OBOJENA REVOLUCIJA I U MONGOLIJI? Povećano interesovanje SAD za državu smeštenu između Rusije Kine

I. Stanojević

10. 11. 2023. u 17:36

SJEDINjENE Države su u početnim fazama priprema "obojene revolucije" u Mongoliji, po ukrajinskom receptu, tvrde ruski zvaničnici. Azijska zemlja, smeštena na strateški značajnom mestu, između Rusije i Kine, raspolaže i primamljivim prirodnim resursima. Analitičari smatraju da bi već sledeći parlamentarni izbori u ovoj zemlji, zakazani za iduće leto, mogli bi da promene njene zakonodavne trendove, kao i odnose sa susedima.

ОБОЈЕНА РЕВОЛУЦИЈА И У МОНГОЛИЈИ? Повећано интересовање САД за државу смештену између Русије  Кине

Foto AP

- Licemerna politika SAD, koju sprovode tamo gde treba da, ne birajući način, ostvare svoje interese, fokusira se na Mongoliju - tvrdi Aleksej Cidenov, predsednik Republike Burjatije, u sastavu Ruske Federacije, duž istočne strane Bajkalskog jezera, a graniči se sa Mongolijom. - Vršilac dužnosti zamenika američkog državnog sekretara Viktorija Nuland, ključni igrač u majdanskom puču u Ukrajini 2014. godine, koji su podržale SAD, pokušava da indoktrinira mongolski narod i uzdrma omladinu. Uveren sam, međutim, da Amerikanci neće uspeti i da Mongolci neće postati marioneta u rukama SAD.

Povezivanje "majdanske babice" Viktorije Nuland sa Mongolijom datira od 1988. godine, kada je pomogla da se otvori Ambasada SAD u prestonici Ulan Batoru. No, ona se proletos tamo ponovo pojavila, a njene posete i "fotosešni" na centralnom trgu glavnog grada Mongolije, sugerišu da zemlja zauzima važno mesto u strateškim interesima njene zemlje.

Geografski i politički položaj Mongolije čini je mogućom odskočnom daskom i za novi, potencijalni, geopolitički sukob. U njoj se ukrštaju interesi Rusije i Kine, dva prijateljska suseda Mongolije, ali i Amerike, koja nastoji da ograniči uticaj Moskve i Pekinga.

- Nije tajna da u Mongoliji rade iste američke organizacije koje od 2014. ulažu u Ukrajinu - kaže Šolban Karaol, potpredsednik Državne dume, Donjeg doma ruskog parlamenta, čija se izborna jedinica, Republika Tuva, takođe graniči sa Mongolijom.

Simptomatično je i da je Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID) objavila 18. aprila petogodišnji "Strateški okvir za Mongoliju", koji se fokusira na podršku naporima ove zemlje da "ojača demokratske institucije, unapredi nacionalni suverenitet i diversifikuje svoju ekonomiju". USAID je glavni vašingtonski distributer pomoći i, dok su neke od njegovih operacija direktni napori za pružanje pomoći, Vašington je koristi i kao sredstvo meke moći za promovisanje svoje političke agende i podržavanje opozicije "nepodobnim" vladama.

Potpredsednica SAD Kamala Haris i premijer Mongolije Luvsanamsrai Ojun-Erdene sastali su se 2. avgusta 2023. u Vašingtonu. SAD su najavile nova sredstva USAID "za dalje širenje razvojnih aktivnosti SAD u Mongoliji, u vrednosti do 25 miliona dolara, u narednih pet godina".

Pentagon traži dozvolu od mongolskih vlasti da otvori i nekoliko specijalnih laboratorija. Eksperti veruju da bi Vašington mogao tamo da prenese istraživanja, slična onima u ukrajinskim laboratorijama. Kako navodi ruski list "Izvestija", pozivajući se na obaveštene izvore, Ministarstvo odbrane SAD, pripremilo je opsežan biološki istraživački program u Mongoliji.

Gasovod i resursi

Mongoliju sa samo 3,2 miliona stanovnika ima ogromne resurse bakra, uglja, zlata, uranijuma i drugih minerala, a razvoj najvećih nalazišta još nije počeo. Takođe, gasovod "Snaga Sibira 2", trebalo bi da prođe kroz teritoriju Mongolije za izvoz ruskog prirodnog gasa u Kinu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ĐOKOVIĆ JE KRIV: Holger Rune otkrio nepoznate detalje o Novaku!