NEMA BEKSTVA OD KINESKE RAKETE: Završena testiranja novog projektila vazduh-vazduh
KINA JE SPROVELA FINALNA TESTIRANjA NOVE HIPERSONIČNE RAKETE klase „vazduh-vazduh“, čiji je razvoj vođen pod strogim merama tajnosti.

Foto printskrin Iks/Fighterman_FFRC
Raketa je uspešno prošla ekstremne termootporne testove, čime je potvrđeno da ispunjava visoke zahteve Vazduhoplovnih snaga Narodnooslobodilačke armije Kine (NOAK).
Ovo je prvo zvanično potvrđivanje postojanja ovakvog misterioznog oružja za koje stručnjaci smatraju da bi moglo značajno da promeni odnos snaga u vazdušnom prostoru, prema izveštaju lista The South China Morning Post (SCMP).
Nova raketa predstavlja potencijalnu pretnju za savremene američke vojne avione, uključujući i najnoviji stelt-bombarder B-21 Raider, koji je trenutno u fazi testiranja.
Detalji konačnih procena prototipova projektila u punom obimu dati su u recenziranom radu objavljenom u časopisu Equipment Environmental Engineering na kineskom jeziku prošlog meseca. Ove procene su sprovedene u aerotunelu.
Kineski naučnici koji su učestvovali u projektu ističu da je raketa napravljena primenom naprednih tehnologija, omogućavajući joj rad u uslovima ekstremnih opterećenja. Najviše pažnje posvećeno je termootpornosti, koja je ključna za hiperzvučna sredstva sposobna da lete višestruko brže od brzine zvuka.
Testiranja rakete održana su u kontekstu rastuće konkurencije najvećih vojnih sila u oblasti razvoja hiperzvučnih tehnologija.
SAD, Kina i Rusija nastavljaju da ulažu značajne resurse u stvaranje oružja koje može da savlada savremene sisteme protivraketne odbrane. Zahvaljujući brzini i manevrisanju, hiperzvučne rakete predstavljaju izuzetno težak cilj za presretanje.
U decembru 2024. godine Kina je takođe predstavila dva prototipa lovaca šeste generacije, postavši prva zemlja koja je javno prikazala takvu tehnologiju. Ovi avioni imaju neobičan dizajn usmeren na smanjenje radarske uočljivosti i unapređenje „inteligentnih“ mogućnosti.
Stručnjaci primećuju da se kineski konstruktori trude da pariraju pa i nadmaše američke razvojne napore, posebno naglašavajući napredne tehnologije kao što su veštačka inteligencija i poboljšani senzorski sistemi.
Zapadni analitičari smatraju da bi nova hipersonična raketa, u kombinaciji sa razvojem avijacije šeste generacije, mogla da dovede do ozbiljnih promena u strateškom okruženju u Aziji, ali i globalno.
Raketa ovog tipa predstavlja pretnju ne samo američkim avionima, već i udarnim grupama nosača aviona, koje tradicionalno igraju ključnu ulogu u projekciji američke vojne moći u pacifičkom regionu.
Vojni napredak Kine nije iznenađenje, s obzirom na to da je u pitanju treća najmoćnija vojska na svetu, prema Global Firepower, publikaciji za analizu odbrane. Ova rang lista stavlja Kinu odmah iza Sjedinjenih Država i Rusije u pogledu ukupne vojne snage.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

AMERIČKI VOJNICI PRONAĐENI MRTVI NA GRANICI SA BELORUSIJOM: Nestali tokom vežbe, uzbuna u NATO
ČETIRI američka vojnika koja su nestala tokom NATO vežbi u Litvaniji su poginula, javio je portal LRT (Litvanska radio-televizija), pozivajući se na izvore.
26. 03. 2025. u 17:16

RODITELjI POGINULE DECE FORMIRALI ŽIVI ŠTIT: Ne dozvoljavaju da se tela odnesu na obdukciju
RODITELjI koji su u požaru izgubili svoju decu u diskoteci "Puls" u Kočanima ne dozvoljavaju da se tela nastradalih odnesu na dodatnu obdukciju u Skoplje, tražeći da im se odmah predaju kako bi pripremili sahrane, javlja Plusinfo.
16. 03. 2025. u 19:40

UMRO ROĐENI BRAT VIKI MILjKOVIĆ: Bolest ga odnela u 47. godini, tragedija u porodici pevačice
NAKON kraće bolesti preminuo je rođeni brat Viki Miljković Vladica Miljković u 47. godini.
28. 03. 2025. u 11:35
Komentari (0)