Feljton
Tekstovi
Hrvati protiv **Đerdapa**
Dolazak na čelnu poziciju Izvršnog veća Srbije, posle pogibije Slobodana Penezića Krcuna. Jakov Blažević se kao predsednik PKJ usprotivio gradnji hidroelektrane na Dunavu.
Krajgeru pruga - promašaj
Potpredsednik SIV Boris Krajger ubeđivao me da je gradnja barske pruge promašaj, i da bi umesto toga trebalo graditi auto-put. Srpski kadrovi u federaciji nezainteresovani ili čak oponenti interesima Republike Srbije.
S Titom u četiri oka
Na plenumu CK SKJ oštro sam reagovao na napad Krajgera, posle čega mi se obratio Bogdan Crnobrnja rečima: : **Zašto ti ne bi došao na razgovor kod Tita?**.
Ranković podnosi ostavku
Na Četvrtom plenumu CK SKJ optužen Aleksandar Ranković, potpredsednik države, zbog zloupotrebe Državne bezbednosti. Da li je Josip Broz Tito posetom Srbiji pripremao teren za svrgavanje Rankovića.
Zavera ranije skovana
Paralelno sa veličanjem Rankovića lansirana je priča o njemu kao nasledniku Josipa Broza, a Kardelj i Bakarić su hteli da se ta mogućnost, realna ili izmišljena, saseče u korenu.
Velika čistka DB
Posle smene Rankovića nastala je masovna čistka ljudi u DB u Srbiji, među kojima je bilo puno mojih drugova, hrabrih, inteligentnih i odanih državi. Istupanje Dobrice Ćosića i Jovana Marjanovića o položaju Srba na Kosmetu.
Šiptari traže republiku
Demonstranti su klicali Enveru Hodži i tražili otcepljenje i prisjedinjenje Kosmeta Albaniji. Iste godine izbile su masovne studentske demonstracije u Beogradu.
Srbiji nude tutorstvo!
Ustavnim amandmanima je jasno definisan suverenitet svih republika, izuzev Srbije, kojoj se nastoji uvesti starateljstvo. Marko Nikezić nudi Josipu Brozu povlačenje.
Tito **vidi** urotu
Josip Broz je govorio da se su Beogradu vodi kampanja protiv njega, pa je tražio hapšenja Aleksandra Rankovića i generala Radeta Hamovića i Miloja Milojevića.
Ozbiljna pretnja vojskom
Za obračun sa hrvatskim nacionalistima Tito je imao dve opcije: mirno, razgovorima i silom - upotrebom JNA. Zašto se Josip Broz opredelio za Dražu Markovića kao najpouzdaniji oslonac u Srbiji.
Gorčina iz - zdravice
Nazdravljajući Josipu Brozu Titu, Draža Marković potencira posebnu odgovornost Srbije u Federaciji. U Partiji se šire glasine o podeli između Draže i Stambolića na jednoj i Nikezića i Sekretarijata CK na drugoj strani.
Tito povlači crtu
Josip Broz kaže da na BU postoje neki profesori koji vaspitavaju omladinu suprotno našem socijalističkom sistemu, a mediji treba da **budu u našim rukama, a ne onih koji rade protiv našeg jedinstva**.
Vrh u dva tabora
Podvojenost u rukovodstvu Srbije je iznuđena od nekoliko ljudi, a na pitanje Tita od kojih, rekao sam: od Stambolića i Markovića. Zašto je Petar Stambolić četiri godine trpeo liberalizam(?).
Većina nije u pravu
Od 40 diskutanata na Aktivu je 30 bilo uz CK i Nikezića a desetak uz Tita, Dražu i Peru, tada je Josip Broz lakonski zaključio da **većina ne mora da bude u pravu**.
Ostavka Marka i Latinke
Tito je smatrao da su promene neophodne i tu više nije bilo opstanka čelnicima CK SKS. Živanu Vasiljeviću data, pa povučena podrška. Zašto su Draža Marković i Petar Stambolić protežirali Tihomira Vlaškalića.
Tito izveo puč
Krupna odgovornost za stvaranje opasnog stanja u Srbiji pada na one koji su, zajedno sa Titom, izvršili puč smenjivanjem Nikezića i drugih. Zašto je Dragoslav Marković podržao Ustav 1974, kojim se udara u temelje državnosti Republike.