Брчко: Експлодирала мина услед поплава, у БиХ 22 жртве поплава
20. 05. 2014. у 12:22
Штаб за ванредне ситуације Бијељине вечерас је саопштио да је пробијен дрински насип код Старе Раче и да је водостај реке Саве у стагнацији
Центар за уклањање мина Босне и Херцеговине (БХМАЦ)располаже информацијама да је на подручју дистрикта Брчко вода помакла минско поље и да је дошло до експлозије једне мине, при чему нико није повређен.
На више локација где се вода повукла пронађене су бомбе, гранате и оружје, пренела је Фена.
Из Центра апелују на грађане да, уколико уоче минско експлозивна средства, да их обележе импровизираним ознакама те да их не дирају и обавесте цивилне заштите, полицију, припаднике оружаних снага БиХ или тимове БХМАЦ-а, саопштено је из Центра за уклањање мина у БиХ.
Сви оперативни тимови Центра присутни су на поплављеним подручјима где се вода повукла, с циљем прикупљања информација о променама граница мински сумњиве површине које су проузроковале водене бујице и клизишта.
Центар за уклањање мина БиХ ће урадити процену мински угрожених подручја захваћених поплавама и процену штете, а до краја маја ће бити израђена листа мински најугроженијих локација и процена минске ситуације на подручјима погођеним поплавама.
Центру за уклањање мина БиХ јављају се организације за противминско деловање које нуде помоћ у ургентним ситуацијама и хитним интервенцијама деминирања.
У петак ће бити одржан регионални састанак за хуманитарно деминирање на коме ће се основати регионални стручни тим за деловање у кризним ситуацијама на подручју Србије, Хрватске и БиХ, наводи Фена.
На захтев БХМАЦ-а током ноћи стиже белгијска прва помоћ у Босну и Херцеговину - оперативни тим Белгијске војне академије, који долази као подршка белгијском тиму за спасавање и тиму БХМАЦ-а, који ће данас беспилотном летелицом снимити подручје Маглаја и Добоја.
Центар за уклањање мина у БиХ упозорио је да су поплаве покренуле мине и однеле знакове којима су била обележена опасна подручја, па се тако у Приједору после повлачења воде појавио у дворишту породичне куће фрижидер пун бомби.
Најугроженија подручја од мина су, како је упозорено, Тузлански кантон, регије Добоја, Маглаја, Олова, Унско санског-кантона и Босанске Посавине која су и највише погођена поплавама.
Штаб цивилне заштите Тузланског кантона упутио је апел свим грађанима укљученим у механичко чишћење плавних и наноса клизишта да посебну пажњу обрате на евентуалну појаву неексплодираних убојних средстава.
То се посебно односи на подручја у близини некадашњих линија разграничења.
Такође, минска опасност у великој мери је присутна у сливовима река Босне, Спрече, Усоре и Криваје, упозорили су из овог штаба.
Наиме, како је објашњено, услед поплава, водене бујице и клизишта су померила поједина минска поља и однеле знакове минске опасности.
Тако су, након повлачења воде, на три места на подручју Приједора лоцирана минско-експлозивна средства.
У двориште једне куће вода је донела фрижидер у којем је девет бомби, у месту Средицама код Приједора лоцирана је једна минобацачка граната, а у Бишћанима, где се вода још није повукла, уочена је пластична канта у којој има бомби и муниције.
У договору са деминерима, сва лоцирана неексплодирана убојна средства биће уклоњена сутра у јутарњим сатима, објавио је "Дневни аваз".
У БИХ 22 ЖРТВЕ ПОПЛАВА
Поплаве су однеле 22 живота у Босни и Херцеговини, због чега је данашњи дан проглашен за дан жалости.
Водећи епидемиолог у БиХ Жељко Лер је изјавио да посебан проблем представљају животиње које су се удавиле у поплави, због чега прете стомачна обољења и жутица.
Упозоравамо становништво да пије само прокувану или флаширану воду. Нема масовне инфекције, али је за неке болести период инкубације две до три недеље, рекао је Лер.
Председништво БиХ је најавило да ће организовати међународну донаторску конференцију и затражило да банке размотре хипотеке на куће уништене у поплавама.
Министар спољних послова БиХ Златко Лагумџија је оценио да су штете од поплаве и око 2.000 клизишта огромне, наводи АП.
После рата, људи нису ништа имали. Ни сада ништа немају, осим банкарских зајмова које су узели како би обновили куће, рекао је Лагумџија.
Штаб за ванредне ситуације Бијељине вечерас је саопштио да је пробијен дрински насип код Старе Раче и да је водостај реке Саве у стагнацији.
После пробијања насипа код Раче, почело је опадање водостаја, пренела је Фена.
Током ноћи са тог дела дринског насипа извршена је евакуација становништва и стоке.
Градоначелник Бијељине Мићо Мићић рекао је раније данас да су насипи сигурни и да река Сава не продире више у Семберију.
Из главног града Српске је поподне стигла информација да свим пунктовима за помоћ недостаје хране. Стога се апелује да уколико неко има могућност да на неку од локација, Ватрогасни дом, Паприковац или Дом омладине, однесе храну (конзервирану најбоље) учини то одмах.
Према његовим речима, у поплављеном подручју код Раче вода је 1,3 метра виша од нивоа Саве, због чега ће на предлог стручњака и уз одобрење Републичког кризног штаба бити пресечен део насипа како би вода из поплављених села отекла у Саву и Дрину.
Из Управе Цивилне заштите РС наводе да је на подручју општине Доњи Жабар утврђен насип у месту Копаница и река Сава се више не излива на том подручју. На утврђивању тог дела насипа биле су ангажоване Оружане снаге БиХ, а у овој општини и даље је под водом око 50 кућа.
Општински Штаб за ванредне ситуације у Шамцу одлучио је да данас основни задатак буде уклањање угинуле стоке. Пошто је у граду остало око 25 одсто становништва, а ниво воде опао за један метар, одлучено је да штаб покуша да се приближи граду што је више могуће. Донесена је и одлука о увођењу полицијског часа који ће трајати од 22 до 6 часова.
У општини Модрича активности су усмерене на доставу хране, воде, лекова, хигијенских пакета и других потрепштина у местима која су била угрожена поплавама. У насељу Јања у току је чишћење и дезинфекција терена, а у градском језгру испумпавање воде из подрума и са улица.
Прочитајте још:
rs
20.05.2014. 13:01
hvala sto objavljujete vesti iz Republike Srpske
Iz Crvenog krsta Srbije su poručivali da im više ne treba ni hrane ni volontera pa bi bilo lepo da hitno , svu hranu na zalihama pošalju u Srpsku koja je nastradala mnogo više nego uža Srbija. Mi ćemo skupiti opet a Srpska nem ni odakle. Inače, Srbija kao zemlja kandidat za ulazak u EU ima pravo i na pomoć od EU a Srpska nema ni to. Mnogo je gore stanje s druge strane Drine nego ovde.
@DejanBg - Dejane probudi se. Srbija je drzava, a Srpska entitet u okviru drzave BiH. BiH ce na prijedlog Hrvatske dobiti pomoc iz tzv. IPA fondova (predpristupni fondovi EU). Shodno potrebama drzava BiH ce podijeliti pomoc svojim entitetima i distriktu Brcko. Nemoj da brines za Bosnu.
@DejanBg - Tačno je tako. Iz Srbije se skuplja po mestima humanitarna pomoć za RS i Bih, ali kamioni imaju problema sa prelaskom granice. Rusi se spremaju, ako već i nisu, da dopreme pomoć, međutim sve to ide komplikovano jer je reč o državi BiH.
Коментари (2)