AMERIČKI MEDIJI: Najnovija kineska nuklearna podmornica potonula tik uz obalu, Kinezi pokušali da sakriju gubitak (VIDEO)
NAJNOVIJA kineska podmornica na nuklearni pogon potonula je u blizini dokova. Incident se dogodio u proleće, a kineska mornarica je pokušala da sakrije gubitak, kažu dvojica američkih zvaničnika odbrane.
Prema rečima zvaničnika, napadna podmornica je bila prva u novoj liniji brodova klase Džou u izgradnji u brodogradilištu Vučang u blizini grada Vuhana. Podmornice klase Džou imaju karakterističnu krmu u obliku slova X, dizajniranu da poboljša podvodnu manevarsku sposobnost.
Satelitski snimak napravljen 10. marta od strane američkih satelita prikazuje podmornicu klase Džou usidrenu u luci. Druge slike koje je napravio američki Maxar i koje je kasnije u junu analiziralo njihov CNN pokazuju da se podmornica nije vratila na pristanište.
-Nije iznenađenje da će Ratna mornarica Narodne Republike Kine pokušati da prikrije činjenicu da je njihova nova, prva u klasi, napadna podmornica na nuklearni pogon potonula u blizini doka, rekao je zvaničnik američke odbrane.
“KRANOVI ODALI KINEZE”
Neobičnu aktivnost u brodogradilištu prvi je prijavio Tom Šugart, vojni analitičar “Centra za novu američku bezbednost” koji redovno gleda satelitske snimke kineskih brodogradilišta.
-Nikada nisam video gomilu kranova nagomilanih (na jednom mestu), rekao je Šugart za CNN.
-Ako se vratite i pogledate istorijske slike, možete videti kran, ali ne i grupu okupljenu na istom mestu. Gledajući starije satelitske snimke istog brodogradilišta, Šugart je takođe primetio veću veličinu podmornice i prepoznatljiv rep, što ukazuje na novu klasu podmornice.
-Uobičajeno, ove podmornice, nakon što su porinute, stoje u brodogradilištu nekoliko meseci radi opremanja. I više je nije bilo, rekao je Šugart.
Prema najnovijem izveštaju o vojnoj snazi Kine iz 2023. godine, Kineska mornarica upravlja šest podmornica sa balističkim projektilima na nuklearni pogon, još šest napadnih podmornica na nuklearni pogon i 48 napadnih podmornica na dizel.
Sa druge strane, američka mornarica ima 53 brze napadne podmornice, 14 podmornica sa balističkim projektilima i četiri podmornice sa navođenim projektilima. Cela američka podmornička flota je na nuklearni pogon.
Visoki američki neidentifikovani zvaničnik odbrane je, kako bi doprineo drami, izjavio da nije jasno da li je nuklearno gorivo već utovareno u podmornicu klase Džou ili ona nije bila napunjena gorivom kada je potonula.
Treba napomenuti da je u trci američkih mejnstrim medija, Volstrit Žurnal prvi izvestio o potonuću podmornice, međutim, pažnju nam je ipak ukrao izveštaj CNN-a.
Portparol kineske ambasade u Vašingtonu rekao je: „Nismo upoznati sa situacijom koju ste spomenuli i trenutno nemamo informacija koje bismo mogli da pružimo”.
VELIKA BRIGA: I PORED GAFOVA, KINESKA MORNARICA UBRZANO RASTE
Kina takođe radi na proširenju svojih kapaciteta za proizvodnju novih podmornica. Čak i dok PLA mornarica povlači starije podmornice, očekuje se da će Kina imati 65 podmornica 2025. i 80 2035. godine, kako se njeni kapaciteti za izgradnju podmornica povećavaju, prema Istraživačkoj službi američkog Kongresa (CRS).
Kina ima najveću mornaricu na svetu po broju brodova. Mornarica ima 370 platformi, koje uključuju 234 ratna broda, prema istim izvorima, dok SAD imaju 219 ratnih brodova. SAD su Kinu označile kao “najveći izazov, veći i od Hladnog rata”.
Da CNN ipak odnosi titulu nekrunisanog kralja propagadne potvđuje isti neimenovani zvaničnik odbrane koji dodaje da: „Incident postavlja dublja pitanja o unutrašnjoj odgovornosti kineske mornarice i nadzoru kineske odbrambene industrije – koja je već dugo opterećena korupcijom”.
Peking je stavio modernizaciju mornarice Narodne oslobodilačke armije (PLA) i njenih podmorničkih snaga kao jedan od svojih glavnih prioriteta nastojanju da izgradi vojsku svetske klase, poput one koju poseduju Sjedinjene Države.
NELOGIČNOSTI U VEZI SA TVRDNjAMA O POTONUĆU NUKLEARNE PODMORNICE KLASE DžOU
Vučang i Džiangnan su 2 kineska brodogradilišta dizel podmornica, a Huludao je zadužen za nuklearne. Nuklearne podmornice su velike, a dubina reke Jangce oko Vuhana je samo 5 metara.
Tip 093 ima gaz od oko 7,5m. Nemoguće je potpuno potopiti u tom delu reke Jangce. Čak i na otvorenom moru, SSN može biti snimljen satelitom koji leti iznad, osim ako ne padne ispod dubine vidljivosti. Zato ne vidite da nuklearne podmornice idu u Žuto more.
Neki su spekulisali da bi ovo mogla biti “mini-nuklearna podmornica”. Svaka podmornica puštena u vodu na nekom od ova dva brodogradilišta mora da izađe na površinu kada putuje na probe na moru. Potopljena podmornica velika ili mini bila bi primećena iz satelita čak i na najdubljem delu ove deonice reke što iznosi 15 metara.
Na sve ovo treba dodati da koliko je poznato, u Vuhanu ili okolini se ne grade nuklearne podmornice. Ne treba isključiti da se neka vrsta incidenta zaista dogodila u brodogradilištu Vučang zbog čega je bilo potrebno prisustvo dizalica.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
"ONI SU NAJVEĆA PRETNjA MIRU I IZVOR RATOVA I SUKOBA": Kina uperila prst u SAD
26. 09. 2024. u 11:33
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)