NEMERLJIV DOPRINOS KULTURI: Komemorativni skup u dvorani SANU povodom odlaska akademika, filologa i lingviste Ivana Klajna
O LIČNOSTI i delu čuvenog, nedavno preminulog akademika Ivana Klajna, izuzetnog filologa i lingviste koga će generacije pamtiti po nezaboravnim "lekcijama" i savetima te nenadmašnim jezičkim priručnicima, juče su sa velikim poštovanjem i ljubavlju govorile njegove kolege i prijatelji, okupljeni na komemorativnom skupu u svečanoj dvorani Srpske akademije nauka i umetnosti.
Vrhunskog stručnjaka za jezik, neponovljivog profesora, autora naširoko poznatih kolumni, urednika, prevodioca, člana SANU i predsednika Odbora za standardizaciju srpskog jezika, setili su se brojni intelektualci prisutni u publici, slušajući dirljive besede Klajnovih kolega: akademika Zlate Bojović i Predraga Pipera, te profesora italijanskog Julijane Vučo.
Govorilo se o zadivljujućoj količini znanja i vanrednoj svestranosti Ivana Klajna, o nemerljivom njegovom doprinosu srpskoj kulturi i (nauci o) jeziku, koje je teško sagledati i gotovo dva meseca po odlasku ovog velikog znalca. Na njegovom Filološkom fakultetu, koji ga je ovenčao Poveljom zahvalnosti za doprinos italijanističkim i lingvističkim studijama, Klajna će pamtiti po inspirativnom pedagoškom talentu, autoritetu kojim je odisao uprkos svojoj nenametljivosti, tihom glasu, brzim i tačnim odgovorima, lako pamtljivim primerima i detaljnim analizama i sugestijama. Miran i tih, strpljiv i povučen, Klajn je hrabro "skakao" tek u odbranu svojih kolega italijanista, svestan svog značaja i moći svog autoriteta. Upravo je zahvaljujući tom svom, iz ogromnog znanja proizišlom autoritetu, on uspevao da svojim tihim prisustvom ispuni svaku prostoriju u koju bi stupio - praćen, punim poštovanja, rečima: "Stigao je profesor".
Jedna od njegovih nekadašnjih studentkinja, Julijana Vučo, podsetila nas je na karijeru Ivana Klajna koji je svojim predanim radom i zalaganjem sticao sve veća priznanja u raznim oblastima.
Najznačajnije priznanje za rad u oblasti italijanistike je prijem u slavnu firentinsku Akademiju dela Kruska - najstariju jezičku akademiju na svetu osnovanu krajem 16. veka s ciljem da neguje "čist" italijanski jezik i jednu od najuglednijih italijanskih i svetskih lingvističkih institucija, navela je Vučo i podsetila:
- Usledile su, u drugoj polovini devedesetih, nagrade "Nolita" i Ministarstva spoljnih poslova Italije za Italijansko-srpski rečnik, a 2004. i Orden Italijanske zvezde solidarnosti (Ordine della Stella della Solidariet italiana) koji mu je dodelio predsednik Republike Italije Karlo Azelja Ćampi...
Preporučujemo
VITEZ BEZ PODRŠKE: Tajno glasanje članova odeljenja za jezik i književnost SANU
26. 05. 2021. u 08:33
ISTORIČARI O DRUGOM SVETSKOM RATU: Naučni skup na Univerzitetu u Kragujevcu
24. 05. 2021. u 19:32
GLASANjE O ŠESTORICI: Sutra izjašnjavanje članova odbora za jezik i književnost SANU
24. 05. 2021. u 09:45
RAD STUDENTA IZ KRAGUJEVCA: Dragutin Ostojić najbolji u oblasti računarstva
18. 05. 2021. u 15:48
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)