ZASIJALO ORDENJE IZ TAME ISTORIJE: Izložba "Odličja i zaveštanja Narodnom muzeju Srbije" u Atrijumu zdanja na Trgu republike

Miljana Kralj

26. 12. 2024. u 17:09

SVOJU nedovoljno poznatu i po autentičnosti izuzetno vrednu kolekciju odlikovanja, Narodni muzej Srbije predstavlja na samom kraju kalendarske godine.

ЗАСИЈАЛО ОРДЕЊЕ ИЗ ТАМЕ ИСТОРИЈЕ: Изложба Одличја и завештања Народном музеју Србије у Атријуму здања на Тргу републике

Orden Svetog Save prvi red, Arhimandrit Nićifor DučićFoto Narodni muzej Srbije

Izložba "Odličja i zaveštanja Narodnom muzeju Srbije" će tako biti svećano otvorena večeras u 19 časova u Atrijumu zdanja na beogradskom Trgu republike.

Ova postavka, kako naglašavaju u našoj centralnoj muzejskoj instituciji, prezentuje rezultat višegodišnjeg projekta pokrenutog da bi omogućio uvid stručnoj i široj javnosti u do sada u celini neizlaganu kolekciju odlikovanja iz muzejskog fonda. Reč je zapravo o stotinak odlikovanja, ali i medalja, spomenica, osamdesetak povelja, diploma i uverenja. U našu nacionalnu riznicu dospeli su kao delovi ostavina značajnih ličnosti srpskog društva druge polovine 19. i početka 20. veka. Zaveštavali su ih sami njihovi nosioci, ili poklanjali potomci.

Foto Narodni muzej Srbije

Orden Leopolda-viteški krst sa ratnom dekoracijom, Teodor Radosavljević

Neka od odličja su pripadala konzulu u Kneževini Srbiji Teodoru Radosavljeviću (1805-1873), arhimandritu Nićiforu Dučiću (1832-1900), generalu Jovanu Miškoviću (1844-1908), predsedniku Vlade Kraljevine Srbije Jovanu Avakumoviću (1841-1928), poslaniku u Francuskoj Milenku Vesniću (1862-1921), njegovoj supruzi Blanš Ulman Vesnić (1870-1951), službeniku Ministarstva inostranih dela Svetozaru Uroševiću (1855-1938).

Foto Narodni muzej Srbije

Orden Takovskog krsta prvi red, Jovan Mišković

- Iako su ova odličja ulaskom u Muzej u početnim decenijama 20. veka tretirana sa primerenom pažnjom, vremenom su gubila na značaju usled ratnih stradanja, kao i zbog činjenice da su pojedini delovi zaostavština izdvajani za potrebe formiranja muzejskih ustanova nastalih nakon Drugog svetskog rata - objašnjavaju u Narodnom muzeju. - Činjenica da ova specifična muzejska građa nije bila ranije sagledana u svojoj celini, jasno je odredila zadatak muzejske savetnice Marije Marić Jerinić da se ova građa adekvatno obradi, valorizuje i publikuje.

Sačuvani istorijski izvori

ISTRAŽIVANjEM koje je dovelo do izložbe "Odličja i zaveštanja Narodnom muzeju Srbije", tvrde u ovoj kulturnoj instituciji, rekonstruisane su narušene celine, a sačuvani artefakti su ponovo stekli vrednost konkretnih istorijskih izvora. Oni sada predstavljaju neosporne činjenice iz životopisa značajnih istorijskih ličnosti i svedoče o njihovim izuzetnim postignućima.

Publikacija koja prati postavku, istovremeno je i svojevrsna rekonstrukcija pojedinačnih zaostavština. Sadrži biografije nosilaca odlikovanja, ali pruža i poseban osvrt na relevantne događaje političkog i kulturnog života, njihovih vojnih i diplomatskih karijera, kao i dobrotvornog rada, istražuje okolnosti u kojima su nosioci nagrađivani. Za to su korišteni svi raspoloživi izvori uključujući istoriografiju, šematizme o odlikovanim licima, građa beogradskih arhiva, fotografije, likovna dela, novinski članci i novija saznanja o izradi odlikovanja.

Izložba će trajati do 23. februara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PREVARIO JU JE 92 PUTA DOK JE BILA TRUDNA! Evo šta je Nejmaru sada uradila devojka koja mu je rodila dete