OPREZ KOD BOLESTI CREVA: Obratite pažnju šta jedete - Prženo je apsolutno zabranjeno

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

24. 01. 2025. u 07:00

ZAPALjENSKE bolesti creva - Kronova bolest, ulcerozni i nedeterminisan kolitis, autoimuna su oboljenja koja se leče primenom odgovarajućih medikamenata, a podjednako bitan deo terapije je i način ishrane.

ОПРЕЗ КОД БОЛЕСТИ ЦРЕВА: Обратите пажњу шта једете - Пржено је апсолутно забрањено

Foto Shutterstock

Od ovih bolesti najčešće pate mladi od 18. do 35. godine. U Srbiji ima oko 3.000 pacijenata sa ovom dijagnozom, međutim, iz godine u godinu njihov broj raste, iako uzrok nije poznat.

Stručnjaci za ishranu, kao i gastroenterolozi koji se bave ovim bolestima, kažu da bi ishrana ovih pacijenata trebalo bi da bude individualna, jer nekima pojedine namirnice odgovaraju, dok drugima izazivaju nelagodnost.

Ono što je bitno, kako ističu, jeste da oboleli ne izbaci mnogo namirnica iz ishrane, što može da prouzrokuje pothranjenost koja slabi imunitet i povećava sklonost infekcijama. Zbog toga je savet lekara neophodan kada se sastavlja individualni jelovnik. A, u akutnoj fazi bolesti neophodno da se poveća količina kalorija kao i belančevina, jer pacijenti iz straha često jedu malo hrane ili gotovo da ne jedu.

Ovo su pravila ishrane koja odgovaraju onima koji pate od zapaljenskih bolesti creva:

Foto Shutterstock

ŠTA SE PREPORUČUJE

Oboleli od zapaljenskih bolesti creva mogu da jedu sve vrste supa i čorbi od posnih mesa (piletina, junetina, teletina) kao i krem-čorbe od povrća i mesa, kao i potaže od pasiranog povrća. U supe može da se doda sitna testenina, a u čorbe pirinač ili griz. Povremeno se preporučuju testa od krompira, pirinčana i kukuruzna testenina i makaroni od heljde. Kada je reč o povrću najbolje je da se ispasira ili da se napravi pire od jedne ili više vrsta. Trebalo bi da se jede kuvana ili dinstana šargarepa, krompir u svim oblicima, spanać, blitva, cvet karfiola, cvekla, dobro sazreo i oljušten paradajz, tikvice, pasirani grašak, sitno iseckana zelena salata.

Foto Shutterstock

Od mesa mlado juneće, pileće i riba (tuna, skuša, losos, oslić) može da se kuva, dinsta ili peče. Jaja bi trebalo da se jedu meko kuvana (do dva nedeljno), a od mlečnih proizvoda obrani jogurt, posebno probiotski, kiselo mleko, kefir, posni mlad sir, probiotski sirevi i sirevi tipa "zdenka". S vremena na vreme se preporučuje tost, hleb "od juče" ili dvopek, a od slatkiša puding skuvan na obranom mleku, malo meda ili marmelade, biskviti, kolači od pirinča i korn fleksa i keks "pti ber". Opšti savet za ove pacijente je da što bolje sažvaću hranu.

VOĆE

VOĆE bi uvek trebalo jesti oljušteno i to najbolje pripremljeno kao kompot ili kao proceđen sok. Na trpezi mogu da se nađu i rendane jabuke, dobro sazrele banane ili pečena bundeva. Povremeno mogu da se jedu lešnici i bademi.

Foto Shutterstock

ŠTA JE ZABRANjENO

Oboleli od zapaljenskih bolesti creva bi trebalo da izbegavaju prženje kako mesa, ribe, tako i povrća. Veoma je bitno i da se sa ribe i piletine odstranjuje kožicu, i da se nikada ne prejedaju, već da imaju češće, ali manje obroke. Ako postoji intolerancija na laktozu mleko bi trebalo potpuno da se izbaci iz ishrane. Gazirani sokovi i zaslađeni voćni sokovi su takođe zabranjeni, kao i masno (svinjsko i ovčije), konzervisano, dimljeno i sušeno meso, suvomesnati proizvodi, konzervisana, pržena i masna rečna riba (som i tovljeni šaran). Ne bi trebalo jesti ni masne, supe "iz kesice" i od "kocke", kao i čorbe, variva sa kupusom i karfiolom.

Foto: Shutterstock

Zabranjeni su svež i kiseo kupus, grašak, sočivo, keleraba, praziluk, prokelj i paprika jer sirovo i neoljušteno povrće otežava tegobe. Od slatkiša bi trebalo da se izbegavaju torte, kolači, kakao, čokolada, a od začina biber, aleva paprika, cimet i senf s obzirom na to mogu da nadraže debelo crevo. Alkohol, kafa i jaki čajevi (indijski i ruski) nisu dozvoljeni. Neophodno je, takođe, da se izbegavaju sirovo voće i povrće, a posebno bogato celulozom, kao i pasulj, orasi, kokice, semenke, suvo grožđe, mekinje i proizvodi od celog zrna.

SUPLEMENTACIJA

KLINIČKA istraživanja su pokazala da suplementacija omega 3 masnim kiselinama može da smanji zapaljensku reakciju. U slučaju čestih prolivastih stolica, tečnost bi trebalo da se nadoknadi nezaslađenim voćnim ili biljnim čajevima, negaziranim mineralnim vodama i supama od pirinča, palente, krompira i šargarepe. S obzirom na to da oboleli od ovih bolesti najčešće imaju manjak gvožđa i folne kiseline važno je da lekar odredi dozu suplemenata kao dopunu ishrane. Kada je reč o vitaminskim ili suplementima ostalih minerala korišćenje zavisi od kliničkog stanja, laboratorijskih rezultata kao i izbora namirnica u ishrani.

AKUTNA FAZA

U akutnoj fazi bolesti, odnosno tokom pogoršanja simptoma, kada se pojave grčevi i dijareja, oboleli bi trebalo da piju samo čajeve (kamilica, matičnjak, kupinov i dunjin list, borovnica) i da jedu na vodi raskuvan pirinač bez masnoće i mleka, supe od ovsa i ječma kao i dvopek. Kada se stanje poboljša, jelovnik se dopunjuje pasiranim krompirom, mladim probiotskim sirom, nemasnim jogurtom, kiselim mlekom, raskuvanom teletinom ili kuvanim mladim belim pilećim mesom, dok se postepeno u ishranu uvodi i isključivo termički obrađeno voće (kompot, pire ili pečeno). Kako napreduje oporavak, u ishrani mogu da se koriste i rendane jabuke, sazrele banane, sveže ceđeni voćni sokovi, ali ne na prazan stomak.

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NEĆEMO SE ŠALITI SA TIM MOMCIMA! Kamera uhvatila Jokićevu braću, a svi pričaju o reakciji američkih TV komentatora (VIDEO)