HILJADE SRBA UČILO ŠKOLE U PARIZU: Dr Aleksandra Kolaković o francuskoj kulturnoj diplomatiji u Kraljevini SHS
U OKVIRU nove tribine o francusko-srpskim odnosima, dr Aleksandra Kolaković govori o francuskoj kulturnoj diplomatiji u Kraljevini SHS i Jugoslaviji, koja je do Velikog rata već bila razvijena na prostorima širom Evrope.
U Kraljevini Srbiji delovala su kulturna udruženja i udruženja prijatelja Francuske koja su većinom činili nekadašnji francuski đaci – ugledni profesori, naučnici, ministri i političari. Osim učenja francuskog jezika, udruženja su nastojala da prošire i poznavanje francuske kulture među Srbima, a delovala su kako u Beogradu tako i u gradovima u unutrašnjosti.
Nakon što je nastala nova država Kraljevina SHS, francuska diplomatija se našla pred novim izazovima organizovanja kulturne diplomatije, ali kao simbol umetnosti, kulture i slobode Francuska je već privlačila Srbe i druge narode koji su živeli pod Austrougarskom ili u Osmanskom carstvu.
Dr Kolaković ističe da se početkom 1917/18. godine na francuskim univerzitetima i školama, uz finansiju podršku Francuske, školovao 1.151 učenik, a kasnije ih se pridružilo još oko tri hiljade.
U toku 1915. i 1916. godine u francuskim školama organizovan je Srpski dan, dok su ugledni francuski profesori Ernest Deni, Emil Oman i Viktor Berar držali predavanja i stvarali osnove naučne i univerzitetske saradnje nakon rata, što su temelji na kojima je francuska kulturna diplomatija počela da deluje u novoj državi. Novi ciljevi francuske diplomatije odnosili su se na nastojanje da pomogne razvoj svog ekonomskog i političkog uticaja, pri čemu je podržavala celovitu – integralnu Jugoslaviju.
Kako je francuski kulturni uticaj bio veoma razvijen u Srbiji, a širilo ga je nekoliko generacija srpskih intelektualca školovanih u Francuskoj i na francuskim uzorima, bilo je potrebno pre svega delovati u drugim oblastima nove države.
Reč je o delovima koji su bili pod viševekovnim uticajem nemačke, mađarske, italijanske i osmanske kulture. Dr Kolaković ističe da je neposredno nakon 1. decembra 1918. godine u Kraljevini SHS otvoreno više društava i klubova prijatelja Francuske koje su inicirali nekadašnji francuski đaci, a pomagala francuska diplomatija koristeći ih kao mrežu za sprovođenje svojih kulturno-diplomatskih akcija.
Osnovna karakteristika rada ovih udruženja bilo je to da su osnovana na privatnu inicijativu i da su delovala na dobrovoljnoj bazi, bez značajnije sistemske podrške sve do sredine četvrte decenije 20. veka.
Predavanje dr Aleksandre Kolaković „Francuska kulturna diplomatija u Kraljevini SHS – Jugoslaviji" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
BONUS VIDEO:
ISPRAĆAJ ŠINZA ABEA: Oko 700 zvaničnika na državnoj sahrani
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)