VID MOŽE DA SE IZGUBI NEPOVRATNO: Upozorenje oflatmologa - Tromb preti i krvnim sudovima oka

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

02. 11. 2024. u 07:00

KADA dođe do zakrčenja krvnog suda oka, nastaje stanje koje se naziva infarkt oka.

ВИД МОЖЕ ДА СЕ ИЗГУБИ НЕПОВРАТНО: Упозорење офлатмолога - Тромб прети и крвним судовима ока

Foto Shutterstock

U slučaju kada se zastoj dotoka krvi desi u venskom krvotoku, povratak vida je moguć, dok ukoliko dođe do okluzije (zatvaranja) arterije oka vid se nepovratno gubi. Dakle, nagli gubitak vida na jedno oko ne ukazuje uvek na moždani udar.

Doktor Zora Ignjatović, hirurg-oftalmolog, kaže da infarkt oka obično podrazumeva zapušenje krvnih sudova mrežnjače, i to dominantno njene centralne vene ili njenih grana, dok je okluzija arterije ređa:

- Osim naglog gubitka vida kod pacijenata sa infarktom oka, na pregledu se vide obimna krvarenja i otok mrežnjače na očnom dnu obolelog oka. Dalji tok ovog stanja može da ide u pravcu spontanog poboljšanja, kod oko trećine pacijenata, stagnacije ili pogoršanja, koje ponekad, pored daljeg slabljenja vida može biti praćeno i jakim bolovima u oku, ukoliko se usled ishemije razvije tzv. neovaskularni glaukom.

Iako se kod pojedinih pacijenata stanje vida spontano poboljša, zapušenje krvnih sudova oka uvek mora da se leči.

Proveriti i karodtide

Osim lečenja infarkta oka, potrebno je da se ispita stanje svih krvnih sudova u telu.

- To je važno jer se može raditi o ozbiljnoj bolesti koja može da ugrozi zdravlje, pa i život pacijenta, a da se prvo manifestovala na oku - kaže dr Ignjatović. - Potrebno je proveriti krvni pritisak, eventualne aritmije, masnoće u krvi, a kod arterijske okluzije i snimiti karotidne arterije, ponekad i srčane zaliske, jer postoji mogućnost da se sitni trombovi formiraju na raznim mestima kojima krv putuje od srca do centralne arterije oka.

- Nelečeno vensko zapušenje može vremenom da se komplikuje dalje, krvarenjem u staklasto telo ili pucanjem mrežnjače, što zahteva operaciju oka - kaže dr Ignjatović. - Lečenje se obično sprovodi injekcijama koje se daju u staklasto telo oka, a blokiraju faktore rasta koje luči mrežnjača kojoj nedostaje krvi, pa dolazi do povlačenja otoka i popravke vida. Ovo lečenje je potrebno ponavljati u razmacima od mesec dana, najmanje tokom tri meseca, često i duže, što procenjuje oftalmolog na osnovu kliničkog nalaza i snimanja mrežnjače. Takođe, često se savetuje i laserska intervencija na mrežnjači, u zoni zapušenja.

Naša sagovornica napominje da, u slučajevima kada se zapuši centralna arterija mrežnjače, dolazi do trajnog gubitka vida u roku od 10 minuta, jer mrežnjača, koja je direktni produžetak mozga, izumire, kao i mozak, ako ostane bez kiseonika. Posle toga ne pomaže nikakvo lečenje i pacijent je slep na obolelom oku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAKER KARLSON UPOZORAVA AMERIKANCE: Svi smo veoma blizu smrti