Feljton
Tekstovi
Mapa bez Karađorđeva
Kako je ekipa nemačke TV na zakazni intervju sa Brzom krenula u Banatsko Karađorđevo. Otkaz službeniku Komiteta za informacije.
Udba, ipak, zna
Raspitujući se zašto sam isključen sa poslova prevođenja za visoke državne funkcionere, došao sam u Udbu. "Nije došlo od nas, ali, reci kad si se zamerio drugu Bijediću?" Incidnet Hakije Pozderca.
Sukarno želi "pratnju"
Ambasador Indonezije preneo je službi protokola želju svog predsednika kod bude "okružen pevačicama i igračicama". Kad je "problem" stigao do Tita, on je zapisao: Slažem se, ali pod uslovom da pevačice i igračice budu istog godišta kao predsednik Sukarno.
Broz prvi gastarbajter
Pozdravljajući našeg predsednika, Hajnc Kin kaže kako je obavešten da je Tito bio prvi gastarbajter iz naše zemlje u Nemačkoj i da je razmišljao da ode preko okeana. Šta bi bilo sa vama, šta sa vašom zemljom, šta sa Evropom da ste otišli u Ameriku? Šta bi
Hoklica pored maršala
Naš protokol je smatrao da je prevodilac po rangu "vazduh", kao fudbalski sudija kad ga pogodi lopta. Svađa Tita i Jovanke zbog lepe maserke.
Poslednje veliko putovanje
Šesta konferencija nesvrstanih u Havani 1979. godine za Broza je bila "biti ili ne biti" pokreta, kako ga je on shvatao. Domaćin Kuba, oličena u Fidelu Kastru, zastupala je stav Kremlja o prirodnom savezništvu Moskve i njenih satelita u nesvrstanom savetu
Tajna misija naših
Naša delegacija u Havani pokrenula je inicijativu da se Titu u formi rezolucije oda priznanje kao jednom od osnivača nesvrstanih. Ova tajna čuvana je u strogoj konspiraciji i od samog Broza.
Taoci tajfuna Ferdinanda
Na dan završetka samita nesvrstanih 10. septembra 1979, gosti su zamoljeni da blagovremeno otputuju jer je tajfun već bio u naletu na Kubu. Tito i njegovi saradnici odleteli u poslednjem trenutku.
Poslednja bitka maršala
Februara 1980. pratio sam predsednika SIV Veselina Đuranovića u DDR, kada je iz Beograda javljeno da je Tito na samrti. Premijer je zatražio hitan sastanak sa domaćinom mimo programa.
Bravar bio najbolji
Posle Titove smrti bio sam u grupi koja je u Palati federacije dočekivala delegacije za sahranu. Suze naših gardista. Mnogi su u Dolancu videli Titovog naslednika.
Naslednik - tri dana!
Lazar Koliševski je bio neposredni Titov naslednik samo tri dana, jer se našao u ulozi potpredsednika Predsedništva SFRJ. Privilegija funkcionera na putovanjima po svetu .
Karlos u Beogradu
Neočekivano se osamdesetih u Beogradu pojavio "svetski terorista br. jedan" Karlos. Tražio je nekakvu pomoć, ali je na molbu vlasti ubrzo otišao u jednu arapsku zemlju. Predstavnici "sedme sile" znali da je Karlos u našoj zemlji.
Trojka Bader-Majnhof
Naše vlasti uhapsile trojicu Nemaca osumnjičenih da su pripadnici terorističke organizacije. Bon traži da ih izručimo, a mi zahtevamo hapšenje šestorice hrvatskih ekstremista. Ustaše pripremale atentat na našeg konzula u Diseldorfu.
Ustaše - stalna pretnja
U Frankfurtu su ubili našeg konzula Edu Zdovca. Ubici nikada nisu ušli u trag. Nas je nemačka policija upozorila da se ne držimo svakog dana istog rituala, da ne bismo olakšali posao potencijalnim ubicama .
Odgovornost zbog Ćosića
Na Univerzitetu u Kelnu govorio sam o savremenoj jugoslovenskoj književnosti, pa i o delu Dobrice Ćosića, uz napomenu da je on u sukobu sa vladajućom partijom, ali mu knjige izlaze u velikom tiražu. Već sutradan su zaduženi za Partiju u ambasadi tražili m