ОБОЈЕНА РЕВОЛУЦИЈА И У МОНГОЛИЈИ? Повећано интересовање САД за државу смештену између Русије Кине
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су у почетним фазама припрема "обојене револуције" у Монголији, по украјинском рецепту, тврде руски званичници. Азијска земља, смештена на стратешки значајном месту, између Русије и Кине, располаже и примамљивим природним ресурсима. Аналитичари сматрају да би већ следећи парламентарни избори у овој земљи, заказани за идуће лето, могли би да промене њене законодавне трендове, као и односе са суседима.
- Лицемерна политика САД, коју спроводе тамо где треба да, не бирајући начин, остваре своје интересе, фокусира се на Монголију - тврди Алексеј Циденов, председник Републике Бурјатије, у саставу Руске Федерације, дуж источне стране Бајкалског језера, а граничи се са Монголијом. - Вршилац дужности заменика америчког државног секретара Викторија Нуланд, кључни играч у мајданском пучу у Украјини 2014. године, који су подржале САД, покушава да индоктринира монголски народ и уздрма омладину. Уверен сам, међутим, да Американци неће успети и да Монголци неће постати марионета у рукама САД.
Повезивање "мајданске бабице" Викторије Нуланд са Монголијом датира од 1988. године, када је помогла да се отвори Амбасада САД у престоници Улан Батору. Но, она се пролетос тамо поново појавила, а њене посете и "фотосешни" на централном тргу главног града Монголије, сугеришу да земља заузима важно место у стратешким интересима њене земље.
Географски и политички положај Монголије чини је могућом одскочном даском и за нови, потенцијални, геополитички сукоб. У њој се укрштају интереси Русије и Кине, два пријатељска суседа Монголије, али и Америке, која настоји да ограничи утицај Москве и Пекинга.
- Није тајна да у Монголији раде исте америчке организације које од 2014. улажу у Украјину - каже Шолбан Караол, потпредседник Државне думе, Доњег дома руског парламента, чија се изборна јединица, Република Тува, такође граничи са Монголијом.
Симптоматично је и да је Агенција САД за међународни развој (УСАИД) објавила 18. априла петогодишњи "Стратешки оквир за Монголију", који се фокусира на подршку напорима ове земље да "ојача демократске институције, унапреди национални суверенитет и диверсификује своју економију". УСАИД је главни вашингтонски дистрибутер помоћи и, док су неке од његових операција директни напори за пружање помоћи, Вашингтон је користи и као средство меке моћи за промовисање своје политичке агенде и подржавање опозиције "неподобним" владама.
Потпредседница САД Камала Харис и премијер Монголије Лувсанамсраи Ојун-Ердене састали су се 2. августа 2023. у Вашингтону. САД су најавиле нова средства УСАИД "за даље ширење развојних активности САД у Монголији, у вредности до 25 милиона долара, у наредних пет година".
Пентагон тражи дозволу од монголских власти да отвори и неколико специјалних лабораторија. Експерти верују да би Вашингтон могао тамо да пренесе истраживања, слична онима у украјинским лабораторијама. Како наводи руски лист "Известија", позивајући се на обавештене изворе, Министарство одбране САД, припремило је опсежан биолошки истраживачки програм у Монголији.
Гасовод и ресурси
Монголију са само 3,2 милиона становника има огромне ресурсе бакра, угља, злата, уранијума и других минерала, а развој највећих налазишта још није почео. Такође, гасовод "Снага Сибира 2", требало би да прође кроз територију Монголије за извоз руског природног гаса у Кину.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)