MOĆ I NEMOĆ PATRIJARŠIJE SA BOSFORA: Carigrad i raskoli u pravoslavnom svetu - iz prošlosti i sadašnjosti
22. 01. 2023. u 11:00
PRAVOSLAVNA crkva, iako sastavljena od više (ukupno 14) autokefalnih crkava, jedinstvena je u dogmatskom i kanonskom smislu, jer je "Crkva Boga živoga, stub i tvrđava istine" (1. Tim. 3, 15).
Povezane vesti
VRH PIRAMIDE PRAVDE I PRAVIČNOSTI: Valtazar Bogišić i Marko Miljanov uzidani u temelj naše kulture
DELO Valtazara Bogišića i delo Marka Miljanova su impresivna svedočanstva o Crnoj Gori, i kao takva predstavljaju kulturno-istorijski spomenik od izuzetne važnosti.
17. 12. 2024. u 08:00
ORUŽJE UBIJENOG NIJE SE SMELO ODUZIMATI: Krvoprolića su bila zabranjena u crkvi i drugim svetim mestima
SAM NAČIN i postupak izvršenja kazne putem krvne osvete počivao je na određenim pravilima, od kojih se nekad odstupalo zavisno od prilika i okolnosti.
17. 12. 2024. u 09:00
VREME KADA JE SUVERENO VLADALO PRAVO JAČEG: Nepostojanje države i potreba za nagonskim zadovoljavanjem pravde
TRADICIONALNA pravna istorija XIX i XX veka isticala je da je krvna osveta, u funkciji kolektivnog i individualnog suda, rezultat društvenih prilika i načina života i da je kao takva primitivni nivo ljudske mentalne, društvene i pravne evolucije.
17. 12. 2024. u 10:00
MARKO MILJANOV I VALTAZAR BOGIŠIĆ O KRVNOJ OSVETI: Običaj koji je umalo istrebio Crnu Goru
KRVNU osvetu kao društvenu pojavu treba posmatrati kao proces u određenom istorijskom nastanku i prilagođavanju pravnim i socijalno-političkim uslovima.
17. 12. 2024. u 06:45
USTANIČKO NASLEĐE SRPSKE CRKVE (1594-1941): Prilozi za istraživanja istorije odnosa između Crkve i države
USTANAK iz 1941. manje liči na socijalističku revoluciju, nego na vekovna, tradicionalna okupljanja oko manastira, sveštenika i hajdučkih, uskočkih starešina, u otporu prema turskom zulumu
11. 12. 2024. u 08:00
Najnovije iz rubrike
uživoSNEG U SRBIJI: Autobus sleteo kod Aranđelovca, zavejani turisti na Tari, saobraćaj otežan u većini pravaca (FOTO/VIDEO)
STRAŠNO nevreme praćeno snegom izazvalo je kolaps na srpskim putevima, a dogodilo se nekoliko saobraćajnih nesreća.
23. 12. 2024. u 18:28 >> 01:17
UPALJEN METEO ALARM, MEĆAVA U OVIM DELOVIMA SRBIJE: Vremenska prognoza za utorak, 24. decembar
REPUBLIČKI hidrometeorološki zavod dao je najnoviju vremensku prognozu za naredne dane.
24. 12. 2024. u 01:00
MLADIĆA PREGLEDALA NEUROLOG IZ BEOGRADA: Generalu nije ništa bolje
DOKTORKA neurolog iz Beograda pregledala je nedavno generala Ratka Mladića u zatvorskoj bolnici u Sheveningenu.
23. 12. 2024. u 22:16
NAJNOVIJE UPOZORENJE ZA VOZAČE: Na ovim putevima ima snega do 10 cm
ZIMSKA služba JP „Puteva Srbije“ objavila je večeras izveštaj u kojem su navedene deonice puteva na kojima ima snega.
23. 12. 2024. u 21:46
DRAMATIČNO NA TARI, TURISTI ZAROBLJENI U SNEŽNIM NANOSIMA Rendžeri se uključili u akciju spasavanja (VIDEO)
STRAŠNO nevreme praćeno snegom izazvalo je kolaps na srpskim putevima, a na Tari je došlo do dramatične situacije gde su padavine napravile veliku pometnju, pa su, usled neprohodnih puteva, u akciju zaglavljenih turista angažovani i rendžeri.
23. 12. 2024. u 21:16
Milos
22.01.2023. 15:09
Satanizam iz USA na celu sa CIA se zestoko trudi da unisti sve duhovne i moralne vrednosti u ostatku sveta i prenese njihov bolesni sistem vrednosti. Iskreno se nadam da nikada u tome nece uspeti.
MILAN LEKIĆ
22.01.2023. 18:56
Добар текст у целини са малом датумском грешком која захтева добронамерну исправку због додатног разјашњења односа Српске Цркве са Цариградском патријаршијом. Године 535. основана је Јустинијана прима Цариградске патријашије (ЈПЦП) а не Охридска архиепископија Цариградске патријаршије (ОАЦП), која је уздигнута 1018. године. У борби за патријаршијски престо после пада Цариграда 1204. Д. Хоматијан и његов савременик Јован Апокавк епископ Наупактоса који се спомиње у тексту, неоправдано су оспоравали титулу „васељенског патријарха“, Михајла IV Атерианоса (1206-1212) коју је овај преузео од свог претходника Јована X Каматероса (1198-1206). „Латинско царство“, забранило је унутар зидина Константинопоља коришћење титуле „цариградског патријарха“, али су је сви патријарси током изганства у Никеји редовно користили. Титула „васељенског патријарха“, иначе, уведена је после Халкедонског сабора 451. Око ње, сем у време папе Гргура Великог који се јогунио није било спорова све до католичке шизме 1054, затим пада Источноромејског Царства 1453., а посебно после Тридентског сабора, када је из познатих разлога то питање проблематизовано позивањем на лажну Константинову даровницу. Из Папских биографија (Liber pontificalisa, прво и друго издање) знамо да ни на једном екуменском сабору није забележено присуство римских епископа (папа) што је најтврђи доказ да Римска црква прије 1204. није могла имати апсолутно никакав утицај на источној обали Јадрана. Српска Црква је недавно, оправдано, омогућила аутономију-аутокефалију својој епископији О.А. на простору Северне Македоније зато што та територија није била у саставу Србије (Српске земље Далмације, Босне, Захумља, Травуније и Раса) у тренутку проглашења њене аутокефалије СПЦ на, Васкрс 1220. Тачније, тада су од некадашње ОАЦП под јурисдикцијом СПЦ остала сједишта и Јустинијане приме (Царичин Град) и Јустинијане секунде (Улпијана, Грачаница) која је Немања раније добио као поклон од цара Манојла Комнена, као и Призрен и Милеје скадарске. Признање аутокефалије „Цркве Охридске архиепископије у Сев. Македонији“ (којој СПЦ уступа на коришћење своје храмове) је славе вредан канонски потез СПЦ поздрављен и од Руске цркве. Тим чином, премудрим, Светосавска црква сведена је на територију из времена свог оснивања, чиме је блокирана свака идеја паписта из Константинопоља и њихових спонзора у Берлину, Риму, Лондону и Вашингтону да би се у Босни, Црној Гори, Далмацији и на Косову могао применити „украјински“ модел разбијања њене вјековне структуре која са Светосављем, косовским и видовданским заветима представља нераскидиве кохезионе принципе свесрпског духовног јединства.