавању стопе биохемијских и клиничких трудноћа, стопа живорођене деце се није значајно мењала тј. достигла је свој максимум. Међутим с обзиром на то да се процедуре вантелесне оплодње стално усавршавају јер је ово сада "врућа тема", очекујемо да се то промени. Сада су актуелне додатне процедуре као што су преимлантациона генетска дијагностика, ин витро матурација ооцита, али и друге процедуре која су сада у фази испитивања и које су показале корист код одређене групе пацијената. Стога би се могло очекивати да и те процедуре уз индивидуални приступ додатно побољшају коначни исход.

ГЛАСНО "НЕ" ЗЛОУПОТРЕБАМА

НАПРЕДАК науке, свакако, доноси бољитак, али има и екстрема, такође омогућених истим напретком, рецимо да се прекидају трудноће када није жељени пол детета?
- Сваки напредак науке на било ком пољу доноси са собом и нове могућности злоупотребе, међу којима спада и ова коју сте навели. Међутим, на струци је да јасно и гласно каже "НЕ".

* Колико БМПО је ове године урађено у "Фронту" и који је проценат успешности?
- ГАК Народни фронт из године у годину повећава број парова којима се на овај начин помаже. У 2022. години на нашој клиници је урађено више од 750 стимулисаних поступака вантелесне оплодње са успешношћу од око 50 одсто! Да нагласим да поступке вантелесне оплодње никако не треба мешати са интраутериним инсеминацијама. Ово је све плод сјајног тима, велике посвећености свих нас на челу са проф. Жељком Миковићем и проф. Младенком Васиљевићем. Јако смо поносни и срећни што све већем броју парова који се боре са стерилитетом помажемо и то са оваквом успешношћу.

* Да ли је нешто другачије када се ради са замрзнутим ембрионима и колико је досад било таквих поступака?

- Поступак са одмрзнутим ембрионима је једноставнији и комфорнији за пацијенткињу јер не пролази кроз хормонску стимулацију као у случају стимулисаних поступака. У овој години на нашој клиници је урађено 93 криоембриотрансфера, а извршено је замрзавање бластоциста код 180 парова. Очекујем да ће их у будућности бити више, с обзиром на то да држава сада плаћа замрзавање свих ембриона.

БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.

20. 12. 2024. у 15:17

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ЛЕПЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ АТИНЕ: Лесор успешно оперисан након тешке повреде ноге