ВЕСЕЉИ "ПРИЗНАО" СРПСКИ СУД: Гротескна ситуација на процесу у Хагу

С. С. Р.

21. 05. 2021. у 08:00

АДВОКАТ бившег припадника тзв. Ослободилачке војске Косова Кадрија Весељија, Бен Емерсон, позивао се у Специјалном суду за ратне злочине на Косову и Метохији, у Хагу, на одлуке српских судова!

ВЕСЕЉИ ПРИЗНАО  СРПСКИ СУД: Гротескна ситуација на процесу у Хагу

Фото: Танјуг/АП Пхото

Парадокс је да је бранилац који је више пута истицао борбу ове паравојске за независност тзв. Косова од Србије, сада за одбрану клијента користи "став Уставног и једног општинског суда".

Он је, покушавајући да докаже тезу да Специјални суд нема надлежност да оптуженима суди за удружени злочиначки подухват, рекао да, према српском законодавсту то није било кривично дело, у време у коме је наводно почињено, па самим тим не може да буде ни у оптужници.

- То је био недавни став Уставног суда Србије, а и једног општинског суда у процесима против Срба и Албанаца - рекао је Емерсон, али га је судија Николас Гију убрзо прекинуо уз објашњење да није време ни место да говори о надлежности суда.

Адвокат Зоран Живановић, који је био део процеса пред Трибуналом у Хагу, каже да сам удружени злочиначки подухват, нигде, па ни код нас, није кривично дело, већ је то начин извршења кривичног дела:

СМРТ НА 40 МЕСТА

ЧЕТВОРКА припадника паравојске Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими терете се да су у оквиру удруженог злочиначког подухвата учинили кривична дела - ратни и злочин против човечности, мучења, убиства... Они се терете да су у злочинима учествовали лично, али и по командној одговорности у импровизованим затворима у 40 места широм Косова и Метохије, као и на северу Албаније.

- Удружени злочиначки подухват су увели у Хагу. Тешко је, у одређеним случајевима, појединачно доказивати да је неко некога убио, мучио, па се онда иде на заједнички злочиначки подухват у оквиру којег су се десила, убиства, мучења, ратни злочини и остала конкретна кривична дела. Значи, УЗП није конкретно кривично дело, већ начин којим се објашњава како су она почињена. Вероватно су колеги косовски правници рекли за неке одлуке наших судова, али то не значи ништа за Специјални суд у Хагу.

Живановић каже да пракса показује да овакве судове не обавезују ставови домаћих правосудних установа и да евентуално понекад гледају колика је висина казни изрицана за одређена кривична дела.

Емерсон, као и сваки адвокат, очигледно на све начине покушава да одбрани клијента. Па, макар "признао" Косово у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду