АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Најновија кинеска нуклеарна подморница потонула тик уз обалу, Кинези покушали да сакрију губитак (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 09. 2024. у 18:11

НАЈНОВИЈА кинеска подморница на нуклеарни погон потонула је у близини докова. Инцидент се догодио у пролеће, а кинеска морнарица је покушала да сакрије губитак, кажу двојица америчких званичника одбране.

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Најновија кинеска нуклеарна подморница потонула тик уз обалу, Кинези покушали да сакрију губитак (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Према речима званичника, нападна подморница је била прва у новој линији бродова класе Џоу у изградњи у бродоградилишту Вучанг у близини града Вухана. Подморнице класе Џоу имају карактеристичну крму у облику слова X, дизајнирану да побољша подводну маневарску способност.

Сателитски снимак направљен 10. марта од стране америчких сателита приказује подморницу класе Џоу усидрену у луци. Друге слике које је направио амерички Маxар и које је касније у јуну анализирало њихов ЦНН показују да се подморница није вратила на пристаниште.

Фото принтскрин

-Није изненађење да ће Ратна морнарица Народне Републике Кине покушати да прикрије чињеницу да је њихова нова, прва у класи, нападна подморница на нуклеарни погон потонула у близини дока, рекао је званичник америчке одбране.

 

“КРАНОВИ ОДАЛИ КИНЕЗЕ”

Необичну активност у бродоградилишту први је пријавио Том Шугарт, војни аналитичар “Центра за нову америчку безбедност” који редовно гледа сателитске снимке кинеских бродоградилишта.

-Никада нисам видео гомилу кранова нагомиланих (на једном месту), рекао је Шугарт за ЦНН.

-Ако се вратите и погледате историјске слике, можете видети кран, али не и групу окупљену на истом месту. Гледајући старије сателитске снимке истог бродоградилишта, Шугарт је такође приметио већу величину подморнице и препознатљив реп, што указује на нову класу подморнице.

-Уобичајено, ове подморнице, након што су поринуте, стоје у бродоградилишту неколико месеци ради опремања. И више је није било, рекао је Шугарт.

Према најновијем извештају о војној снази Кине из 2023. године, Кинеска морнарица управља шест подморница са балистичким пројектилима на нуклеарни погон, још шест нападних подморница на нуклеарни погон и 48 нападних подморница на дизел.

Са друге стране, америчка морнарица има 53 брзе нападне подморнице, 14 подморница са балистичким пројектилима и четири подморнице са навођеним пројектилима. Цела америчка подморничка флота је на нуклеарни погон.

Високи амерички неидентификовани званичник одбране је, како би допринео драми, изјавио да није јасно да ли је нуклеарно гориво већ утоварено у подморницу класе Џоу или она није била напуњена горивом када је потонула.

Треба напоменути да је у трци америчких мејнстрим медија, Волстрит Журнал први известио о потонућу подморнице, међутим, пажњу нам је ипак украо извештај ЦНН-а.

Портпарол кинеске амбасаде у Вашингтону рекао је: „Нисмо упознати са ситуацијом коју сте споменули и тренутно немамо информација које бисмо могли да пружимо”.

ВЕЛИКА БРИГА: И ПОРЕД ГАФОВА, КИНЕСКА МОРНАРИЦА УБРЗАНО РАСТЕ

Кина такође ради на проширењу својих капацитета за производњу нових подморница. Чак и док ПЛА морнарица повлачи старије подморнице, очекује се да ће Кина имати 65 подморница 2025. и 80 2035. године, како се њени капацитети за изградњу подморница повећавају, према Истраживачкој служби америчког Конгреса (ЦРС).

Кина има највећу морнарицу на свету по броју бродова. Морнарица има 370 платформи, које укључују 234 ратна брода, према истим изворима, док САД имају 219 ратних бродова. САД су Кину означиле као “највећи изазов, већи и од Хладног рата”.

Да ЦНН ипак односи титулу некрунисаног краља пропагадне потвђује исти неименовани званичник одбране који додаје да: „Инцидент поставља дубља питања о унутрашњој одговорности кинеске морнарице и надзору кинеске одбрамбене индустрије – која је већ дуго оптерећена корупцијом”.

Пекинг је ставио модернизацију морнарице Народне ослободилачке армије (ПЛА) и њених подморничких снага као један од својих главних приоритета настојању да изгради војску светске класе, попут оне коју поседују Сједињене Државе.

НЕЛОГИЧНОСТИ У ВЕЗИ СА ТВРДЊАМА О ПОТОНУЋУ НУКЛЕАРНЕ ПОДМОРНИЦЕ КЛАСЕ ЏОУ

Вучанг и Џиангнан су 2 кинеска бродоградилишта дизел подморница, а Хулудао је задужен за нуклеарне. Нуклеарне подморнице су велике, а дубина реке Јангце око Вухана је само 5 метара.

Тип 093 има газ од око 7,5м. Немогуће је потпуно потопити у том делу реке Јангце. Чак и на отвореном мору, ССН може бити снимљен сателитом који лети изнад, осим ако не падне испод дубине видљивости. Зато не видите да нуклеарне подморнице иду у Жуто море.

Неки су спекулисали да би ово могла бити “мини-нуклеарна подморница”. Свака подморница пуштена у воду на неком од ова два бродоградилишта мора да изађе на површину када путује на пробе на мору. Потопљена подморница велика или мини била би примећена из сателита чак и на најдубљем делу ове деонице реке што износи 15 метара.

На све ово треба додати да колико је познато, у Вухану или околини се не граде нуклеарне подморнице. Не треба искључити да се нека врста инцидента заиста догодила у бродоградилишту Вучанг због чега је било потребно присуство дизалица.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?