DEČANI UGROŽENI, ALBANCI POKAZUJU LAŽNU BRIGU: Izveštaj "Evropa nostre" o stanju srpske svetinje, glavni problemi i dalje nisu rešeni

Tanjug

15. 07. 2022. u 19:03

MINISTARSTVO kulture i informisanja saopštilo je danas da se lažna briga privremenih institucija u Prištini o kulturnom nasleđu, koje pokušavaju da preotmu i prisvoje kao nasleđe nepostojeće države, najbolje pokazuje kroz uporno negiranje ugroženosti manastira Visoki Dečani, iako je ta ugroženost očigledna, što je ponovo potvrđeno u izveštaju organizacije Evropa nostra.

ДЕЧАНИ УГРОЖЕНИ, АЛБАНЦИ ПОКАЗУЈУ ЛАЖНУ БРИГУ: Извештај Европа ностре о стању српске светиње, главни проблеми и даље нису решени

Foto P. Milošević

U proteklom periodu privremene institucije u Prištini ne samo da ništa nisu preduzele kako bi se ugroženost manastira umanjila, već i dalje odbijaju da sprovedu odluku čak i sopstvenih institucija kojom je potvrđeno vlasništvo manastira nad 24 hektara zemljišta, a nastavlja se sa dodatnim ugrožavanjem manastira izgradnjom puta kroz zaštićenu zonu manastira.

Negirajući sve ove činjenice, Priština nastavlja sa besmislenim zahtevima za „povraćaj“ kulturnog nasleđa, što nije ništa drugo nego nastavak kampanje preotimanja kulturnog nasleđa i njegove zloupotrebe u konstruisanju nepostojeće državnosti i kulturnog identiteta tzv. Kosova.

Ovakav pokušaj manipulacije je posebno očigledan kada se ima u vidu duga istorija skrnavljenja, uništavanja, ugrožavanja i pokušaja preotimanja srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji.

Srpsko kulturno blago na Kosovu i Metohiji decenijama unazad izloženo je različitim vrstama nasilja i pretnji, otvorenim nasrtajima i fizičkom uništavanju, kao i svakodnevnim kampanjama i pritiscima, pokušajima brisanja i falsifikovanja, što se očigledno neće promeniti imajući u vidu politiku Prištine.

U protekle 22 godine na ovom prostoru je uništeno i oštećeno više od 136 crkava i manastira, više od pet hiljada nadgrobnih spomenika, a uništeno je, ili ukradeno 10.000 ikona, crkveno-umetničkih i bogoslužbenih predmeta.

Iz Ministarstva podsećaju da su 2006. godine, zbog nestabilne bezbednosne situacije na KiM, Gračanica, Visoki Dečani, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodice Ljeviške upisani na Listu svetske baštine u opasnosti.

Ministarstvo kulture i informisanja i ovom prilikom izražava potpunu posvećenost zaštiti srpskog kulturnog nasleđa i kulturnih vrednosti od uzurpacije, falsifikata i svih drugih oblika nasilja.

Organizacija Evropa nostra saopštila je u sredu, nakon što su njeni predstavnici posetili Kosovo i Metohiju prošle nedelje, da srpski manastir Visoki Dečani ostaje na Listi sedam najugroženijih objekata kulturne baštine u Evropi.

Visoki Dečani uvršteni su na Listu sedam najugroženijih mesta kulturne baštine u Evropi 2021. godine, a prilikom posete KiM predstavnici Evropa nostre utvrdili su da ni godinu dana nakon objavljivanja te liste nisu rešeni glavni problemi zbog kojih je manastir ugrožen u značajnoj meri.

BONUS GALERIJA: Obuka legendarne jedinice koja je oborila "nevidljivog"

BONUS VIDEO: NAŠA SVETINjA - MANASTIR VISOKI DEČANI - Od Svetog Save do granata i zaštite KFOR-a

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (2)

SRBI VLADAJU TURSKOM: Tadić i Kostić režirali novi pobedu za Fenerbahče (VIDEO)