ХИЉАДЕ СРБА УЧИЛО ШКОЛЕ У ПАРИЗУ: Др Александра Колаковић о француској културној дипломатији у Краљевини СХС
У OКВИРУ нове трибине о француско-српским односима, др Александра Колаковић говори о француској културној дипломатији у Краљевини СХС и Југославији, која је до Великог рата већ била развијена на просторима широм Европе.
У Краљевини Србији деловала су културна удружења и удружења пријатеља Француске која су већином чинили некадашњи француски ђаци – угледни професори, научници, министри и политичари. Осим учења француског језика, удружења су настојала да прошире и познавање француске културе међу Србима, а деловала су како у Београду тако и у градовима у унутрашњости.
Након што је настала нова држава Краљевина СХС, француска дипломатија се нашла пред новим изазовима организовања културне дипломатије, али као симбол уметности, културе и слободе Француска је већ привлачила Србе и друге народе који су живели под Аустроугарском или у Османском царству.
Др Колаковић истиче да се почетком 1917/18. године на француским универзитетима и школама, уз финансију подршку Француске, школовао 1.151 ученик, а касније их се придружило још око три хиљаде.
У току 1915. и 1916. године у француским школама организован је Српски дан, док су угледни француски професори Ернест Дени, Емил Оман и Виктор Берар држали предавања и стварали основе научне и универзитетске сарадње након рата, што су темељи на којима је француска културна дипломатија почела да делује у новој држави. Нови циљеви француске дипломатије односили су се на настојање да помогне развој свог економског и политичког утицаја, при чему је подржавала целовиту – интегралну Југославију.
Како је француски културни утицај био веома развијен у Србији, а ширило га је неколико генерација српских интелектуалца школованих у Француској и на француским узорима, било је потребно пре свега деловати у другим областима нове државе.
Реч је о деловима који су били под вишевековним утицајем немачке, мађарске, италијанске и османске културе. Др Колаковић истиче да је непосредно након 1. децембра 1918. године у Краљевини СХС отворено више друштава и клубова пријатеља Француске које су иницирали некадашњи француски ђаци, а помагала француска дипломатија користећи их као мрежу за спровођење својих културно-дипломатских акција.
Основна карактеристика рада ових удружења било је то да су основана на приватну иницијативу и да су деловала на добровољној бази, без значајније системске подршке све до средине четврте деценије 20. века.
Предавање др Александре Колаковић „Француска културна дипломатија у Краљевини СХС – Југославији" може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
БОНУС ВИДЕО:
ИСПРАЋАЈ ШИНЗА АБЕА: Око 700 званичника на државној сахрани
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)