ISTORIJSKI DODATAK - ANTIBIROKRATSKA REVOLUCIJA: Narod je progovorio - "Napolje"
22. 06. 2021. u 17:14
BUJICA narodnih protesta u septembru i oktobru 1988. godine, pa do januara 1989. godine, na Kosovu i Metohiji, u centralnoj Srbiji, Vojvodini, onda i u Crnoj Gori, imala je na političkoj pozornici SFR Jugoslavije snagu koja se može uporediti s delovanjem moćnijih sila prirode.
Povezane vesti
ISTORIJSKI DODATAK - KORENI ANTIBIROKRATSKE REVOLUCIJE: Stvaranje srpskog pokreta na Kosovu i protesti i štrajkovi radnika u Jugoslaviji
SREDINOM osamdesetih godina prošlog veka Jugoslavija i Srbija bile su zahvaćene velikim unutrašnjim previranjima i protestima, ekonomskom i političkom krizom koja je ozbiljno uzdrmala same temelje sistema, snažno poljuljala već odavno nakrivljenu zgradu jugoslovenskog federalizma i širom otvorila vrata za sukobe unutar političke, upravljačke nomenklature, ne samo u ravni međurepubličkih i republičko-pokrajinskih odnosa, već i unutar republičkih i pokrajinskih oligarhija.
15. 06. 2021. u 17:14
ISTORIJSKI DODATAK - GREŠNICI SA PRAVE STRANE ISTORIJE: Komunističko otpadništvo nije mimoišlo ni jugoslovensku partijsku strukturu
U SOCIJALIZMU ne može nevin čovek biti osuđen. Čim je osuđen, sigurno je kriv. Ova ideja, zapisana i ovekovečena u romanu "Otpadnik" Dobrice Ćosića bila je dugogodišnji kredo komunista, izraz istinskog uverenja u sud Partije, ali i dimna zavesa i ram za višedecenijske surove političke obračune u njenom rukovodstvu. Odstupanje od ove ukorenjene dogme u Istočnoj Evropi iznedrilo je disidentski pokret, koji je u Jugoslaviji bio sveden na svega nekolicinu ličnosti, među kojima je, bez sumnje, bilo najveće ime Milovana Đilasa.
13. 06. 2021. u 17:14
ISTORIJSKI DODATAK - PRVA ZVONA ZA SLOBODU MISLI: Oblici otpora intelektualaca političkim suđenjima, cenzuri i ugrožavanju ljudskih prava
PREMA intenzitetu i oblicima delovanja, disidentska borba je prošla više etapa. Tokom pedesetih i šezdesetih kritika vlasti mogla se naći sofisticirano i prilično uvijeno u pojedinim liberalnijim studentskim, naučnim i književnim časopisima: "Student", "Susreti", "Vidici", "Filozofija", "Praksis", "Književne novine", a sve otvorenije uoči studentskih nemira 1968. pa do zavođenja čvrste ruke 1972.
12. 06. 2021. u 17:14
ISTORIJSKI DODATAK - ŠTAP I ŠARGAREPA ZA DISIDENTE: Opozicioni pokret u Titovoj Jugoslaviji - buntovnici ili liberalna fasada režima
ZAHVALjUJUĆI specifičnim uslovima samoupravnog socijalizma, u Jugoslaviji i Srbiji se razvila specifična disidentska i poludisidentska scena šarolika kako po nacionalnom sastavu, ideološkom delovanju i nivou kritike, tako i po stepenu stradanja kao nužnoj odrednici disidentstva.
11. 06. 2021. u 17:14
ISTORIJSKI DODATAK -DOMOVINA , TO JE - SLOBODA: Milovan Đilas i Mihajlo Mihajlov, prvi disidenti koji su se našli na svetskoj sceni
U BEOGRADSKOM časopisu "Republika", započeta je neka vrsta rekonstrukcije istorijata disidentstva u Jugoslaviji i Srbiji posle 1945. godine. U uvodnom tekstu tog serijala, Nebojša Popov objavio je ogled pod naslovom "Disidentska skrivalica", u kome je izneo stav da se "pod disidentima i disidentstvom obično podrazumeva jedna osobena politička i kulturna pojava u zemljama "realnog socijalizma" iz razdoblja između Staljinove smrti (1953) i pada Berlinskog zida (1989).
10. 06. 2021. u 17:14
ISTORIJSKI DODATAK - DISIDENTI, MINSKO POLJE ZA VLAST: Represije, progoni i suđenja političkim neistomišljenicima u Srbiji
JAVNOST u svetu, kao i na domaćem terenu, pre nekoliko decenija mnogo pažnje je posvećivala disidentima, čija se akcija, u prvom redu lična, u odbrani ljudskih prava i građanskih sloboda – pre svega prava na slobodu govora, štampe i udruživanja – odvijala u zemljama Istočne Evrope, u državama ,,realnog socijalizma“.
08. 06. 2021. u 17:14
Najnovije iz rubrike
DRAMA DVOJE LJUBAVNIKA IZ NEGOTINA JOŠ BEZ ZAKONSKOG EPILOGA: LJubavni četvorougao završen ozbiljnim opekotinama
NEGOTIN i dalje potresa priča o nesvakidašnjem incidentu u kojem je žena (48) polila svog emotivnog partnera (59) sredstvom za čišćenje po genitalijama i drugim delovima tela, usled čega je muškarac zadobio teške opekotine.
05. 01. 2025. u 19:53
NE HAJU ZA ŽRTVE: Svi mediji u Srbiji poštuju Dan žalosti povodom masakra na Cetinju, osim Šolakovih N1 i Nove (FOTO)
DAN žalosti obeležava se danas u Srbiji, a što naravno prate i mediji koji su svoje logotipe upodobili sa Danom žalosti povodom tragedije u Crnoj Gori.
05. 01. 2025. u 18:06
SAVEZNICI ODLUČUJU CRNA GORA NAPADA PRVA: Naredba kralja Petra za rat se završavala pokličem: "Brat je mio koje vere bio!"
U PERIODU od 1909. do 1912. godine, Radomir Putnik, Živojin Mišić, Petar Bojović i Stepa Stepanović, četvorica budućih vojvoda ponovo su bili zajedno, na položajima sa kojih su mogli odlučujuće da utiču na pripremu vojske i zemlje za velike događaje.
05. 01. 2025. u 18:00
DŽERUZALEM POST: Moše Pijade – važna ličnost u borbi protiv istorijskog revizionizma
DžERUZALEM Post posvetio je veliku pažnju Moši Pijadi, istorijskoj ličnosti čiji su lični gubici tokom Holokausta bili ogromni, budući da je većina njegove porodice, uključujući braće i sestre, ubijena u koncentracionim logorima. U tekstu se ističe da je Pijade i danas važan u borbi protiv istorijskog revizionizma.
05. 01. 2025. u 17:42
PRAZNIK I DUPLE DNEVNICE: Badnji dan nije zvanično neradni dan, a evo šta poslodavci mogu da urade
PREMA Zakonu o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, 6. januar (Badnji dan) nije zvanično proglašen za neradni dan.
05. 01. 2025. u 17:37
Komentari (0)