Мали Зворник: Одронило се цело брдо, у среду наставак евакуације Моровића и Вишњићева

Новости онлине/ Агенције

20. 05. 2014. у 09:21

Друга фаза подразумева евакуацију деце, жена и старих. У првој фази евакуисана су лица која су у Моровић била смештена због евакуације из Јамене

На територији Републике Србије до сада су евакуисане 31.873 особе са угрожених подручја, поплављено је 2.260 објеката, а угрожено још 1.763.

У бујичном налету реке Добраве живот је изгубила 70-годишња старица која није желела да изађе из куће. Једна особа изгубила је живот у поплавном таласу који је захватио Свилајнац.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је да је стање у поплављеним подручјима стабилно, али да опасност још није прошла те да очекује да од петка може да се каже да се иде у постепено смиривање.

Прочитајте још:


НАСИПИ ИЗДРЖАВАЈУ

Водостај Саве код Шапца нижи за четири центиметра у односу на синоћ. Сви насипи издржавају


СТО МИЛИОНА ДИНАРА ЗА УГРОЖЕНЕ

Скупштина Србије издвојиће за угрожене сто милиона динара од новца предвиђеног за санацију зграде парламента, каже Маја Гојковић.


У ШАБАЦ СТИЖЕ ХРАНА

Руским хеликоптером у Шабац ће данас бити допремљена хуманитарна помоћ грађанима са поплављених подручја.

Хеликоптером К- 32 биће достављени прехрамбени производи и оно што је непходно за прву помоћ, изјавио је Тањугу заменик руског министра за ванредне ситуације Едуард Чижиков.


ДО САДА ЕВАКУИСАНО 30.873 ЛИЦА

На територији Републике Србије са подручја угрожених поплавама до сада су евакуисане 30.873 особе, од чега је са подручја Обреновца евакуисано 13.603 људи, а најтежа ситуација је у Обреновцу, Крупњу, Сремској Рачи и Јамени, наводи се у извештају Министарства унутрашњих послова Србије.

Кроз прихватне центре из општине Обреновац прошло је преко 10.000 људи, од чега се један број евакуисаних после евиденције сместио код родбине, а евакуација и достава хране и воде и даље је у току.

Хеликоптерска јединица Министарства унутрашњих послова, која је имала преко пет сати налета, превезла је више од тону и по хране за бебе и одрасле, доставила је потребне лекове и евакуисала становништво из Забрежја.

Припадници Војске Србије, према саопштењу, евакуисали су 1.251 особу са територије Обреновца, од тога 71 ваздушним путем. Када је реч о Костолцу ниједан објекат копова и електрана у термоелектрани Костолац и Теко "Б" Дрмно није поплављен, а водостај Млаве је у благом опадању.

Тренутно се обавља препумпавање воде са три велике пумпе из електраниног постројења. Поред тих пумпи, разливену воду у главно утвђено корито реке, такође у околини електране ТЕКО Б Дрмно препумпавају пумпе које су добијене као помоћ из Француске и Чешке. Такође, ојачавају се постојећи и изграђују нови заштитни насипи који имају сврху да воде преусмере даље од Копова и Електрана Дрмно.

На предлог команданта Републичког штаба за ванредне ситуације, на подручју Сремске Митровице превентивно су евакусани мештани из Вишњићева и Моровића у прихватни центар у Руми.

Одбрамбени насипи у реону Чеврнтија, Дреновац, Силос за сада је стабилно, наводи се у саопштењу и додаје да је у току превентивна, делимична евакуација из делова насеља Дреновац, Бановићи, Шеварице, Причиновић, Мајур, Мишар, Орашац, Мрђеновац и Миокус.

У Колубарском округу угрожено је 1.250 домаћинстава са преко 3.500 грађана и до данас је евакуисано 6.500 особа. На територији Србије, према Министарству, угрожена су 1.763 објекта, а поплављено је 2.260.


АМСС: ПРОХОДНИЈИ ПУТЕВИ

Како је саопштио јутрос АМС С, набујале реке за собом остављају наносе земље и муља на коловоз, док је на појединим деоницама коловоз у великој мери оштећен, што додатно отежава проходност путева.

Затворени су за све категорије возила гранични прелази Сремска Рача, Бадовинци и Мали Зворник преко старог моста, док је на осталим граничним прелазима задржавање путничких возила до 30 минута.

Непроходне су деонице Сремска Митровица - Богатић, Моровић - Јамена, Јагодина - Глоговац - Медвеђа, Братанац - Кличевац - Речица, Осечина - Доње Црниљево, Јагодина - Глоговац - Медвеђа, Лозница - Мали Зворник - Љубовија, Рогачица - Костојевићи, Рогачица - Бајина Башта и Пожаревац-Велико Градиште.

И деонице Љиг - Латковић, Дићи - Бољковци, Сремска Митровица - Дреновац - Шабац, Крупањ - Шљивова, Крупањ - Мачков Камен, Ваљево - Дреновац, Иверак - Караула - Уб, Лазаревац - Аранђеловац -Топола, Лазаревац - Белановица - Рудник, Свилајнац - Деспотовац, Жагубица - Крепољин - Петровац на Млави, такође, су непроходне.

Саобраћај је обустављен и на деоницама Кадина Лука - Срасле Букве, Белановица - Ваган, Венчане - Даросава, Горња Трешњевица - Шаторња, Тополовник-Рам, Аранђеловац - Раниловић, Аранђеловац - Бошута, Зупањац - Горња Топлица, Мионица-Боговођа-Зупањац, Дудовица - Враћевић, Гучево - Бања Ковиљача.

И на деоницама Калиновац - Новаци, Матијевац-Градојевић, Мионица - Мушић, Партизани - Белановица, Крупањ - Коренита, Радаљска Бања Лончаник - Уб, Михајловац - Смедеревска Паланка, Селевац -Смедеревска Паланка, Пожаревац - Врбница, Лапово - Марковац, Страгари - Шаторња, Светиња - Топола саобраћај је, такође, обустављен.


Саобраћај је обустављен и на деоницама Топола - Доња Шаторња - Рудник, Јагодина - Лоћика, Бершићи - Бањани, Ваљевска каменица - Каменичко брдо, Причевић - Пецка, Раља - Смедеревска Паланка, Орљево - Рашанац, Шабац - Обреновац, Стублине - Уб, Крупањ - Лозница, Осечина - Лозница, Липнички шор - Текериш, Накучани - Матијевац, Дебрц - Градојевић.

И на деоницама Доње Црниљево, Градојевић, Ваљево-Словац, Љиг - Рудник Зупањац - Рудник, Косјеричх - Варда, Парагово - Иришки Венац, Мионица-Љиг, Љиг-Белановица и Белановица-Аранђеловац, Мионица-Наномир, Лајковац-Љиг, Даросава - Белановица, Светиња - Шабац, Топола - Рача, Шабац - Ваљево - Косјерић саобраћај је обустављен.

СПАЉИВАЊЕ ЖИВОТИЊСКИХ ЛЕШЕВА

Влада Србије донела је данас одлуку да, због ванредне ситуације изазване поплавама у Босни и Херцеговини, одобри да се лешеви животиња из БИХ спаљују у Србији.


НАРЕЂЕНА ЕВАКУАЦИЈА НАСЕЉА МЕТАЛОР И ОРЕШАЦ У СМЕДЕРЕВУ

Дунав код Смедерева, према проценама, сутра ће достићи коту ванредне одбране од поплава, пa je наложено становницима Рибарског насеља Металор и викенд насеља Орешац, која се практично налазе у кориту реке односно небрањеном подручју, да се хитно евакуишу са тог подручја.

Око 35.000 џакова са песком постављено је на прву линију одбране Смедерева од Дунава, од Железничке станице до пристаништа односно Старе луке.

Командант градског Штаба Јасна Аврамовић упозорила је грађане да не померају џакове са песком и урушавају одбрамбени насип, јер ће због тога бити најстрожије санкционисани.


ОТЕЖАН РАД ПОЈЕДИНИХ ГРАНИЧНИХ ПЕЛАЗА И ЦАРИНЕ

Управа царина саопштила је данас да се последице поплава и даље одражавају на функционисање царинских испостава и граничних прелаза на западу земље.

Отежан је рад испостава у оквиру царинарнице Шабац, те је тако и даље у прекиду на испоставама Сремска Рача, Бадовинци, док је Трбушница отворена само за путнички промет.

За сада је прелаз Мали Зворник проходан и отворен за робни саобраћај, али треба имати на уму да је тај прелаз удаљен око два километра од потенцијалног клизишта где брдо ''Камен'' прети да се обруши у Дрину.

Због тога што је читаво подручје и даље угрожено и нестабилно, Управа царина препоручила је превозницима да га и даље заобилазе и да користе прелазе који су јужније - Котроман и Увац.

У царинарници Ужице ситуација је иста као и јуче, па се за робни промет ка Босни могу користити прелази Котроман и Увац, док преко царинске испоставе Бајина Башта могу да пређу само празна теретна возила.



БАЈИНА БАШТА УГРОЖЕНА НОВИМ КЛИЗИШТИМА

БАЈИНА БАШТА - Нова клизишта погоршавају из дана у дан све тежу катастрофу на подручју општине Бајина Башта, рекао је Танјугу председник ове општине Радомир Филиповић.

"У целој општини нема ни један исправан путни правац. Комплетна путна инфраструктура уништена је у селима Рогачица, Црвица, Овчиња, Гвоздац, Дуб, Костојевићи и даље према Бачевцима и Дебелом брду", каже Филиповић.

У општини Бајина Башта евакуисано је око 500 људи који су смештени код рођака,а многим селима храна и вода допремају се пешке, каже Филиповић.

Он истиче да се стабилизује водоснабдевање Ии снабдевање електручном енергијом , јер су од 111 уништених трафостаница, тренутно у погону 109.

Штета коју су поплаве и клизишта направиле у Бајиној Башти још увек није процењена.


"Требаће нам много новца јер је ситуација катастрофална. Преко пет општинских будзета сигурно,зато смо отворили динарски и девизни рачун за уплате за санацију штете",истиче Филиповић.

У Бајину Башту стиже свакодневно помоћ из градова и општина Западне Србије,а по речима Филиповића, недостају им нафта,машине и грађевински материал.

ТРСТЕНИК И ДАЉЕ БЕЗ ВОДЕ

Трстеник је након пет дана тек претходне ноћи добио само техничку воду, док није извесно када ће пијаћа вода бити пуштена, саопштено је из општине Трстеник.

"Што се тиче пијаће воде, питање је када ће моћи да се оспособи цевовод, зато што су три трстеничка изворишта, три акумулациона језера и црпне станице потпуно поплављени и уништени и мораће да се поново изграде", каже председник општине Трстеник Мирослав Алексић, а наводи се у саопштењу.

Од Трстеника су, како се наводи у саопштењу, одсечена села Планиница и Глободер и већ шести дан старима и болеснима се лекови достављају преко шумских путева, док се још не назире рок када ће до њих пут бити проходан.


"Пут према Планиници у дужини од пет километара је на 11 места у прекиду од 70-100 метара и тешка механизација је трећи дан на терену и покушавају да санирају пут. На том правцу јавила су се и два одрона која праве додатни проблем", рекао је Алексић.

Он је додао и да је приоритет у наредна два јесте пробијање пута до Планинице и Лободера где је око 70 домаћинстава и 250 људи одсечено од града.

ПОТРЕБНА ПОМОЋ БОЛНИЦИ У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ

Општа болница Стефан Високи у Смедеревској Паланци, која је шести дан без воде, збрињава све пацијенте успешно. Једна цистерна је намењена искључиво за потребе пацијената. Ипак, болници су хитно потребна санитетска и хигијенска средства: машине за прање и дезинфекцију подова, опрема за мануелно одржавање подова, постељина, Памперс пелене за одрасле, влажне марамице, течни сапун за прање руку са дезинфицијенсом, течно концентровано средство за прање подова, течно комбиновано средсво за дезинфекцију санитарија, детерџент за прање посуда, детерџент за прање рубља...


СЛИВАЊЕ КОЛУБАРЕ У КОПОВЕ ЗАУСТАВЉЕНО

Чињеница да је сливање Колубаре у копове заустављено је изузетно значајна, јер би сваких десет центиметара пораста нивоа донело милион кубика воде више, односно пораст нивоа од једног метра значио би нових 10 милиона кубика, саопштио је данас ЕПС.

У саопштењу је наведено да према првим показатељима, мерења количине воде која се улила у тамнавске копове извршена након што се река Колубара вратила у своје корито, показала су да се на простору "Тамнава-Западног поља" налази око 210, а у копу "Велики Црљени" око 26 милиона кубика воде.

На површинском копу Поље "Д" у производни процес укључен је Други БТО (багер-трака-одлагач) систем, где роторни багер "глодар 3" откопава земљу изнад угља.

Ускоро се очекује и укључивање Петог БТО система на овом копу у рад, а изузетно је битно што је већ успостављен производни процес на једном од два копа која су делимично поплављена.

Тиме су сачувана и села у окружењу која би, да насип није подигнут у ноћи између недеље и понедељка, сигурно била поплављена наредних дана, закључује се у саопштењу.


КРАЉЕВО: ПОЧЕЛА АСАНАЦИЈА ПОПЛАВЉЕНОГ ПОДРУЧЈА

Завод за јавно здравље из Краљева и Ветеринарски институт, увелико раде на асанацији поплављених подручја на територији Краљева, а приоритет у овом тренутку је насеље Грдица, где је према проценама Сстаба за ванредне ситуације, било поплављено највише домаћинстава.

Ветеринар специјалиста Ветеринарског института из Краљева Миодраг Рајковић рекао је Тањугу да је до сада извршена асанација око 150 домаћинстава у краљевачком насељу Грдица.

"Мислим да ћемо већ у току сутрашњег дана завршити комплетну дезинфекцију и дератизацију у овом насељу", каже Рајковић.

С обзиром да Ветеринарски институт из Краљева покрива неколико округа у Србији, Рајковић каже да је тренутно најкритичнија ситуација у селу Обрез, у општини Варварин, Грабовцу код Трстеника и у Балуги код Ццацка, где се још чека да се вода повуче.

Дезинфекција и дератизација у Краљеву

БОРБА СА ВОДОМ КОЈА ДОЛАЗИ КРОЗ ШУМЕ ИЗ ХРВАТСКЕ

Браниоци Сремске Раче, Моровића, Вишњићева и Босута улажу и данас максималне напоре да се изборе са водом која долази кроз шуме из Хрватске, јавља репортер Тањуга са прве линије одбране.

Главна одбрана од изузетно велике количине воде која, заједно са муљем, великом брзином надире кроз шуму, тренутно се спроводи на локалитету Крива рампа, који се налази у шуми, на око три километра удаљености од Сремске Раче.

То је у први мах била друга линија одбране, али је прва - насип на Јанковића рампи, два километра дубље у шуму попустила, па је сада Крива рампа прва на удару воде.


МИХАЈЛОВИЋ: ТЕК НАС ЧЕКА ВЕЛИКИ ПОСАО

Министарка саобраћаја Зорана Михајловић изјавила је данас да још нема тачних података о томе колико се особа води као нестало, и напоменула да државу тек чека велики посао, а то је асанација терена и санирање последица поплава.

"Формирана је комисија владе за процену штете, која је имала прву седницу. Ми сад полако покушавамо од локалних самоуправа да добијемо потатке који су нам неопхосни да би што пре ктренули у други део а то је асанација терена, како бисмо људима омогућили колико толико нормалан живот", рекал је министарка за Б92.

Она је напоменула и да хране има довољно и да ће је бити и даље, и из робних резерви, као и струје.


ЈЕШИЋ: ЗА САДА УСПЕШНА ОДБРАНА У СРЕМУ

Потпредседник Владе Војводине и командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић изјавио је данас да у најугроженијем рејону сремских насеља, у општинама Шид и Сремска Митровица, није било пробијања насипа и одбрана је за сада успешна.

Јешић је рекао Тањугу да је нешто пре 15 сати завршен обилазак целог терена и да је на лицу места утврђено да се сва насеља бране са успехом.

"Урадили смо и авионски преглед терена, али и обилазак свих насипа у рејону насељених места Моровић, Вишњићево, Босут и Сремска Рача и утврдили да се сви насипи држе и да нема никаквог цурења ни пробијања", рекао је Јешић, додајући да црпна пумпа код Босута, на ушћу реке Босут у Саву ради пуном снагом.

Он је нагласио да је ситуација под контролом, али и да је прилично озбиљна.


СРЕМСКА МИТРОВИЦА: АПЕЛ БАНКАМА ВРАТИТЕ НОВАЦ У БАНКОМАТЕ

Потпредседник Владе Војводине и командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић је рекао и да је у општини Сремска Митровица део банака испразнио своје банкомате, што је створило проблем грађанима и онима који се у тој општини налазе као волонтери на пословима одбране од поплава.

"Одмах смо преко Центра за логистику Покрајинског штаба за ванредне ситуације упутили апел банакама да се новац врати у банкомате, што је врло брзо и учињено", казао је Јешић, похваливши брзу реакцију банака.


ШАБАЦ: НАСИП СТАБИЛАН, НЕМА ОПУШТАЊА

На поплављеним подручјима општине Шабац ситуација је стабилна али далеко од тога да се можемо опустити, изјавио је заменик Кризног штаба Бобан Бирманчевић.

Он је рекао да ће се наставити са свим мерама и активностима у складу са задацима кризног штаба.

Бирманчевић је рекао да је насип стабилан, а да кризни штаб гарантује грађанима да ће их заштити од евентуалног поновног угрожавања.

Он је навео и да ће се на седници кризног штаба дефинисати шта и како ће се радити током ноћи и наредног јутра како би се наставило са ојачавањем насипа.

Према његовим речима, током дана било је проблема који су постали правило, али су се сви успешно решавали.


МАРИЋ: СТАЊЕ СТАБИЛНО, АЛИ ОПАСНОСТ НИЈЕ ПРОШЛА

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је данас да је стање у поплављеним подручјима стабилно, али да опасност још није прошла те да очекује да од петка може да се каже да се иде у постепено смиривање.

Он је данашњи дан окарактерисао као миран, али напет.

''Опрезни смо, пуно је присуство и мобилност, али нема ескалација, као што смо имали у Обреновцу јуче поподне'', рекао је за РТС Марић.

Оцењујући да после свих искустава нема човека у Србији који ће рећи тачан датум и дан када ово престаје, он је навео да су његова очекивања да негде од петка може да се каже да идемо у постепено смиривање.

Марић је навео да, ипак, никад не може да се пренебрегне чињеница да може да дође до тога да подземне воде неким токовима дођу и изненаде нас.

''Чак и ако се буде знао датум опадања водостаја то за нас не значи да ћемо ми смањити капацитете. Ово је стање које ће потрајати, и у смислу бриге за људске животе, а много ће дуго трајати да сва места доведемо у функционално стање да људи могу да живе. И то је тек много тежи и мукотрпнији посао који нас чека'', рекао је Марић.


У КРУПАЊ СТИГЛО 12 ТОНА ХУМАНИТАРНЕ ПОМОЋИ ИЗ ЛЕСКОВЦА

У Крупањ је данас стигло 12 тона хуманитарне помоћи коју су прикупили грађани и свештенство града Лесковца.

Уз благослов владике нишког Јована, дошли смо у Крупањ да помогнемо угроженом народу и да им уручимо помоћ коју смо прикупили при Саборном храму Св. Тројице на територији општине Лесковац, рекао је свештеник Ђорђе Љубинковић.

Он се захвалио грађанима Лесковца и свештенству Саборног храма које је даноноћно прикупљало помоћ за овај угрожени народ.

"Овде тренутно има 12 тона робе, дечје и гардеробе за одрасле, пелене и храна за бебе, све оно што смо мислили да им је потребно", рекао је свештеник Љубинковић.


ПОМОЋ ИЗ ПРИЈЕПОЉА ЗА ПАРАЋИН, ПОЖЕГУ, КОСЈЕРИЋ И БАЈИНУ БАШТУ

Пријепоље је са око два милиона динара помогло угрожене од поплава и клизишта у Србији, потврдио је председник те општине Емир Хашимбеговић.

Тако је упућена хуманитарну помоћ Парћину вредна милион динара, а општинама Пожега, Косјерић и Бајина Башта уплаћено је по 300 000.


САВА СЕ ПОВЛАЧИ КОД СРЕМСКЕ МИТРОВИЦЕ

Генерал Младен Курибак каже за РТС да је ситуација у Моровићу и Вишњићеву под контролом и да је евакуисано око 60 деце, жена и старих. Сава се повлачи код Сремске Митровице.

СТАРИЦА СТРАДАЛА У БУЈИЧНОМ НАЛЕТУ

У бујичном налету реке Добраве у Ориду код Шапца живот је изгубила 70-годишња старица која није желела да изађе из куће, јавља извештач РТС-а.


ПЕТ ХЕЛИКОПТЕРА ПОМОЋИ ЗА ЉИГ

Свакога дана у Општину Љиг стижу донације са свих страна, па је тако Влада Србије послала пет хеликоптера са помоћи у пијаћој води и намирницама, а МУП Србије велику донацију у оброцима и води за пиће, објавила је та Општина.

"Посебну захвалност дугујемо и нашим суграђанима који тренутно живе ван општине Љиг који се организују и на све могуће начине покушавају да помогну својим суграђанима и свом граду, као што су Вукоасв Средојевић и Милан Перлић, који су донирали два комбија са око 5.000 литара пијаће воде", наводи се у саопштењу те општине.


ГАШИЋ: АБХО ВОД ПОМАЖЕ ТРСТЕНИКУ

Министар одбране Братислав Гашић изјавио је у Трстенику, где су поплаве оставиле 15.000 мештана без пијаће воде, да ће сутра један АБХО вод Војске Србије доћи у то место да помаже у асанацији терена.

Гашић је новинарима током обиласка Трстеника и села Грабовац рекао да је данас на влади постигнут договор да министарство пољопривреде поведе комплетну акцију асанације терена широм Србије, "с обзиром да има веома много поплављених места у Србији и наш АБХО центар не може то да стигне".

"Добра вест је да је данас договорено и са Универзитетом у Крагујевцу да студенти Хемијског факултета буду заједно са њима и да помогну у сређивању терена", рекао је Гашић.



МУП: НА ТЕРИТОРИЈИ СРБИЈЕ ЕВАКУИСАНО 31.873 ЉУДИ

На територији Републике Србије до сада су евакуисане 31.873 особе са угрожених подручја, поплављено је 2.260 објеката, а угрожено још 1.763, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

До сада је ангажовано 3.564 ватрогасаца-спасилаца, 847 возила, 429 пумпи и 141 чамац.

Припадници ватрогасно-спасилачких јединица евакуисали су 7.450 особа, а спасили 4.713.


СВИЛАЈНАЦ: ИЗГУБИО ЖИВОТ У ПОПЛАВИ

Једна особа изгубила је живот у поплавном таласу који је захватио Свилајнац, саопштила је Информативна служба Скупштине општине Свилајнац.

Реч је о осамдесетогодишњаку, а обдукцијом у Општој болници у Ћуприји је потврђено да је умро од последица дављења, изјавио је председник општине Предраг Милановић.

"Ради се о човеку који је живео сам и кога је полиција три дана покушавала да евакуише из његове куће у улици која је била једна од најугроженијих у поплавном таласу у Свиљанцу", рекао је Милановић.


ДИКОВИЋ: У ЗОНИ ШАПЦА СТАБИЛНО

У зони Шапца која је угрожена реком Савом је стабилно, а не би требало да буде великих проблема, изјавио је начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, који је и командант кризног штаба.

Он је после седнице тог штаба рекао да су бедеми заштићени, али да су пуни воде тако да су могућа цурења.

"Организоваћемо службу у току ноћи, контролисати стање и мислим да не би требало да буде великих проблема", рекао је Диковић.

Он је навео да је стање у зони Шапца стабилно - у горњем делу повољно "са великим могућностима да дође до одређених проблема које ћемо надам се успети да решимо".

"Данас смо доста тога урадили, сутра настављамо рад заједно - припадници полиције, војске и грађани који се одазивају на наше позиве", рекао је он.

Према његовим речима и грађани дају пун допринос нормализацији стања и реализацији задатака у одбрани од поплава.


ВУЧИЋ: ПОНОСАН САМ НА ВОЈСКУ, ПОЛИЦИЈУ И МИНИСТРЕ

Премијер Александар Вучић изјавио је да је поносан на војску и полицију и на министре како су се показали у борби са поплавама, али и упозорио да има оних државних службеника који су сматрали да није њихов посао да учествују у акцијама помоћи и раду на терену.

Вучић је поручио да је лако оцењивати и коментарисати из топле собе док су се људи борили са стихијом и смрзавали у хладној води и спасавали људе.

Реагујући на неке коментаре о амфибијама које је користила ВС у борби против водене стихије Вучић је навео да их имамо 12 и да је све што је било потребно војска ангажовала на свим локацијама.

"Тако је било, тако ћемо и радити и они су заслужили признања а не неутемељену критику", рекао је Вучић који је додао је њему савест чиста и да ради 24 сата дневно, а да се ти који који критикују запитају шта су радили.

Коментарисући рад појединих државних службеника којима је, како је рекао, тешко да оду до Обреновца и који су говорили да им то није у опису посла или да нису за то плаћени, Вучић је казао да су то они који на посао долазе само да би "прошетали најмодерније ципеле са високом штиклом и најскупље ташне и које су у појединим министарствима запошљаване тако да седе и не раде ништа".


У СРЕДУ ДРУГА ФАЗА ЕВАКУАЦИЈЕ МОРОВИЋА И ВИШЊИЋЕВА

Друга фаза превентивне евакуације мештана Моровића и Вишњићева мора се спровести током сутрашњег преподнева, одлучио је Кризни штаба у Моровићу Републичког штаба за ванредне ситуације.

Портпарол кризног штаба у Моровићу Никола Видић навео је да се превентивна евакуација обавља у четири фазе у два места у општине Шид, а прва је обављена синоћ и у њој су, према према наређењу кризног штаба, евакуисана лица која су у Моровић била смештена због евакуације из Јамене у Руму.

Друга фаза подразумева евакуацију деце, жена и старих и она се мора завршити сутра.

"Превентивна евакуација се обавља искључиво у Моровићу и Вишњићеву, а да не би било других шпекулација, наложена је искључиво због тога што не располажемо податком којом силином надолази вода која се кроз шуме излива у Хрватској и директно угрожава Вишњићево и Моровић", рекао је Видић.

Он је нагласио да је стање насипа у та два места одлично, да су чврсти и урађени перфектно, али да се евакуација мора спровести, јер се не сме дозволити да било чији живот буде у опасности.


СТРУЧЊАЦИ ЦИП-А ПРОЦЕЊУЈУ СТАЊЕ У МАЛОМ ЗВОРНИКУ

Стручњаци Саобраћајног института ЦИП обишли су данас магистрални пут Лозница - Љубовија - Бајина Башта, који је већ шести дан у прекиду због клизишта.

Председник општине Мали Зворник Милан Богићевић изјавио је Тањугу да се ускоро очекује и њихово званично мишљење о стању на тој деоници.

Стручњаке ЦИП-а упутила је, према Богићевићевим речима, министарка саобраћаја Зорана Михајловић.

"Ја сам од њих тражио да кажу да ли је пут безбедан или није како бисмо могли да применимо одређене мере, они су данас обишли терен, и наредних дана даће своје мишљење о томе, и нама, и министарству саобраћаја", навео је он и објаснио да су представници Института имали увид у 3Д модел терена који је пре тога снимљен хеликоптером.


ТАСОВАЦ:СЕДМА СИЛА ПОКАЗАЛА НАЈЛЕПШЕ ЛИЦЕ ПРОФЕСИЈЕ

Министар културе и информисања Иван Тасовац захвалио је вечерас новинарима, сниматељима и фоторепортерима, јер су протеклих дана, извештавајући о полавама у Србији, "показали најлепше лице професије и свог заната".

Тасовац је нагласио и да је Министарство, од увођења ванредне ситуације у Србији, страним новинарима издало више акредитација него годинама уназад.

На питање о помоћи прикупљеној у Народном музеју, после позива Министарства, Тасовац је за РТС рекао да се та помоћ дистрибуира у координацији са Црвеним крстом, који има непосредан увид у то где је она најпоретбнија.

Помоћ пристиже и из иностранства, а УНЕСКО је хитно доставио 50.000 долара, који су, у координацији Министарства са централним институцијама културе, прослеђени музејима у Параћину и Аранђеловцу за санацију њихових депоа, навео је Тасовац.

Говорећи о размерама штете коју је претрпела непокретна културна баштина, Тасовац је рекао да ће о томе моћи да се говори пошто се вода повуче из поплављених подручја.


КОСТОЛАЦ ЈЕ СПАСЕН ЗАХВАЉУЈУЋИ БРЗОЈ ИНТЕРВЕНЦИЈИ

Амбасадор Француске у Београду Франсоа Гзавије Денио обишао је данас термоелктрану Костолац Б и површинске копове и оценио да је захваљујући брзој интервенцији надлежних ово важно енергетско постројење спасено.

"Видео сам да прети вода и да се Млава излила, али захвлајујући брзој реакцији и 12-очасовној изградњи насипа, заштићена је не само електрана, већ и стари град Костолац и околна села", рекао је амбасадор, који је термолектрану и површинске копове обисао у пратњи помоћника директора полиције Братислава Дикића и директора Термоелектране и Копова Драгана Јовановића.

Амбасадор је навео и да је део површинских копова 70 метара испод Дунава, а да је то постројење важно јер производи 20 одсто струје за Србију, због чега су дошли да помогну француски ватрогасци.

Он је додао да је у Србијии 40 француских ватрогасаца са специјалним пумпама за извлачење воде, од којих су 14 у Костолцу, а остале у Шапцу.


МАЛИ ЗВОРНИК: ОДРОНИЛО СЕ БРДО

У Малон Зворнику се одронило цело брдо. Критично и у Бајиној Башти

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

nivo

20.05.2014. 10:22

To zavisi od gde se nalazi talas ispred ili iza tacke merenja. Talas u isto vreme i gura i vuce

Mavrik

20.05.2014. 17:01

Leševi životinja će se spaljivati!!! A da ne bude "malo" drugačije, da ne odu u neku drugu namenu!

Srbijanac

20.05.2014. 17:22

Pretvaraju Srbiju u đubrište. Malo nam osiromašenog uranijuma pa sada rešavamo i Bosanske ekološke probleme na štetu Srbijanaca!

Gojko

20.05.2014. 19:50

@Srbijanac - Kakva je razlika izmedju tebe,Srbijanche i mene Srbina po pitanju nacionalnosti.

Слободан Петковић

20.05.2014. 17:50

Нажалост, има нечег заједничког између Урагана Катрин, и "наше" "Тамаре": Олако је допуштана изградња кућа. У Њу Орлеансу, грађене су без довољног обезбеђења, тамо где је земљиште ниже од нивоа мора, па је катастрофа због поплаве после Урагана, била такође огромна,као и код нас, где су се куће градиле, по негде нелегално, и сад је мука, много већа, него што би била, да су стриктно поштовани грађевински прописи. Била би, али много мања штета. Сад, шта је - ту је. Морамо да обновимо и успећемо!

Прва помоћ колега

20.05.2014. 18:33

Према неким прогнозама, Смедеревска Паланка неће пре јуна имати воду за пиће. РФЗО је својим колегама у Паланци испоручио веће количине воде за пиће, а запослени у смедеревском ПИО су према својим могућностима куповали флаширану воду која ће паланачким колегама бити испоручена као прва помоћ заједно са већом количином коју је у дирекцији обезбедио директор ове филијале. Болница је за сада обезбеђена водом, али су јој потребна средства за хигијену и дезинфекцију.